Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Chvála řeči české

9. září 2011 v 21:44 | Adri |  Moje úvahy
Možná někteří znáte, jiní ne, je to úryvek z knihy Marsias od Karla Čapka. V knížce jsme měli jenom úryvek úryvku :) Tak jsem si ho na netu přečetla celý. Pokud by si to někdo chtěl přečíst taky je to tady. Kdyby se to někomu nechtělo číst, tady máte o čem to přibližně je a co jsem z toho vyčerpala :)

Český jazyk je výjimečný a užitečný - proto si taky rozumíme :). I kdyby to bylo sebenepatrnější slovo papír, deset milionu lidí si představí papír. Ostatní, co česky nerozumí, si možná budou představovat žárovku. Řeč je sama duše a kultura národa. Když budeme pečlivě studovat a hrát si s každým slovem, pochopíme ji jako celý náš národ. Taky mi Češi jinak myslíme - proto máme například jiné přirovnání než Němci. Pokud se vám nelíbí nějaké slovo, je to zakořeněné do vaší mysli. Třeba Polák. Jeví se mi jako hluční, a nepříjemní. Zajímavé je na tom, že celá třída měla stejný pocit! Tím pádem má náš Český národ neblahé zkušenosti nebo ne dost dobrou kolektivní práci z Poláky. Myšlenky jsou naše, řeč patří národu.
Mezi všemi lidmi se vyznačuje spisovatel ne tím, že píše, ale tím že umí česky, avšak umět znamená stále zkoušet, stále hledat a soustředit se - nikdy nebudeš hotov s mateřskou řečí. Mluvte hezky - (zvlášť pro mladší generace - naše oblíbené.. no... chápeš ne? A jakože, že... zkuste takhle nemluvit když někomu něco vypravujete. Skoro mi to nejde, takže se ve vyjadřování musím zlepšit :D). Taky musíme uvážit i to, že čeština patří mezi nejtěžší jazyky. I kdyby jsme se pořád učili naše mateřská česká slovíčka, stejně je umět všechny nikdy nebudeme. Jak říká moje babička: "Člověk se hloupý narodí, celý život se učí, a stejně potom zemře tupý jako poleno". Musíme taky zkusit najít hezká slova. No jen to zkuste a napište své slova do komentářů. Čeština je taková tajemná a krásná...

(obrázek na téma čeština :))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."