Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Útěk z domova

9. září 2011 v 20:03 | Adri |  Moje úvahy
Včera a předevčírem jsme se tímto tématem zaobírali v občance...
Rozhodla jsem se napsat o tom víc :) Na otázky můžete odpovědět i vy v komentářích :)

Napadlo vás někdy utéct z domova?
Napadlo, když jsem byla malá asi tak kolem čtyř, pěti let. Byla jsem uražená většinou z blbostí, jako vynášení koše, snězení jídla a podobně. Vždy se mi vloudila ta myšlenka, ale rychle jsem na to zapomněla. Nejdále to asi došlo, když jsem chtěla postavit letadlo z papíru :D

Nejčastější důvody útěků :,
Myslí si, že je rodiče nechápou - to je podle mě nejčastější důvod. Stává se to většinou kolem 17 let, když si někteří myslí, že ví všechno, a rodiče jsou tu jenom na to, aby vás ztrapňovali.
Týrání, šikana a sexuální zneužívání - nejméně se vyskytuje a je to určitě nejhorší důvod. Proč to ale nikomu neřeknou? Když je například zneužívá, šikanuje jenom jeden z rodičů a ten druhý tomu nevěří, chtějí si nechat toho jednoho z nich, aby nešly do dětského domova.
Myslí si, že jim jinde bude líp - většinou to není pravda. Utečou za partou, například když berou drogy. Později jim to možná dojde... Možná...
Hádky mezi rodiči - Buď se to snaží rodiče zamaskovat, nebo se hádají přes zavřené dveře - dospělí si někdy myslí, že to stačí. Nejhorší scénku co si dokážu vybavit, je to že hledají vinu hádky na dítěti...
Zakázaná láska - Utečou za svým milovaným nebo milovanou, když rodiče vztah nepovolují. Podle mě by se to dalo pořešit jednoduše - klidnou diskuzí. I když ne každý je to schopný zvládnout
Pocity bezvýznamnosti Když si je rodiče - (nejhorší) nebo přátelé nevšímají a ignorují. Hrůza. Každopádně bych to někomu narovinu řekla. Jsem naštěstí od přírody taková, že nic důležitého si nenechávám pro sebe. To se vám může hodit. Je dobré si to potrénovat, i když je to těžké :)
Neustálé domácí práce Všichni si tohle myslíme. Pořád jen samé rozkazy a tohle a tamto... Pokud vás to štve, sledujte, co dělají dospělí. Pokud oba dva pořád jenom neválejí šunky na gauči u TV jen vás žádají o pomoc. O ně se už nikdo nestará. A buďme si upřímní - každý má svých problému až, až....
Prospěch ve škole To je podle mě téma, u kterého se hodně rozepíšu. Když se dítě bojí jít ze školy kvůli špatné známce, nebo vysvědčení, je to chyba rodiče a nikoho jiného. Pokud rodič dítě za prospěch ve škole bije, nadává nebo na něj křičí je to zbytečné. Vysvětlete dítěti, že vám záleží na jeho prospěchu, a že se učí pro sebe. Moje máma mi říká (jak ji to říkala moje babička) Učíš se pro sebe. Já nebudu za tebe drhnout záchody, když se nebudeš učit. Tahle věta zaručeně pomůže a povzbudí. Hlavně pokud má dítě bujnou představivost (jako já) a vidí se, jak drhne hnusné špinavé záchody ve škole nebo na pumpě, tak mu svitne. Páni jsem rozená psycholožka :)
Rozvod rodičů Když uteče k tomu druhému. Většinou děti utíkají k tomu bohatšímu rodiči, protože ten jim toho koupí víc. Já bych radši zůstala s tím, koho mám radši (v mém případě máma :)) a tátu bych občas navštívila atd... Je to dobré pendlovat mezi rodiči, je to jako by se nerozvedli... No... Ale pokud máte takové rodiče, že by se po rozvodu museli hned uškrtit, protože jinak by to nepřežili, upřímnou soustrast. Běžně budou o vás tahanice. Je proto lepší zůstat první týdny u příbuzných a nechat si to pořádně projít hlavou.
Špatné zázemí Nemůžete si nechat ani jedno tajemství. To je hrůza, protože oni přece taky nějaké mají! Neustálá kontrola, nesmíte jít ven, ze školy ihned domů... No ano každý rodič se o vás bojí. Proto je dobré mít u sebe mobil nebo se předem domluvit. Když vám ani po tomhle zákroku nic nedovolí, promluvte si s nimi, že chcete taky trochu dýchat. Je dobré mít přísné rodiče, ale žádné buldoky co vám utrhnou ruce, když se zpozdíte o pět minut. Když vás i tak nebudou poslouchat, řekněte to komukoliv. (lidské bytosti prosím, když to řeknete svému psovi, moc vám asi nepomůže... Pokud to není nějaké speciální, inteligentní super plemeno.)
Alkoholici v rodině Takové to hrrr. na rodiče raději nezkoušejte. "Mami. ty jsi alkoholik, jdi se léčit." Je dobré jim o tom říct, že vám to vadí, hlavně opatrně, protože jinak by vám mohli flaškou asi rozbít hlavu. Pokud i tak vás nebudou poslouchat, je dobré to opět někomu říct, komu důvěřujete.
Adopce - když se náhodou dítě dozví o svých pravých rodičích. Zaklepe těm pravým na dveře a oni ho odmítnou. Nebo přijmou - 3 z 10. Každopádně by to svému dítěti měli říct, kolem dvaceti. Je to jako život ve lži.
A mnoho dalších. Budu ráda když vás nějaké napadne :)
Co získám?
Svobodu.volnost, zkušenosti (jak pozitivní tak i negativní), zážitky, pocit bezpečí (jen v některých případech), nová přátelství, samostatnost .....
Co ztratím?
Důvěru rodičů, přátelé, domov, zázemí, lásku, péči....

Problém!

Linka bezpečí 116 111 Zdarma www.linkabezpeci.cz

Možná napíšu příběh na toto téma. Zatím si některé z nich pročtu, abych získala inspiraci :)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."