Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Romské pověry

29. prosince 2011 v 11:45 | Adri
Jiný kraj, jiná mraz, praví se. Je ale pravdou, že i v jednom kraji může být více zvyklostí. K takovému případu dochází třeba u romského etnika, které, ačkoliv žije po celém světě mezi lidmi s odlišnými zvyklostmi, si stále udržuje velkou část svých tradic. A to včetně pověr. Na některé z nich se podíváme. Když se v romské narodí děťátko, dávají se mu na dno postýlky či kolébky nůžky, jehla, nebo alespoň hřeben. Romové totiž věří, že ostré předměty pomohou odehnat od novorozence zlé síly. Také mýdlo prý může pomoci odvrátit od děťátka nečisté myšlenky každého, kdo se na něj přijde podívat. Celým životem by pak měl Roma provázet červený talisman. V této kultuře je totiž červená nejvážnější a nejmagičtější barvou, a věří se že má ochranitelskou moc, neboť symbolizuje krev. Časté je tak nošení korálků nebo červených provázků uvázaných na zápěstí jako nejjednodušší ozdoby. Romové by také podle svých tradic neměli jíst žádné staré zbytky jídla. Očichávají je prý totiž duchové mrtvých, a kdyby je někdo pozřel, vešel by s nimi do jeho těla zárodek smrti.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 downloady-thesims2 downloady-thesims2 | Web | 29. října 2013 v 12:15 | Reagovat

ostré předměty už odmala, hmmm :D :D

2 maruska maruska | E-mail | 12. ledna 2016 v 23:50 | Reagovat

Toje nele pe

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."