Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Kamenné obelisky - Francie: Zač získává obelisk?

3. května 2012 v 10:14 | Adri
V první polovině 19.století se jeden z proslulých egyptských obelisků stává majetkem francouzského království. Ještě před uskutečněním této prazvláštní transakce vede na sklonku předcházejícího století (r.1799) tažení do Egypta vojevůdce Napoleon Bonaparte (1769-1821). Obklopen vojskem a také zednářskými rádci drancuje místní chrámy. Už tehdy prý upoutají jeho pozornost mohutné obelisky. Avšak získat je není jednoduché ani pro budoucího francouzského císaře. Až v roce 1830 se situace náhle obrací a egyptský místokrál Muhammad Alí Paša (1769-1849) věnuje dva vzácné sloupy francouzskému králi Karlu X. (1757-1836). Obelisky vznikají za vlády slavného faraona Ramesse II. (vládl 1279-1213 př. n. l.) a nesou na sobě hieroglyfy velebící jeho vládu. Do francouzské metropole se nakonec dostane pouze jeden obelisk (druhý zůstává v Egyptě). Jeho cesta z egyptského Luxoru na pařížské náměstí Place de la Concordetrvá neuvěřitelných pět let! Podle neoficiálních zpráv chce Francie obeliskem "smýt" z náměstí krev krále Ludvíka XIV. (1754-1793). Co však inkasují Egypťané na revanš? Stojí za dohodou ještě něco jiného?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."