Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Kamenné obelisky - USA: Náš dar chceme zpět!

11. května 2012 v 10:46 | Adri
Po Francii přichází na řadu další mocnosti. Spřízněné Velké Británii přislíbí Muhamad Alí již v roce 1819 tzv. Kleopatřinu jehlu. Tento obelisk nemá ve skutečnosti s proslulou královnou Kleopatrou VII. (69-30 př. n. l.) nic společného. Je dílem faraona Thutmose III. (vládl 1479-1425 př.n.l.) a v Londýně ho místní honorace vztyčí v roce 1878. Druhý Thumosův exemplář putuje o necelé tři roky později, v roce 1881, do amerického New Yorku. Proč se vlastně obelisk vydává na tak dalekou cestu do zámoří? Oficiálně kvůli zlepšení obchodních vztahů. Druhá Kleopatřina jehla se však má ve skutečnosti stát opět zednářskou modlou. Dnes, po 130 letech od opětovného vztyčení památky, se objevují snahy egyptské vlády o navrácení vzácného jehlanu. "Pokud se americké úřady a město New York nedokážou správně starat o obelisk, učiním nezbytné kroky, aby byl tento vzácný artefakt navrácen do Egypta a chráněn tak před zruinováním," varuje Dr. Zahi Hawass (*1947), generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta. Je za překvapivým požadavkem Egypťanů skutečně obava o zachování obelisku? Nebo jde o další epizodu v tajemných mocenských hrátkách?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."