Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Pětina Čechů má dlouhodobé zdravotní obtíže

13. května 2012 v 11:25 | Adri |  Zaujalo mě
Tohle alarmující číslo mě pořádně vyděsilo. Opravdu tolik lidí? - Zejména mě vůbec nepřekvapilo to, že nejméně potíží mají lidé s titulem, protože se většinou v životě moc nepřemohli, ale zato v pozdějším věku mohou mít problém se srdcem apod. Moje babička ze Slovenska má pouze základní vzdělání (a i to má zanedbané). Pracovala totiž celou dobu na poli nebo se zvířaty. V mém věku (13) nosila 40kg pytel brambor a trmácela se s ním přes hory...


Člověk se nesmí přemáhat, ani lenivět. Zase jsme u toho - Zlatá střední cesta.
Tohle přísloví mám nejraději, protože je to skvělý návod na žití v téhle dualitě :)

Tady máte tabulku, kterou vypracovali podle statistik, kolik lidí trpí dlouhodobými zdravotními potížemi.

PotížePočet lidí
Problémy s horními končetinami87 500
Problémy s dolními končetinami186 400
Problémy se zády či krkem295 100
Kožní nemoci81 400
Nemoci srdce a oběhové soustavy255 500
Plicní či dýchací potíže69 300
Nemoci žaludku65 000
Cukrovka58 500
Bolesti hlavy31 700
Psychické či nervové poruchy včetně depresí49 000
Celkem1 340 800
Koukněte se na to číslo u Psychické či nervové poruchy včetně depresí.
Za pár let těmto lidem přibydou další nemoci, protože téměř všechny nemoci jsou psychického původu. Lidský organismus je samoléčebný. S každičkým virem si dokáže poradit, ale když jste v depresi oslabujete si imunitní systém a už to jde z kopce.
Člověk je na zemi přece proto, aby si užíval a neužíral se zbytečným stresem. Všichni se teď bojí o práci, protože jí je nedostatek. Proč? Protože místo nich musí pracovat staří lidé, kteří by už měli být v důchodu...

Právě teď jsem ráda za to, že nepracuju :D Ale nebudu škodolibá a dám vám sem kompletně celý článek z novinky.czBezmála pětina lidí v České republice přiznává, že měla loni zdravotní potíže dlouhodobějšího charakteru. Ze šetření, které mezi 30 000 lidmi v produktivním věku provedl Český statistický úřad (ČSÚ), plyne, že nejčastěji lidé uvádějí bolesti zad, pohybového ústrojí, srdce a oběhové soustavy. ČSÚ ze vzorku odhaduje, že dlouhodobější zdravotní problémy mohou v ČR trápit více než 1,34 miliónu lidí.
Dlouhodobé bolesti zad patří k vůbec nejčastějším zdravotním obtížím
Zvětšit obrázek
Hlavní problém představují bolesti zad. Následují potíže s končetinami. Onemocnění pohybového aparátu a oběhové soustavy označily za hlavní příčinu svých potíží přes tři pětiny dotázaných.
Problém se zády a krkem mohlo podle zjištění statistiků mít 295 100 lidí v produktivním věku. Potíže s horními a dolními končetinami by mohlo být hlavním zdravotním problémem 273 900 osob. Především nemoci srdce a cév podle průzkumu mohou trápit 255 500 Čechů a Češek, bolesti hlavy pak 31 700 a potíže se žaludkem 65 800 osob. Hlavně psychické problémy včetně depresí mohou sužovat 49 000 lidí v produktivním věku od 15 do 64 let.
Na potíže se zády si nejčastěji stěžovali čtyřicátníci, na deprese a psychické problémy lidé mezi 25 a 29 lety, na nemoci srdce a cév šedesátníci.
Zdravotní potíže pociťovaly častěji ženy. Zmínilo se o nich bezmála 20 procent z nich. U mužů to bylo 17 procent. S rostoucím věkem pak problémů začíná výrazně přibývat. Zatímco krátce před třicítkou je má každý patnáctý člověk, o deset let později je to zhruba každý devátý. Před padesátkou dlouhodobější zdravotní omezení trápí už skoro každého pátého muže a každou čtvrtou ženu. Ve věku od 60 do 64 let nějakou dlouhodobější nemocí trpí přes dvě pětiny dotázaných.
"Do důchodu tedy odchází značný počet mužů a žen, kteří jsou podle svého názoru dlouhodobě nemocní," uvedli autoři.

Roli hraje i vzdělání a to, zda má člověk zaměstnání

Roli nehraje jen věk, ale i vzdělání. Čím je vyšší, tím nižší je podíl lidí s obtížemi. "Prakticky všichni respondenti v produktivním věku bez vzdělání měli zdravotní problémy trvalého rázu," uvedli statistici. Podle nich je také alarmující, že mezi dotázanými se základním a středním vzděláním měla dlouhodobé potíže skoro čtvrtina. Z vysokoškoláků to byla desetina.
Méně trpí zdravotními problémy také lidé, kteří mají práci. O dlouhodobější nemoci se zmínilo 13 procent z nich. Mezi nezaměstnanými to byl každý čtvrtý. To podle statistiků ovlivňuje jejich případné uplatnění.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Míša Míša | E-mail | Web | 13. května 2012 v 13:31 | Reagovat

Podle mě by to melo být naopak. Lidé s titulem se přeci vůbec nehýbají. Tloustnou zatímco vyťukávají něco do pc ... a jejich oči :/

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 13. května 2012 v 14:36 | Reagovat

[1]: nemůžeme všechny házet do jednoho pytle... já se vymykám snad ze všech tabulek :D

3 Míša Míša | E-mail | Web | 18. května 2012 v 10:33 | Reagovat

[2]: Pravda, nemůžeme :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."