Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Jak správně sbírat rostliny - DŮLEŽITÉ

4. června 2012 v 10:06 | Adri
Při sběru je jedno, jestli sbíráte na vlastní zahrádce nebo na palouku. Ohleduplně se chováme ke všem kytičkám. Nesbírejte kolem silnic, skládek, továren... nejlépe někde úplně mimo civilizaci, tam, kde nikdo nechodí.
Sbíráte-li kořeny rostlin, je vhodné tak činit, když měsíc "couvá", zatímco listy, květy a plody je vhodné trhat, když měsíc "dorůstá."

Nitrofilních druhy (vyžadují nadbytek dusíku v půdě - například kopřiva) nesbíráme staré přerostlé, protože obsahují vysoké množství dusíkatých látek. Samozřejmě necháme na pokoji i jedince ovadlé, suché či jinak poškozené.
Při sběru zelených částí pro přímou konzumaci upřednostňujte stinná místa a vybírejte nejmladší části, jelikož v nich je méně hořčin. Chceme-li rostlinu sušit, sbírejte za slunečného dne s co nejmenší vzdušnou vlhkostí, usnadňuje to následné sušení.
Vždy se k rostlině chovejte ohleduplně, a pokud právě nepotřebujete celou, vezměte si jen minimální potřebnou část. Navíc je dobrá rozmanitost rostlinek, protože každá roste na jiném místě, vstřebává jiné energie, starají se o ní jiné bytosti a zvířátka, přišla do kontaktu s jiným množstvím vody, sluníčka... Každá rostlinka má tedy individuální energetický potenciál. Berte rostlinky, jen pokud ji opravdu potřebujete, ne jenom proto, abyste ji zase mohli později po cestě vyhodit. Stejně slušně se chovejte i k okolní přírodě.
Uvědomte si, že vaše chování je pro postiženou bylinu utrpením - jen si tak přikráčíte a vezmete ji. Proto se ji před utrhnutím zeptejte, jestli můžete. Ona vám dá svolení. Pokud jste svolení nedostali, jděte k jiné rostlince. Poté se k rostlině přibližujte svýma rukama a dejte si čas při představování, že rostlinku uspáváte. Můžete ji i pohladit. Když už se vám bude zdát, že můžete trhat, směle do toho. Nezapomeňte poděkovat.
Při sběru se radujte, smějte se. Můžete i zpívat a tancovat, jen pozor, ať nějakou nezašlápnete.
Nedávejte rostlinky do sáčku, potřebují čerstvý vzduch, nejlepší je tedy proutěný košíček nebo plátěné tašky, papírové sáčky.
Rostlinky co nejdříve zpracujeme - dáme do jídla, nebo sušíme, nakládáme, zamrazíme, zavaříme...
Bylinky nemyjte teplou vodou! Ledová voda je dostačující. (Teplá voda vytahuje energie). Také si dejte pozor, jakou vodou je opláchnete. - Nejlepší je samozřejmě voda ze studánky.

Obecný přehled o času sběru:
jaro - listy, kořeny, květy
léto - semena, plody, květy, výjimečně listy
podzim - kořeny, plody a semena

kořeny - ráno a večer
listy - dopoledne, když oschne rosa
květy - sbírejte pouze svítí-li slunce, musí se plně rozvinout
semena a plody - po celý den, nejsou tak citlivé, ale přesto je dobré se vyhnout polednímu horku

U léčivých bylin lze předpokládat, že vám neuškodí, přesto si dávejte pozor na její účinky a vedlejší účinky. Když jsi nejste jistí druhem rostliny, raději ji nesbírejte!

Sběr rostlin vám rovněž pomůže utužit vztah s přírodou. Natrhané kvítí můžete používat jako ozdobu, která vám ochrání celý dům - vy jste ji přece taky ochraňovali při sběru.
Lidé odedávna věřili, že rostliny a květiny mají nadpřirozené vlastnosti. Květiny doprovázely významné události od narození až po smrt a rostlinné výtažky jsou podstatnou součástí moderního lékařství.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Míša Míša | E-mail | Web | 4. června 2012 v 17:03 | Reagovat

Prosit není dobré. Ty rostliny jsou tam z toho důvodu. Děkovat ale ano. Nikdy neutrhnout celou.
A při dešti prý nesbírat.

Nebyla bych tak chytrá, kdyby to nedávno neřešili v jedné skupině o bylinkách na fb :)

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 5. června 2012 v 18:15 | Reagovat

[1]:poproste, jestli můžete - Myslela jsem tím spíše zeptejte se, jestli můžete... Argh. Je toho v poslední době na mě nějak moc, dám si asi chvíli pohov.

3 Vlček Ondřej Vlček Ondřej | E-mail | Web | 9. února 2013 v 19:49 | Reagovat

Fakt super, vše na jednom místě ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."