Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Kamenné obelisky - Pozoruhodný osud památníku na Vítkově

26. června 2012 v 11:01 | Adri
Stejný rok a stejné famfáry. V roce 1928 se kromě zbudování obelisku na Pražském hradě staví z popudu Tomáše G. Masaryka (1850-1937) na druhém břehu břehu Vltavy monumentální památník na Vítkově.
Slavnostní otevření připadá na rok 1938, který však zkalí události kolem mnichovské dohody (pakt Německa, Francie, Velké Británie a Itálie o postupení českého pohraničí Německu). Po vypuknutí 2. světové války (r. 1939) je památník zabrán nacisty a slouží jako sklad vojenské výstroje.
Ani po osvobození Československa v roce 1945 však neslouží prvotnímu záměru, tedy uctění památky českých legionářů a odbojářů za I. světlové války. Naopak - v místě je roku 1949 zřízen tzv. hrob Neznámého vojína.
Podle tehdejších informací je v místě skutečně uloženo tělo někdejšího z důležitých válečných aktérů. Jeho identita však zůstává po léta utajena, a tak se památník postupně využívá jako pietním místo, mauzoleum československého prezidenta Klementa Gottwalda (1896-1953), nebo hřbitov pro významné politiky.
Rovněž po změně společenských poměrů v roce 1989 místo neplní svůj původní účel, nýbrž slouží jako připomenutí křižovatek československé státnosti.
Proč vlastně památník nikdy nesloužil svému původnímu záměru?

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."