Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Podivuhodné rozmary lidského těla

4. srpna 2012 v 10:50 | Adri |  Zdraví
Každý někdy škytal, takřka každého občas postihne svalová křeč či bolest hlavy. Občas u sebe i jiných zpozorujeme kruhy pod očima a několik málo jedinců trpí nadměrným ochlupením. Většinou se jedná o tělesné pochody zdraví neohrožující, nad kterými lze mávnout rukou, jelikož i samovolně odezní. Mohou ale život také docela znesnadňovat.
(Víc v Celém článku)

Nadměrná tvorba ušního mazu může být nepříjemná, maz ale pomáhá v boji proti infekci a udržuje uši čisté.

Závrať
Závrať (může trvat jak pouhé minuty, tak dokonce i celé hodiny) lze jednoduše charakterizovat jako pocit, že se místnost pohybuje. Většinou ji způsobí narušení ve vnitřním uchu či poškození nervů. Je třeba ji odlišit od ztráty vědomí nebo dalších nebezpečnějších situací, kdy můžeme dočasně přijít o schopnost pohybu i sluch a naše oči vykazují nepřirozené pohyby. Léčba závisí na příčině. Poraďte se tedy s lékařem.

Brnění a ochablost končetin
Každého nepochybně někdy potkalo, že ucítil jakoby prázdný pocit v ruce nebo noze, která se začala chovat, jako kdyby usínala. Tento dočasný a zcela neškodný problém způsobuje nepřiměřený tlak na nervy, které tím pádem nemohou vysílat správné signály do mozku. Jelikož to obvykle zapříčiní nesprávné sezení a opírání (např. při práci u počítače opírání zápěstí o hranu stolu nebo nehybné sezení s výraznější zátěží na jedné noze), vyřeší se to změnou pozice. V případě chronických obtíží už je to vážnější, tudíž navštivte doktora.

Škytavka
Škytání vytvářejí nekontrolovatelné stahy bránice. Ty způsobí příliš rychlé spořádání velké porce jídla, alkohol nebo také polykání vzduchu. Odezní sice samo, ale můžete tomu jít naproti okamžitým napitím vody nebo méně známým řešením v podobě dýchání do sáčku.

Čepy na mandlích
Jedná se o akutní či chronickou infekci. Bakterie mění vzhled mandlí, které obsahují tkáň imunitního systému. Mandle se proto v krajnějších případech musí vyjmout. Čepy jsou neškodné, jsou "pouze" nepříjemné a zapáchající. Lze je částečně odstranit, avšak pokud se takřka neprojevují a necítíme pachuť v ústech, léčba nutná není.

Zalehlé uši
Další známá potíž, většinou bezpečná a nikoli extrémně nepohodlná. Dojde k ní nejčastěji v letadle - při vzletu a při přistávání. Důležité je vyrovnat tlak mezi vnitřkem a vnějškem ušního bubínku, proto se doporučuje zívat. Zmírnění tlaku rovněž docílíte zavřením úst a držením nosu. Pomáhají i žvýkačky a bonbony - z toho důvodu je v letadle obvykle dostáváme. Cucejte je usilovně.

Svalová křeč
Nikdy ji nečekáme a může nás postihnout jak na nepatrný okamžik, tak i na několik minut. Způsobuje ji dehydratace, přílišná svalová námaha, podráždění nervů nebo nízké hladiny určitých minerálních látek (draslík, vápník). Choďte sem a tam, než se vám uleví, prudce nohou zatřepte, protáhněte si svaly... Výjimečně může křeč přetrvat, v tom případě neváhejte navštívit svého lékaře.

Hromadění ušního mazu
Každý ví, že maz uniká z těla ušními kanálky, které je proto potřeba čistit a zmíněný maz vybírat. Maz paradoxně, ač se to nezdá, pomáhá v boji proti infekci a udržuje uši čisté. Přebytečného mazu se tělo přirozeně zbavuje vypouštěním z ušního otvoru.

Při nečištění uší samozřejmě hrozí až ucpání, příliš "agresivní" čištění zase může způsobit poranění, které může být bolestivé. To vše může postupně vést přes svědění a zvonění v uších až teoreticky ke ztrátě sluchu. Při problémech tedy raději navštivte ušního doktora.

Černý chlupatý jazyk
Hrbolky na jazyku se v tomto případě zvětšují a hromadí se na nich bakterie. Proč? Může to být kvůli kouření a špatné ústní hygieně. Jednou z příčin ale také bývají radiační terapie, některé léky i ústní vody. Když se vám to přihodí, důkladně si čistěte zuby dvakrát denně, stejně tak i jazyk (ten speciálním stěračem či kartáčkem).

Tik v oku
Škubání očních víček je sice neškodné, ale to však nikoho neuklidní. Každému tato nepředvídatelná nesnáz vadí. Stres, únava, kofein, suché oči, neurologické poruchy - to vše může tik spustit.

Člověk s nadměrným výskytem tiků v oku může být postižen Touretteovým syndromem, který se projevuje stereotypními motorickými tiky, mezi které patří i mrkání. Většinou se jedná o lehkou formu, která ani nevyžaduje žádné léčení. Oční tik často odezní sám. Jestliže ne, mohou pomoci botoxové injekce.

Zvětšení prsních žláz u mužů
Tato porucha se nazývá gynekomastie. Změna poměru hladiny mužských a ženských pohlavních hormonů, která ji způsobuje, se může odehrát při narození, dospívání i kdykoli později v životě. V negativním slova smyslu ji podporuje i stárnutí ve spojení s užíváním léků, problémy s játry, ledvinami, či nádory. Lékař může zjistit příčinu a navrhnout způsob léčby. Samo o sobě je to však opět neškodné.

Kruhy pod očima
Lidé si myslí, že za tmavé kruhy pod očima může věk a hlavně únava. Oboje je pravdivé. Při nedostatku spánku naše pokožka bledne, proto jsou podočnicové kruhy mnohem lépe vidět. S přibývajícím věkem je zase pokožka tenčí, proto jsou všemožná zabarvení opět viditelnější. Malou roli hraje i alergie a dědičnost.

Nadměrné ochlupení
Nadměrné ochlupení sice není žádnou nebezpečnou nemocí, ale obzvlášť pro ženy je, natož na obličeji, hodně nepříjemné. Málokterá žena bude chtít vlastnit slušivý knírek jako mexická malířka Frida. Hirsutismus, jak se tato vada odborně jmenuje, postihuje v různých formách asi 5 % ženské populace. Může být i genetická, léčba závisí na příčině. Léčba zahrnuje kupříkladu hormonální terapii a odstraňování chloupků laserem.

Změna barvy nehtů
Proměny nehtové barevnosti způsobují plísňové infekce (nehty jsou pak nažloutlé) či bakteriální nákaza (nehty nazelenají). Lze proti tomu bojovat za pomoci antibiotik. Červená, černá či fialová pod nehty ale pravděpodobně značí krev po úrazu. Změny mohou také souviset s lékařským ošetřením nebo vážným zdravotním problémem. Máte-li pochyby, nechte si je odborně zkontrolovat.

Červený nos
Nemáme na mysli červený nos opilce, ale zánětlivé dermatologické (kožní) onemocnění jménem růžovka. Na citlivé pokožce, zejména obličejové, vytváří červené skvrny. Ojediněle poté kůže na nose ztvrdne, zhrbolatí a nos se nafoukne. Častější je u mužů, roli hrají i genetické dispozice. Léčba může v této fázi zahrnovat laser a jiné terapie nebo obrušování pokožky.

Afty v ústech
Tyto vřídky nejsou na rozdíl od oparů (malých bolestivých puchýřů) nakažlivé. Rovněž nejsou způsobeny virem, ale určitými potravinami, nedostatky v oblasti výživy, stresem nebo zraněním v ústech. V případě potřeby postačí domácí léčba - užitečné jsou ústní vody.

zdroje - novinky.cz/zena/zdravi/273044-skytavka-tik-nadmerne-poceni-a-dalsi-podivuhodne-rozmary-lidskeho-tela.html
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Minnie Dreamer Minnie Dreamer | Web | 4. srpna 2012 v 14:10 | Reagovat

tak ja mám tik v oku a hrozné kruhy pod očami :D veď tak mi treba, ak som hore do jednej v noci a potom ráno o ôsmej už vstávam :D

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 5. srpna 2012 v 16:30 | Reagovat

[1]: kruhy pod očima mám po rodičích, stejně tak ochlupení. Ne že bych byla chlupatá jako opice, ale strašně rychle mi rostou :D

3 Syrion Syrion | Web | 6. srpna 2012 v 22:07 | Reagovat

Chlupatej jazyk jsem teda ještě neviděla. :D Ale ruce mám jako orangutan, to zase jo. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."