Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Biopotraviny - jsou zdravější než běžné potraviny?

20. října 2012 v 10:11 | Adri |  Léčivé potraviny
Konzumace biopotravin není zdraví nijak zvlášť prospěšná, ukázala studie vědců ze Stanfordské univerzity. Svým složením se neliší od běžných potravin, jen obsahují o třetinu menší množství pesticidů. Vědci při svém srovnání vycházeli z výsledků více než dvou set studií, které srovnávaly biopotraviny s normálními.

- Moment, říkáte si. Pesticidy přece škodí zdraví, ne? Čtěte dál a dozvíte se, že to není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá...

Vedoucí výzkumu Crystal Smithová-Spanglerová uvedla: "Někteří věří, že biopotraviny jsou vždy zdravější a výživnější. Byli jsme trochu překvapeni, když jsme to nezjistili. Není tu velký rozdíl mezi organickými a běžnými potravinami."


Bioovoce a biozelenina obsahují stejné množství vitaminů jako "ne bio" plodiny, mají ale vyšší hladinu dusičnanů, což je dáno zřejmě použitím odlišných hnojiv, jako je mrva, a tím, že jsou sklízeny v jiném stupni zralosti.

- A zase tu máme zlatou střední cestu... ZASE. Tedy doporučuji mít bio výrobky společně s "ne-bio" výrobky vyvážené.

Biomléko a běžná mléka mají stejné množství bílkovin a tuků, podle některých studií ale má biomléko více nenasycených mastných kyselin Omega-3.

Požívání biopotravin tedy pro zdraví nepřináší žádné zvláštní výhody.

Rozsáhlá rešerše
Závěry výzkumu publikoval časopis Anály interní medicíny. Vědci při výzkumu vycházeli ze 17 výzkumů, při nichž byli srovnáváni lidé, kteří jedí biopotraviny s těmi, kdo je nejí. Dále uplatnili výsledky 223 studií srovnávající úroveň živin, bakterií, plísní a pesticidů u různých druhů potravin a biopotravin včetně ovoce, zeleniny, obilnin, mas, mlék a vajec.

Žádná ze sedmnácti studií srovnávajících lidi konzumující různé druhy potravin ovšem nebyla dlouhodobá, trvaly maximálně dva roky, takže nepostihují případné dlouhodobé efekty.

Profesor Alan Dangour z Londýnské školy hygieny a tropického lékařství, uvedl: "Spotřebitelé si vybírají organické potraviny z různých důvodů. Poslední studie ale ukazuje, že tu nejsou přesvědčivé rozdíly mezi organickými a běžnými potravinami v jejich nutriční hodnotě a přínosech pro zdraví. Doufejme, že tento důkaz bude užitečný pro spotřebitele."

Smithová-Spanglerová dodala, že lidé kupují biopotraviny i kvůli tomu, že vyjadřují starost o životní prostředí a práva zvířat.

Asociace pro půdu výzkum napadla jako mylný, protože byl uplatněn klinický přístup vyhodnocování plodin, takže se zvýraznily jen některé rozdíly, a naopak jiné podstatné se zastřely. Podle asociace více záleží na typu půdy. Podle ní americký výzkum ukázal, že u ovoce a zeleniny jsou rozdíly v nutriční hodnotě jednoznačné.

zdroj - novinky.cz/ekonomika/277806-biopotraviny-nejsou-hodnotnejsi-ani-zdravejsi-naopak-maji-vice-dusicnanu.html
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."