Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Letos jdou Vánoce mimo mě

24. prosince 2012 v 11:44 | Adri |  Moje úvahy
Kde je ta radost, když zdobím stromek? Kde je, když zdobím cukroví? Kde je, když zabaluju dárky?
Všechno mi letos přijde děsně oplzlé a smutné.

Nejspíše to bude tím, že za žádnou cenu nechci jít s davem. Možná taky tím, že jsem četla knihu o tom, jak Vánoce (aneb zimní slunovrat) slavili pohané... nebo že bych už dospěla?
Důvodů je mnoho. Ale jeden se ozývá nejvíce - štve to i ostatní lidi. Když jsem minulý týden naléhala na mámu, že chci, aby mě hodila do obchodu, protože jsem chtěla nakoupit dárky, tvářila se na mě, jako bych chtěla vyloupit banku. A odvezla mě tam až za dva dny.
Babička zase lamentuje, že jsem ji neměla nic kupovat. Problém je, že ona mi dala skvělý podnět, jak z ní vytáhnout to, co potřebuje (kvalitní šampon) a tak jsem ho okamžitě využila.
Mám taky v šuplíku plno různých obrázků, plno vějířů, kamenů a přání s čínskými znaky, oblázky, věci z fimo hmoty, pár oregami... Ale to jim chci dát někdy jindy, v nějaký náhodný den (takže ani ne na narozeniny nebo svátek), aby věděli, že nemusí být nějaký důvod, aby ode mě něco dostali. Všechny ty Vánoce, narozeniny svátky mi připadají jako nucené. "Tak, dneska jsou Vánoce, naval mi nějaký dárek".
Minulý rok mě zachraňovaly alespoň tradiční české koledy, ale včera jsem zjistila, že mě ani ty nebaví. Takže Vánoce strávím poslechem francouzských koled (Vive le vent je nejlepší!) a heavy metalových koled (Víte jakou dá práci nějakou dobrou najít? Když už jsem nějakou už našla, většinou to byl řev do mikrofonu, který jsem odhadovala na Jingle bells.)

Už nevidíte žádnou pohodu, žádné úsměvy, žádnou radost, ani lásku. Jenom reklamy a vystresované lidi z toho, že na Štědrý den nebude všechno perfektní.
A taky už ani nevidíte zvyky. Kdo je všechny zná ještě v pravém podání, bez nechutné modernizace? Leda tak nějaký pamětník, nebo knihy.

Ale aby tento článek nebyl jenom o kritice současných oslav Vánoc, přináším i jedno krásné video, které u mě dalo Vánocům šanci.

Při sledování videa jsem si vzpomněla, jak mi babička vyprávěla, když dostala jako malá o Vánocích pomeranč. Rozdělila ho a dala každému ze své početné rodiny...
Takhle mají vypadat Vánoce. Dělit se o něco, čeho je nedostatek. A já sama vím, že v téhle době panuje veliký nedostatek lásky.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Silmarilli Silmarilli | Web | 24. prosince 2012 v 15:23 | Reagovat

No, pravdou je,že to co tu píšeš má něco do sebe. Mockrát jsem nad tímto problémem přemýšlela.
Víš, moje maminka je v tomhle uplně jiná. Na všechno má negativní názor a Vánoce u nás vypadali dost chabě. A to je možná ono. Za každou cenu se snažím vidět na tom jenom to pozitivní. Ze všeho si odnést jenom to nejlepší. Nemyslet na to,že Vánoce jsou v dnešní době o dárkách, ale myslet třeba na to, jak se těším až tím někomu udělám radost. Až uvidím ty nadšené tváře jak si rozbalují dárek a mají zněho opravdovou radost. To je to co mě k Vánocum tak táhne chci být odlišná v tomhle než má mamka. Mám jí ráda, ale kolikrát její věčný pesimismus mě dokáže uplně zničit

2 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 27. prosince 2012 v 9:41 | Reagovat

Mluvíš mi z duše ... dneska prostě Vánoce nejsou svátky míru a lásky, ale shonu a hádek. A taky mě letos nebavily. Celá rodina nalepená na televizi, rozdávání dárků muselo být honem honem rychle, protože od sedmi dávali nějakou pohádku v televizi ... a že by při přípitku někdo někomu řekl, jak ho/ji má rád? Ne. Připadá mi, jako by ti lidi kupovali dárky, strojili stromečky a pekli cukroví jen proto, že "se to má". Takže nejlepší vánoční zážitek mám nakonec z procházky, na kterou jsem šel sám. Smutné ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."