Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Blín černý

11. února 2013 v 11:55 | Adri
Smrtelně jedovatá rostlina!
Blín je asi 20-90 cm vysoká rostlina, kterou najdeme na rumištích, skládkách, kolem cest a na mezích. U nás roste blín černý (Hyoscyamus niger), který má světle žluté květy s fialovým žilkováním a rozličné magické využití. Avšak jeho vůně není příliš vábná. Kvete od června do října. Upřednostňuje sušší písčité až hlinité výživné půdy a slunná stanoviště. Příbuzný blín bílý s bílými květy bez žilkování roste v jižních krajích. Blín je považován za rostlinu věštců.

Delfské věštkyně vdechovaly při svých obřadech směs blínu, myrhy a vavřínu. Keltové ho nazývali beleno a byl zasvěcen bohu věšteb Belenovi. Ve starověku znali blín jako léčivku Egypťané, Babyloňané, Indové, Římané, Řekové a později i Arabové a další maloasijské národy.

Ve středověku blín hojně užívali čarodějnice jako součást masti umožňující astrální cestování. Germáni jej přidávali do piva a medoviny. V průběhu 11. - 16. století byl ale nahrazen chmelem. Dále byl využíván jako jed. Blín černý patřil mezi posvátné rostliny pohanských Germánů, kteří ho pěstovali na zvláštních "svatých políčcích". Byl používán při věštění, ovlivňování počasí a léčení. Podle germánského zvyku musel být kořen blínu vyhrabán nahou dívkou.
Ve středověku začal být blín spojován s čarodějnictvím, používání blínu stačilo jako důkaz že obviněná osoba je čarodějnice. Byl používán v milostné magii a také jako součást "čarodějnických mastí".
Blín se občas používal ke škodlivým účelům, čehož využívala zejména tzv. "černá magie". Droga připravená z rostliny způsobuje šílenství nebo i smrt. Blín mj. tupí bolest a vymazává vzpomínky. Jako bylina smrti se pochopitelně spojuje s podsvětím a umožňuje navázat kontakt s dušemi zesnulých.

Kouření způsobuje dlouhý a hluboký spánek.

V Čechách se věřilo, že blín vykopaný čistou pannou o půlnoci při měsíčním novu způsobí deště, za úplňku sucha.
Otravy jsou vzácné a velice nebezpečné, dochází k nim při záměně kořene za kořen vzácnější kořenové zeleniny nebo semen za zrnka máku. Příznaky otravy jsou podobné jako u rulíku zlomocného (hlavní jedy obou rostlin jsou totiž stejné).
V případě příznaků je nutno okamžitě povolat lékaře. První pomocí je vyvolání zvracení a podávání živočišného uhlí.
Blín černý se užívá jako léčivá rostlina už odedávna a ještě ve 20. stoletím byl předepisován astmatikům ve formě cigaret. Ve středověku byl užíván jako anestetikum, olej ze semen jako lék na revmatismus, proti zápalu plic, kašli, nechutenství, bolesti zubů či hadímu uštknutí. V současnosti se v lékařství, stejně jako jiné druhy rodu Hyoscamus, využívá jako zdroj tropanových alkaloidů. Obsahují také glykosidy.

Lidové názvy: belian, blán, blekot, bolehlav, bylina Jasoňova, čertova bylina, divá rosa, furgacia, horký blen, kapří květ, lulík, smradlavec, spánek, svinské zelí, šaly, telian, tejman, žbánečky.

Blín černý
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."