Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Čemeřice

24. února 2013 v 11:55 | Adri
Čemeřice (Helleborus) je rod rostlin z čeledi pryskyřníkovitých. Celkem obsahuje asi 20 kvetoucích bylin, které jsou vesměs trvalkami a většinou jsou jedovaté. Jsou rozšířené převážně v jižní a jihovýchodní Evropě a ve východní Asii, u nás se vyskytuje jen zplaněle a ještě vzácněji zplaněle v Americe.

Čemeřice černá
15 až 35 cm vysoká bylina. Stonky jsou oblé, někdy červeně tečkované. Květ má jeden, někdy se objeví se dvěma. Mají bílou barvu až narůžovělou barvu, po odvkvěu nazelenalé nebo červené.


Přívlastek černá dostala díky silného kořene, který je předmětem zájmu lékařů a léčitelů, v minulosti také čarodějek.

Celá rostlina je JEDOVATÁ, otrava se projevuje závratí, sliněním a zvracením. Rozšíří se zornice a pak nastanou křeče. Hrozí smrt a zástava srdce.
Kořen čemeřice páchne odporně (to jsem vám prostě musela sdělit :))


Vyskytuje se v severovýchodních Alpách a v Apeninách, zplaněle roste ve střední a západní Evropě, u nás pěstována a občas přechodně zplaňuje.

Dříve se používal oddenek jako diuretikum a kardiakum nebo zevně na různá kožní onemocnění, ve formě prášku také ke šňupání. Vzhledem k značné toxicitě rostliny je však její užívání velmi riskantní a proto se v současnosti již nepoužívá.

Baba Vanga doporučovala vyválet pás z lístkového těsta, poklást rozmačkanými stvoly čemeřice a přiložit na krk při angíně.

Jako saturnská bylina se čemeřice vždy spojovala se světem duchů a zemřelých. Duchy může čemeřice jak přivolat, tak odehnat.
Nosí-li u sebe přehnaně melancholický člověk vařený kořen čemeřice zabalený v bílém plátně, bude zbaven své psychické obtíže. Stejný postup by měl pomoct i člověku, na kterého se lepí duchové. Vykuřování čemeřice může pomoci při vymítání duchů.
V okolí řeckého města Antikyra rostlo ve starověku velké množství čemeřice a rozmohlo se zde její užívání jako prostředku proti šílenství, ostatně v té době s posedlostí byla přímo spojená. Ujalo se pořekadlo: "Antikyras, soi dei" - potřebuješ čemeřici, jako narážka na něčí hloupost. Vlastně by se to dalo přirovnat k našemu českému: "Patříš do Bohnic".
Na prášek rozdrcený kořen čemeřice byl prostředkem lidové magie, sloužící k tomu, jak se dostat někam nespatřen. - Čemeřice černá bávala také jednou ze složek čarodějných mastí, která měla umožnit létat.
V evokační magii se kořen čemeřice uplatňuje ve Faustově kuřidle, kde slouží ke krocení vzpurných duchů.
Odvar z kořene čemeřice se také používá proti vším a jiným kožním parazitům.

Známá je též jako: řerné koření, dalibor, kristova růže, panenka v trní, zimní růže, svatodušní kořen

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 es ef es ef | Web | 24. února 2013 v 21:03 | Reagovat

Tak takhle ta čemeřice vypadá. Zrovna dneska jsem se učila na test z biologie a přemýšlela, co je to za kytku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."