Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Barevný svět

6. března 2013 v 11:22 | Adri |  Barvy a jejich vlastnosti
Některé vlastnosti barev jste si už mohli přečíst v této rubrice podrobněji, tenhle článek je zaměřený na barvy obecně. Pokud vás zajímá některá barva podrobněji, najdete ji v této rubrice.

Začneme tím, že si uděláte malý testík, jak jste citliví na barvy.
Připravte si dvě kartičky: červenou a modrou. Zavřete oči a položte kartičky na dlaně. Někdo by je vám měl předem pořádně promíchat. Potom zkuste uhodnout, jakou barvu má která karta. Pravděpodobně budete jednu z nich vnímat jako teplejší a druhou studenější. Ta teplá bude určitě červená a ta studená modrá.
Lidské tělo je opravdu na barvy velmi citlivé!


Barvy a zvířata
Některá zvířata barvy nevidí. Pro sovu a jiné noční živočichy je svět černobílý. Včely zase neznají červenou. Rudé růže jsou pro ně černé. Zato dobře vidí ultrafialovou, kterou my vidět nemůžeme. Bíle květy se jim jeví v ultrafialovém světle, které je pro lidi nepozorovatelné. Andulky vlnkované vidí všechny barvy duhy včetně ultrafialového záření. Jejich svět je mnohem barevnější než náš! :)

To je růžová! Ne prosím tě, to je ORANŽOVÁ! Ne není...
Stejné barvy vidí každý z nás trochu jinak. Pro některé je moře modré, pro jiné zelené. Nejčastěji je tento problém mezi ženou a mužem. Muži rozlišují zpravidla hůře barvy než ženy, zato vidí lépe na dálku. Je to způsobeno lidským vývojem. Zatímco muži lovili a soustředili se na odhadování vzdáleností nebo míření, ženy měli na starost sbírání plodů, u kterých často znamenala rozličná barva otázku života a smrti. Takže až se příště budete hádat, pravdu o barvě má vždy žena...
Někteří lidé ale mají vážné problémy s rozlišováním barev. Říká s jim daltonisté. Jsou jimi skoro výhradně muži. Daltonisté vůbec nemusí vidět svět černobíle. Největší problém mají s rozlišováním některých barev, např. červené a zelené, modrá a fialové. Daltonismus je dědičný a l jeho odhalení slouží speciální obrázkové testy.

Rozlišování barev ve světě
Indiáni Jižní Ameriky nerozlišují zelenou a modrou, proto mají v jejich řeči obě tyto barvy stejný název. Zato Eskymáci dokáží rozlišit přes deset různých odstínů barvy sněhu!

Stručné fungování vlastností barev:
Červená - dodává energii
Oranžová - zlepšuje náladu
Žlutá - léčí nesmělost
Bordó - pomáhá při uvolnění
Světlezelená - přináší naději
Tmavězelená - uklidňuje
Modrá - pomáhá při učení
Černá - dodává sebejistotu
Růžová - navozuje romantiku
Šedá - utišuje
Tmavomodrá - posiluje vůli
Bílá - podporuje představivost
Fialová - zmírňuje komplexy
Hnědá - zvyšuje soustředění

Pozor!
Barvami je možné se "předávkovat". Příliš mnoho černé vyvolává sklíčenost, velké množství červené způsobí, že budete nervózní, a příliš intenzivní tmavomodrá vám zabrání v uvolnění.


zdroj - časopis W.I.T.C.H.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Míša Míša | E-mail | Web | 6. března 2013 v 14:51 | Reagovat

U těch barev ... přeci jen některé mohou působí i nějak negativně. Například dráždit. Nemohla bys mít článek, kde tohle nějak porovnáváš? :)

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 6. března 2013 v 18:53 | Reagovat

[1]: Působí negativně většinou na člověka, který s těmito barvami nemá podobné vibrace-energie anebo má s barvami spojenou špatnou vzpomínku. Jinak barvy působí negativně hlavně u toho "předávkování", které nemusí být příjemné. A proto, že vlastnosti barev porovnávám i na sobě, moc se mi do tohoto experimentování nechce :D Ovšem, co bych neudělala pro blog :)))

3 Vendy Vendy | Web | 9. března 2013 v 10:54 | Reagovat

Svého času jsem dělala barevné testy, museli jsme, kvůli práci. Bylo to zajímavé, barevná kolečka, spousta barevných koleček a v nich v jiných barvách vyvedené písmeno nebo číslo, museli jsme přečíst, co tam je. Barvy se ztmavovaly a splývaly, bylo to čím dál těžší.
S intenzitou barev- máš pravdu, přemíra černé působí depresivně (proto nesnáším stránky s černým pozadím, ať jsou jakkoliv efektní na pohled), přemíra červené nejen znervózňuje, ale i dráždí, může vzbuzovat agresivitu. Proto do bytů doporučují červenou spíš v podobě doplňků, prostírky, vázy, polštářky - nic velkoplošného. Spát v červeném povlečení by nebylo vůbec odpočinkové. Červená ano, ale s mírou...
Asi to platí u všech barev, i když pastelové barvy velkoplošně nevadí.

4 Miriam M. Miriam M. | Web | 13. dubna 2013 v 20:25 | Reagovat

[2]: Ano, rozhodně, špatné vzpomínky... Sama jsem několik let doslova nesnášela růžovou barvu, protože mi připomínala jeden hodně ošklivý zážitek. Dnes už si ji ale obléknout můžu - a mimo jiné i díky tomu vím, že jsem se s tou věcí dokázala definitivně vyrovnat.

K rozlišování barev - občas s tím nicméně mají problém i ženy. Minulý týden se kolegové v práci sáhodlouze hádali kvůli mým šatům. Byly modré, ale část kolegů - včetně jedné kolegyně - trvala na tom, že jsou fialové. Nakonec jsem přesvědčování vzdala...

5 WhitEvil/taková normální ještěrka WhitEvil/taková normální ještěrka | E-mail | Web | 5. října 2013 v 16:16 | Reagovat

rozhodně zajímavý článek! moc se mi líbí část s rozlišováním barev. je totiž pravda, že s tátou se o růžové a oranžové hádáme dost často.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."