Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Pelyněk

7. března 2013 v 11:44 | Adri
Pelyněk (Artemisia) je rozsáhlý rod zahrnující asi 280 druhů dvouděložných rostlin z čeledi hvězdnicovitých. Jsou to aromatické byliny, keře nebo polokeře, pěstované pro svou vůni, ozdobné listy a někdy i pro palčivou svíravou chuť. Latinský název rodu je odvozen od jména starořecké bohyně lovu Artemis.
Nejznámější pelyněk je pelyněk pravý.


Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) je vytrvalá, až 120 cm vysoká dřevnatějící bylina s listnatými lodyhami, zakončenými volnými latami žlutých úborů.

Pelyněk pochází z mírného pásma Evropy i Asie. Často zplaňuje a nacházíme ho pak na neobhospodařených lokalitách, podél cest, na rumištích, náspech, smetištích a skalnatých stráních. Může se pěstovat.


Sběr probíhá v červnu až srpnu. Sbírá se nať. Nezdřevnatělá část se seřezává a váže se do svazků. Suší se ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40°C. Nejkvalitnější je list a květ. Droga je kořenitého pachu a má hořkou až odpornou chuť (ostatně latinské druhové jméno je odvozeno od řeckého slova apsinthion, což v překladu znamená "to, co se nedá pít" - od stejného základu je mimochodem odvozeno i slovo abstinence).

Nejdůležitější látkou v pelyňku je silice. Její hlavní složkou jsou chamazulény, thujol a thujon, který je ve vyšších dávkách toxický, vyvolává opojné stavy, závratě a křeče. Dále obsahuje kandiden, felandren, flavonoidy, třísloviny, absinthin a anabsinthin a malé množství dalších látek. Nejvyšší obsah silice je v době zralosti.


Obvykle se podává ve formě nálevu, který je však nutno pečlivě dávkovat: Jednorázová dávka by neměla překročit 1 g drogy, denní dávka by neměla být vyšší než 3 g. Vzhledem k tomu, že některé látky se z pelyňku jen obtížně luhují do vody, je účinnější formou tinktura nebo pelyňkové víno či likér. Jako koření slouží čerstvé nebo sušené mladé listy, popř. dosud nezdřevnatělé části natě. Pelyněk se používá při přípravě mnoha hořkých či nahořklých alkoholických (destilát Absint a víno Vermut) i nealkoholických (tonic) nápojů. Do pokrmů se přidává jen několik málo listů, a to především k tučným vařeným nebo pečeným masům, jejichž chuť se nejen zpříjemní, ale napomůže i jejich lepšímu ztrávení. Pro tyto své léčivé účinky je pelyněk užíván také ve farmacii jako stomachicum a digestivum a byl jako takový znám ve starověku, jak se dovídáme ze spisů Dioscorida i Plinia. Užívá se při nechutenství, střevních a žlučníkových kolikách, menstruačních bolestech, proti hlístům. Droga zvyšuje sekreci zažívacích šťáv a tlumí křeče. Musíme se vyvarovat podávání nadměrných dávek. Droga není vhodná pro dlouhodobou léčbu. Předávkování se projevuje poruchami čití a vědomí, bolestí hlavy, nutkáním na dávení a dalšími nepříjemnými příznaky. Pelyněk by neměly užívat těhotné a kojící ženy (vě větších dávkách může vyvolat potrat).


POZOR: Předávkování pelyňkem může vyvolat otravy, při kterých může dojít k poškození nervové soustavy, jež se projevuje křečemi, stavy opojení, v těžších případech i bezvědomím, ochrnutím a postupnou ztrátou inteligence. Lehčí otravy se projevují dávením a bolestmi hlavy.

Primární planetární signaturou je Mars, ale dále vykazuje tato byla ještě korespondence saturnské. Tato konstituce pelyňku předurčuje použití při zvyšování psychických i fyzických sil, a činí z něj tak významnou ochrannou rostlinu. Protože Mars je nejen bohem válečníkem, ale také milovníkem, nachází pelyněk uplatnění i v praktikách milostné magie. Přidává se do nápojů lásky, nebo je možné umístit pelyněk pod postel toho, jehož lásku si přejeme. Satur indikuje použití pro kontakty se světem duchů. Keltové prý vykuřovali pelyněk o Samhainu,a dokonce již v pravěkých hrobech v Iráku se našel pelyněk, který zřejmě něják souvisel s kultem mrtvých.
Obdobně byla tato bylina nápomocnou himalájským šamanům při astrálním cestování. Vtírání rostlinné šťávy nebo vykuřování pelyňku chránilo šamana před nežádoucí pozornosti démonů. Staré čarodějnické knihy tvrdí, že je-li pelyněk spalován na hřbitově, dunutí duše zemřelých, aby se zjevili a promluvili, sloužil tedy jako nekromantické kuřidlo. Podle lidových pověstí pelyněk vložeý do boty chrání cestovatele před únavou jakož i před kousnutím psem a hadem. Ratolest pelyňku spálená o noci svatojánské zajistí ochranu před zlem po celý následující rok. Nejúčinější je se rostlinou na chvíli opásat a pak ji zahodit do svatojánského ohně.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."