Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Plundrovaná planeta (2.část)

1. března 2013 v 11:44 | Adri |  Zaujalo mě
Následující údaje jsem našla v knížce od edice Děsivá věda. Jmenuje se Plundrovaná planeta.
Je sice původně určena pro děti, ale myslím si, že takové zábavné, ale i naučné čtení uvítá každý.
Tohle zajímavé čtení jsem rozkouskovala na čtyři díly. Tohle je druhý díl tohoto "miniseriálu", který bude doufám přínosný a podnítí vás k zamyšlení.
Pokud vám první díl ušel, najdete ho zde.


Objevte s námi, jak rychle roste lidská populace

Co budete potřebovat:
Aspoň 64 listů papíru*
*Poznámka pro optimisty: Máte-li hodně bohaté a důvěřivé rodiče, můžete je radši poprosit o
64 kovových dvacetikorun. Nikdy nevíte - možná že je fakt dostanete. Pokud ano, tak těm důvěřivým rodičům řekněte, že váš pokus bude trvat 32 let.
Nejlepší bude, když si vezmete papír recyklovaný - jak zjistíte později, šetříme díky recyklovanému papíru, stromy a tím pádem celou planetu.

Co uděláte:
1) Položte na stůl dva listy papíru. Každý z nich bude představovat jednoho člověka. Myslete si, že ty dva papíry zastupují rodičovský pár. Moc dobře ale těm rodičům není - oba jsou bílí jako list papíru, ha ha!
2) Teď položte na ty první dva listy papíru další dva. Takže budete mít čtyři listy papíru
(a neomdlévejte mi ohromením). Představte si, že ty čtyři listy papíru jsou čtyřmi dětmi toho prvního páru. Přidejte další čtyři papíry a budete mít (hrom aby do toho uhodil) osm vnoučat.
Přidejte dalších osm papírů, čímž vyrobíte 16 pravnoučat.
3) Vidíte co se děje? Jakmile přidáte další novou sadu papírů, vyrobíte další generaci. A každá z těch generací je oproti té předchozí dvojnásobná. Pro další generaci tedy budete muset přidat 16 papírů a pro následující 32.
4) Můžete pokračovat s přidáváním papírů a vždy zdvojnásobit jejich počet,
dokud vám nedojde trpělivost, papíry nebo dokud nespotřebujete veškerý papír na téhle planetě...

Co se stane:
Čísla se budou rychle zvětšovat. Možná vás to trochu zarazí, když si přečtete, že po stu takových zdvojnásobení by se váš stoh papíru táhl přes celý známý vesmír a museli byste pokácet všechny stromy v kosmu, abyste tolik papíru vyrobili. Je jasné, že na Zemi tolik lidí být nemůže, protože by snědli všechno jídlo, šlapali by se navzájem po nohách ztráceli nervy a nakonec by se všichni pozabíjeli...

Nyní je čas dobrých zpráv... Od roku 2070 už populace tak rychle růst nebude. Důvody jsou troch u složité, ale háček je v tom, že lidé bohatnou a mají pak méně dětí, aby ušetřili peníze.
Zní vám to podivně?
No, bohatí rodiče za své děti utratí víc peněz - takže mít hodně dětí by bylo dost drahé. Trend méně dětí můžeme pozorovat v USA, Evropě nebo v Japonsku.
Přestavte si to - 9,3 miliardy lidí je víc než dost. Uvažujte, jaká by pak byla učená noční můra. Tak jak se s tím pro všechno na světě naše Země vyrovná? A stihneme to do roku 2050? Koneckonců aspoň jeden odborník na lidskou populaci si myslel, že už touhle dobou žádní lidé žít nebudou...

Síň slávy: Reverend Thomas Malthus (1766-1834)
Národnost: Brit
První věc, kterou si o Thomasi Malthusovi musíte zapamatovat je, že si neříkal Thomas -
byl to Robert ne, abyste to zapomněli!
Thomas, vlastně pardon, Robert měl sedm sourozenců - není se co divit, že se bál explozivního růstu populace. Kdybych měla sedm sourozenců já, asi bych co nevidět vybouchla taky. Robert si pak v roce 1804 vzal svou sestřenici Herriet. Měli spolu tři děti - takže se postarali o padesátní procentní nárůst populace v rámci své rodinné větve.

Robertův táta byl filozof, který se domníval, že všechno na světě dopadne dobře. To není tak jisté, odpovídal mu pesimistický Malthus junior. Problém je v tom, že naše zásoby jídla vzrůstají pomalu podle toho, kolik farmáři schopni vypěstovat. Populace se ale za každou generaci může zdvojnásobit. Robert předpokládal, že až zásoby jídla dojdou, začnou lidé hladovět.
Robert se stal knězem a pak učitelem. V roce 1798 napsal o svých názorech knihu, ze které se stal bestseller. Jeho myšlenky ovlivnili ostatní lidi dokonce tak, že v roce 1834 měl v Anglii zákon nařizující zavírat chudé lidi do chudobinců. Důvod byl v domněnce, že se nemá chudým lidem pomáhat, jinak by měli moc dětí bez náležitého zvýšení zásob potravin. Místo toho bohatší nutili chudé, aby holýma rukama trhali lana a krmili je starými kostmi a odpadky. Robert zemřel v roce 1834. Jeho náhrobek však i po smrti knihu propagoval a jeho příznivci se po ni snažili získat trochu reklamy zadarmo. Tady máte to, co na náhrobku NEBYLO napsáno:

INRI

TADY LEŽÍ TOM, CO S OBLIBOU SI ROBERT ŘÍKAL.
HORLIVÝ UČITEL A KNĚZ MOC RÁD O PRÁVECH LIDÍ ZPÍVAL.
NAPSAL SLAVNOU KNIHU O POPULACI
A O TOM, JAK DRŽELI CHUDÉ LIDI V KLECI.
PÍŠE SE TAM, ŽE CHUDÍ NEMAJÍ MÍT, CO CHTĚJÍ.
JINAK BUDOU MÍT JEN KUPU PŘEBYTEČNÝCH DĚTÍ.
OBCHODY JSOU POŘÁD PLNÉ POUTAVÉHO SPISU,
ALE BEZ JEHO VLASTNORUČNÍHO PODPISU.
TEĎ JE ASPOŇ PO CHUDÁKU TOMOVI VETA
A O JEDNOHO TROUBU KLESLA POPULACE SVĚTA.

No dobře - na tom náhrobku to přesně takhle nestojí. Spíše se tam píše, jak moc slavná ta kniha byla a jaký je Tom, tedy chci říct Robert výtečný chlapík. A on opravdu výtečný chlapík byl, i když ostatní zneužívali jeho knihu k omlouvání své hrubosti k ubohým chudým lidem a taky navzdory tomu, že jeho myšlenky byly mylné. Horlivý Malthus to celé popletl, protože v jeho časech většinu práce dělali lidi vlastními silami. Jen s něčím jiným pomohli jejich zvířecí přátelé. A přízemní reverend si nedokázal přestavit svět, kde skoro všechno dělají stroje - což strašlivě ztenčuje možností vyrobeného jídla. Taky nic nevěděl o obřích nákladních lodích a o letadlech rozvážející potraviny z jednoho konce planety na druhý - a to nemluvím o ledničkách, určených ke skladování těch věčně převážených potravin, a o ropě nebo elektřině, která skoro všechno pohání.
Můžete si celosvětový průmysl, zemědělství i dopravu představit jako jeden obří super stroj - říkejme mu třeba hrůzostrašný planetožravý stroj. Tenhle neuvěřitelný vehikl mění rostliny, zvířata i suroviny v papír, nábytek, hamburgery, bonbony, počítače, auta, automatická dloubátka v nose a všechno ostatní, co byste určitě chtěli k Vánocům.
Je nad slunce jasnější, že hrůzostrašný planetožravý stroj dělá svou práci moc dobře.
Díky němu má většina z nás co jíst, a hodně lidí z toho dokonce i zbohatlo. Ale musí se za to platit - no, něco takového přece jen stojí. Chcete se podívat na účet?

ÚČET PRO HRŮZOSTRAŠNÝ PLANETOŽRAVÝ STROJ
Aby vás ten stroj všechny oblékl, nakrmil, postavil vám domov a vyrobil všechno co chcete...
Náklady - nekonečné zásoby potravin
Problém je v tom, že Země má obvod jenom 40 075km, a proto na ní nejsou nekonečné zásoby
ničeho - možná s výjimkou nudlí z nosu, když máte fakt hodně zlou chřipku. A právě teď nám začíná docházet pár hodně důležitých věcí..

Hrůzostrašný planetožravý stroj potřebuje čím dál větší přísun různých prvků, aby dokázal vyrobit všechno, co chceme. V roce 2008 se vědci začali obávat, že suroviny rychle docházejí. Nad přesnými čísly ještě můžeme diskutovat, ale nikdo nepochybuje, že je každého z prvků na Zemi jenom určité množství a jistě nám nevydrží napořád.
Vítejte ve Světovém obchodě děsivé vědy.

Výprodej zásob!!
IRIDIUM - je skvělé k výrobě LCD displejů, které se montují do plochých televizí. Znáte z televize!

STŘÍBRO - rychle si nějaké kupte, nebo budete muset do smrti nosit plastovou bižuterii.

ZINEK - objednejte si dřív, než dojdou zásoby! Až zinek dojde, tak všechny železné věci prostě zreziví.

ANTIMON - je skvělý do některých baterií a elektronických věcí. V budoucnu si ale možná nekoupíte antimon za žádné peníze.

FOSFOR - až nám dojde, budete muset hnojit pole hnojem. To mi nejde pod nos!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | Web | 1. března 2013 v 23:14 | Reagovat

Nejhorší na tom je, že se nejvíc rozmnožují negramoti a idioti a tak lidstvo přirozeným způsobem zkolabuje a zanikne. :D

2 Vendy Vendy | Web | 3. března 2013 v 16:41 | Reagovat

Už v moudrých pohádkách bylo dokázáno, že i staří lidé jsou k užitku, nejen na vyjídávání zásob.
A tahle teorie kněze Roberta (kněze? Fuj!) je opravdu zcestná. Znamená to, že by měl zavřít do chudobince své vlastní rodiče a nakonec by se tam, zmetek, měl zavřít sám.
Však konec té básně je výstižný.

3 Spiiiidy Spiiiidy | E-mail | Web | 6. března 2013 v 8:45 | Reagovat

[1]: Viz film Absurdistán, tam je vidět, co by se mohlo stát :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."