Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Mandragora lékařská

1. dubna 2013 v 11:44 | Adri
Mandragora lékařská (Mandragora officinarum, syn. Mandragora officinalis) neboli pokřín obecný je jedovatá středomořská rostlina z čeledi lilkovité, nejznámější z šesti zástupců rodu mandragora.
I naprostý laik už někdy slyšel o mandragoře, která je symbolem všech magických rostlin. Nejcennější částí je její dužnatý kořen, připomínající člověka. Bobule této byliny se v dávnověku přidávaly do opojných nápojů pro zostření chuti. Mandragorové víno se používalo jako primitivní anestetikum při amputacích. Olej z mandragory se pak vtíral do spánků, aby přivodil ospalost a zahnal horečku. Roztlučený kořen smíšený s medem a mlékem se dal použít jako mazání na vředy. Kouř z mandragorového kadidla vyvolává vize. Bobule a kořen se také používaly jako afrodisiaka. Kromě vzácné mandragory lékařské existují ještě tři další známé druhy.

Roste planě v teplém pásu, výjimečně i severněji. U nás je vzácná, lze ji však s úspěchem pěstovat. Na Americkém kontinentu a jižní polokouli neroste. České jméno mandragory je pokřín. Má tvar kořene podobný lidskému tělu, což přispělo k její pověsti nejzázračnější rostliny. Dva druhy Evropské mandragory byly dříve známy jako mužská (M. officialis) a ženská (M. autumnalis).


Trhání mandragory je prý smrtelně nebezpečné, rostlina údajně hrozivě křičí a způsobuje ohluchnutí. - Toto bylo až do středověku považováno za fakt. Užívala se jako léčivka a ve spojení s vínem jako afrodisiakum.
Mandragora se hojně využívala jako evokační kuřidlo.


Slovo mandragora bývá většinou odvozován z řeckého slova "mandra" které značí chlév či dobytek, rostlina je totiž pro hospodářská zvířata jedovatá. Jiná teorie odvozuje název ze sanskrtu, z "mangros" a "angora" tedy "uspávací látka" Rostlina má mnoho jiných názvů, v Bibli je nazývána "jablíčko lásky".
Mezi další názvy patří: "čertovské" či "satanovské jablíčko", "psí jablko", "kořen satanův", "ďáblova varlata", "zemské jablko" či "zemský mužíček".

Mandragora lékařská je vytrvalá bylina jež může být stará až 50 let s krátkým stvolem. Na něm vyrůstá hustá růžice řapíkatých, svraštělých, oválných listů dlouhých až 30 cm. Z růžice pak vyrůstají hrozny zvonkovitých květů, dlouhé okolo 3 cm a zelenobílé, fialové či modravé barvy. Rostlina kvete na jaře. Plodem jsou oranžové kulovité či oválné bobule, jež mají výrazné aroma a jejich dužina obsahuje mnoho malých semen. Charakteristickým znakem rostliny je silný, dužnatý, vidlicově rozvětvený kořen, jež někdy připomíná lidské tělo. Kořen dosahuje hloubky až 1 m.

Mandragora byla v starověké Palestině a Egyptě považována za rostlinu lásky. V Bibli je zmiňována v Genesis a Písni písní jako "jablíčko lásky". Také Řekové ji považovali za afrodisiakum. Léčivé účinky rostliny jsou zmiňovány v egyptském Eberském papyru (přibližně 1550 př. n. l.). Pro své narkotické účinky byla využívána v antice jako anestetikum. Hippokratés doporučoval mandragoru na nemoci žlučníku, Plinius starší jako anestetikum a lék na hadí uštknutí. Avicenna jí uvádí také jako anestetikum, ale také jako lék na bolesti hlavy a epilepsii. Mezi další lékařské využití patřilo užívání zahuštěné šťávy jako masti na spáleniny, otoky či pohmožděniny a v kombinaci s ječnou moukou na bolesti svalů a kloubů.
Ve 4. století se o ní zmiňuje Theofrastos jako o afrodisiaku. Má se prý oškrabat a namočit do octa. Také tvrdí, že rostlina by se měla sbírat pouze s tváří obrácenou k západu a před tím kolem ní nakreslit mečem tři kruhy.
Za časů Plinia se dávala mandragora žvýkat osobě před operací, protože má schopnost otupit bolest a vyvolat spánek. Plinius prohlásil, že mandragora připomíná buď mužské nebo ženské genitálie.
Jako víno odsouzenců se podávala mandragora na houbě těm, kteří měli být ukřižováni nebo pověšeni. Pověst praví, že jako jedna z mnoha krutostí byl Kristovi podán ocet místo mandragorového vína. Spánek podobný smrti vyvolaný mandragorou vedl Římany k tomu, že začali těla ukřižovaných probodávat kopím, aby nastala zaručená smrt, a ne pouze omámením mandragorou.
Řekové ji zasvětili bohyni lásky Afroditě. O mandragoře se tvrdilo, že je silným pomocníkem plodnosti. Arabové nazývali kořen mandragory "ďáblovými varlaty". V biblické Genesis uskuteční Rachel a Leah výměnu, při které získá kořeny mandragory jejího syna, aby se stala plodnou.

Ve středověké Evropě byla využívána ve formě odvaru ve víně jako hypnotikum a anestetikum a také na léčbu ženské neplodnosti. Byla využívána do čarodějnických mastí, jež navozovaly halucinace o létání. Z toho nejspíše vychází německý název "Hexenkraut", tedy čarovné zelí. Věřilo se že může růst pouze pod šibenicí, kde ukápla moč či semeno oběšence. Z toho vzniklo lidové pojmenování "šibeničník"
Roztlučený kořen smíšený s medem a mlékem se dal použít jako mazání na vředy.
Okolo mandragory se tradovala pověra trvající od starověkého Říma určující přísné předpisy týkající se sběru. Kdo se opovážil mandragoru vykopat mohl být zabit děsivým křikem, který vydává démon sídlící v kořeni mandragory, když je vytažen. K ochraně bylo potřeba magického rituálu, v kterém hrál výraznou roli pes, jenž měl zemřít místo sběratele.
Přestože rostlina není více psychoaktivní než ostatní rostliny z čeledi lilkovitých, byla jí přisuzována výrazná magická moc.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Thanatos Thanatos | Web | 1. dubna 2013 v 12:44 | Reagovat

Zajímáš se o magii,jo? To je dobře, takových je dnes celkem málo.
Jo, o mandragoře jsem slyšela dost, je také častým námětem ve filmech. Ale vlastní zkušenost  s ní nemám...  Zajímavé... O tom, že by se neměla trhat jsme taky už slyšela,ale asi už si nevybavím důvod..

2 Jackelin Mandragor Jackelin Mandragor | E-mail | Web | 4. května 2013 v 13:15 | Reagovat

Tak by mě zajímalo, co si o mě lidé musí myslet, když si přečtou tento článek..

3 Jan J. Jan J. | E-mail | 5. června 2013 v 13:13 | Reagovat

Mandragoru se snažím už delší dobu sehnat a nikde nemůžu najít. Byl bych vděčný za tip na nějakou stránku kde ji mají, popř. za semínka. Kontaktujte mě prosím na mail. Děkuji.

4 iva iva | E-mail | 30. června 2013 v 23:07 | Reagovat

[3]:mandragora v botanicke zahradě, já ji šlohla na výstavě bylinek, do 7.7. nyní v brně na kraví hoře

5 Pavel Pavel | E-mail | 5. prosince 2016 v 14:28 | Reagovat

[4]:
to už je asi dneska pase ale nevíte někdo kde bych mohl koupit celý kořen mandragory mužské a smůlu z dračího stromu  (draceana draco) ? Existuje tady někde někdo kdo by mi uměl poradit cestu k tomu ?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."