Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Hluchavka nachová

9. května 2013 v 11:22 | Adri
Tahle bylinka nám roste po celé zahradě... Doufám, že jí máte taky po ruce, protože je vážně užitečná. Osobně si myslím, že to není pouze plevel, ale že si zaslouží více úcty. A navíc mi příjemně voní. Trochu jako máta a meduňka dohromady.

Hluchavka nachová (Lamium purpureum L.) je rostlina z čeledi hluchavkovitých. Hluchavka jako by vypadla z oka pálivým kopřivám. Jenomže hluchavka nepálí, je jalová, hluchá.

Původ jména
Název pochází z řeckého slova laimos nebo lámos tj. jícen, podle stavby květu připomínající rozšklebený jícen. Purpureum latinsky fialový - podle růžově purpurové barvy květů. Carl von Linné zvolil pro rostlinu jméno Lamium. O její české jméno se postarali bratři Preslové kolem roku 1819. Lidové názvy hluchá kopřiva, mrtvá kopřiva dokládají jistou podobnost s kopřivou. Další užívané zdrobněliny jsou: medulka, cumláň, medůvka.

Popis
Jednoletá nebo dvouletá bylina s charakteristickým zápachem.
Čtyřhranná načervenalá lodyha vysoká 10 až 30cm je vystoupavá až přímá, větvená od báze a téměř lysá. Listy mají vejčitě srdčitý tvar, na okraji jsou vroubkované a měkce chlupaté. Všechny listy jsou řapíkaté a uspořádané křižmostojně. Plody jsou šedé tvrdky.
Hluchavka kvete od března do října.


Výskyt
Je hojná a velice dobře se rozšiřuje, proto je občas považována za plevelovou rostlinu. Vyskytuje se v půdách, které jsou vlhké až vysýchavé, minerálně dosti bohaté. Rostlinu najdeme na kompostech, polních a zahradních kulturách, skládkách, rumištích... Zapleveluje půdy bohatší na dusík. V České republice je rozšířená po celém území od nížin až po vyšší podhorské oblasti. Rozšířena po celé Evropě. Zavlečena byla do Severní i Jižní Ameriky. Pochází ze západní Asie, odkud k nám byla dovlečena jako plevel.

Použití
Hluchavka je léčivá rostlina s významnými léčivými účinky. Obsahuje velké množství tříslovin, kyselé saponiny, flavonové glykosidy, silice, cholin, antioxydanty, vitamíny a minerální látky.
Sbíráme květ nebo celou nať, přesněji vrcholky prýtů před rozkvětem, mladé listy a květy. Možno využít i hluchavku bílou (Lamium album).
Doba sběru: Vrcholky prýtů a listy je možné sbírat po celé vegetační období, postupně však hořknou. Květy sbíráme v plném květu.
Sběr vyžaduje značnou trpělivost, neboť její sesychací poměr je velký. Květy sbíráme do nádob, kde nemůže dojít k zapaření případně pomačkání. Vyplatí se pro to obětovat malou dózu. Při sušení s květy moc nemanipulujeme, abychom je neznehodnotili. Jedlé jsou mladé výhonky, listy a květy. Stonky a listy jsou dobré do salátů a polévek, ale jen v malém množství. Její sladce vonné květy můžeme použít jako jedlou ozdobu dezertů. V minulosti se používala k zahánění molů.

Hluchavka nachová obsahuje stejné látky jako hluchavka bílá. Některé zdroje dokonce uvádějí, že je účinější. Rostlina má blahodárné protizánětlivé účinky, které se využívají při léčbě zánětu močových cest, ledvin a onemocnění prostaty. Usušený květ se přidává do směsí spolu s květem divizny, černého bezu a podbělu pro léčbu respiračních onemocnění (kašel, bronchitida, rýma, chřipka, angína). Hluchavka se někdy užívá pro léčbu akné a ekzému, obkládáme nebo omýváme postiženou oblast. Sedací koupele léčí hemoroidy a mykotické potíže. Na sedací koupele použijeme nať, kterou dáme do vlažné vody přes noc, ráno necháme přejít varem a 3 minuty necháme odstát.

Blahodárně působí i na problémy s trávicím traktem. Ve směsi s kopřivou působí jako antiastmatikum. Stejně jako u, v léčitelství známější, hluchavky bílé se i u hluchavky nachové sbírá květ nebo celá nať. Usušená hluchavka je velmi náchylná na navlhnutí. Pokud provlhne, ztrácí barvu a tím i účinné látky. Z 20-30 celých rostlin připravíme 3 litry nálevu, které vlijeme do koupele. Na nálev pro vnitřní použití nám postačí 1 čajová lžička usušené hluchavky na 200 ml vody.

Čaj z květů hluchavky:
- potřebujete jednu lžičku sušených květů hluchavky
Sušené květy zalijte vařící vodou, nechte deset minut louhovat a sceďte. Pijte maximálně dva šálky za den.

Čaj z květů má uklidňující účinky, doporučuje se pít při nervozitě a nespavosti, nebo při neklidu. Pomáhá při nepravidelné menstruaci, bílém výtoku a v době menopauzy. Pomáhá při nepravidelné a bolestivé menstruaci, gynekologických nemocech, poševním výtoku, katarech horních cest dýchacích, kašli, křečových žilách, chudokrevnosti, zánětu močového měchýře a ledvin. Oblíbená součást očistných čajových směsí.

Vedlejší účinky
Přestože nejsou známy případy nepříznivých účinků, pro obsah saponinů nelze doporučit dlouhodobé nebo nadměrné užívaní.

Zajímavost: Původní význam slova špenát představoval kaši z mladých jarních listů různých druhů planých rostlin, mezi nimi se používala i hluchavka.

Hluchavková omáčka: 2 šálky na jemno nasekaných listů a vrcholků (můžeme kombinovat také se smetankou, šťovíkem, lebedou), 2 lžíce mouky, 2 lžíce oleje, 1 cibule, sůl, dobromysl, 2 stroužky česneku, nebo 2 lžíce česneku medvědího a cca 100 ml vody nebo mléka. Listy osmažíme na cibuli a dusíme asi 20 min, dochutíme solí, dobromyslí, podlijeme vodou a zahustíme moukou. Přidáme česnek. Podáváme k rýži nebo bramborám.

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Míša Míša | E-mail | Web | 9. května 2013 v 14:43 | Reagovat

Hihi, když jsme byli malí, tak jsme ji "pili" :) Je to úžasná bylinka a ještě mooc pěkná :)

2 Merrie Merrie | E-mail | Web | 9. května 2013 v 15:24 | Reagovat

Minule som ju objavila tak som hľadala po internete :) Je to super bylinka :))

3 A.I. A.I. | 9. května 2013 v 15:59 | Reagovat

Hluchavky mám moc ráda, dávala jsem si je do skříní, aby mi vonělo oblečení :) Když jsem se ale dozvěděla, že levandule ještě odpuzuje moly, hluchavky letěly :D

4 Iris - Foto Iris - Foto | E-mail | Web | 11. května 2013 v 9:26 | Reagovat

i plevel může být krásný a dokazuje to právě i hluchavka

5 Michelle Michelle | Web | 12. května 2013 v 8:27 | Reagovat

u nás vždycky děcka "pily nektar" z květů, ale teda z lidových názvů neznám ani jeden :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."