Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Kaštany

12. července 2013 v 11:55 | Adri
Kdo by to kdo řekl, kolik tajemství v sobě mají kaštany...
Kaštan je jeden z oblíbených stromů, protože snad všichni jako děti jsme z jeho plodů vyráběli figurky a také je po sobě házeli při cestách ze školy, zatím, co jsme se brodili ve spadaném listí. Sbírali jsme kaštany nejen jako hračku, jako krmivo pro zvířata, ale i jako příjemnou věc do kapsy a k hlazení. Na podzim vždycky většina dětí má plné kapsy kaštanů a já nejsem výjimkou. Kaštan je vlastně botanicky správně řečeno strom, který se jmenuje Jírovec maďal, ale známe jej i pod jmény pakaštan nebo kaštan koňský.


Málokdo ale ví, že tento tak notoricky známý strom je domovem v našich zemích teprve pouze necelých 400 let. Stejně, tak jako brambory a i jiné plodiny. Kaštan koňský je domovem v Malé Asii, odkud jej okolo roku 1557 přivezl do tehdejšího Cařihladu (Istambul) Busech a pak rakouský velvyslanec von Urgnad jej zaslal do sídelního města Vídně. Zde jej ředitel císařské zahrady Clusius rozmnožil a od r. 1588 se rozšířil i v našich zemích.
Původně se myslelo, že kaštan pochází z Asie, ale v současné době se má za to, že se vyskytoval planě i v severních horských oblastech Řecka. Někteří botanici zastávají názor, že je to pozůstatek třetihorní květeny. To, že rostl i v třetihorách by nasvědčovaly i nálezy charakteristických plodů v hnědouhelných vrstvách. V současné době se sází většinou ve stromořadích, protože dává pěkný stín, není hostitelem škodlivého a nepříjemného hmyzu, naopak jej odpuzuje, esteticky je velmi libý na pohled, zvláště v době květu, kdy je vhodnou potravou pro včely. Plody se používají i jako krmivo pro prasata a ovce. Dřevo nemá valné ceny. Latinský název je Aesculus hipocastanum. Hipo je předpona, která vychází z řeckého výrazu pro koně. Možná k tomu přispěla i barva kaštanů, barva obvyklá pro srst koně. Ale pravý název s podobou koně je prý hlavně od toho, že když na podzim odpadnou listy, tak po nich zůstává jizva ve tvaru koňské podkovy.

Jméno jírovec má původ ve svém významu šťavnatý, bujný. Maďal je původu maďarského a je to maďarské jméno pro durman, jehož plodům se ostnaté tobolky kaštanu koňského velmi podobaly. Latinský výraz Aesculus, vlastně esculus pochází ze slovesa edere, kterým nazývali staří Římané druh dubů, jejichž žaludy jedli. My jim v dnešní době říkáme jedlé kaštany. Má dlouhé úzké pilovité kožovité listy, květy jsou jehnědy, plody nažky. Tyto jedlé kaštany, vlastně jsou žaludy. Roste většinou v teplejších krajích než u náš, i když se také dají zde pěstovat a vozí se k nám hlavně z Itálie.

Kaštan je mohutný strom, dosahující až velikosti 30 metrů. Květy se objevují na 10 až 15letých stromech. Kvete v květnu a červnu. Listy jsou dlouhé až 20 cm a široce dlanité. Jejich odvar se používal na oživování barvy vlasů a také sušené se vkládaly do skříní, jak šatních, tak i jídelních, protože jejich pach odrazuje moly, a to i ty moučné (zavíječe). Pokud se chcete zbavit beze zbytku moučných molů ze svých špajz a skříní, je dobré dobře vymyté prostory nebo skříňky vykouřit zapálenými sušenými listy kaštanu a ořešáku.
Samozřejmě, že se může stát, že si moly domů zase přinesete v potravinách, tedy jejich vajíčka nebo přímo housenky (dokáží vegetovat i v pálivé paprice nebo pepři), ale je to docela účelné.

Plodem je známá ostnatá tobolka, která v sobě skrývá jedno až tři hladká hnědá semena - kaštany, obvykle s velkou skvrnou pupeční. Při dozrávání puká na tři chlopně. Jak už jsem uvedla výše, tyto plody se používají jako krmivo pro prasata a koně.
Pro vysoký obsah saponinů, až 20 procent, se také používaly plody jako náhražka mýdla, hlavně v době války.

Z léčitelského hlediska mají tyto plody velký význam, hlavně pro svou vlastnost odebírání energie. Jsou nemoci z nedostatku energie a nemoci z přebytku energie. A takovou nemocí je i artroza, revma a velmi často i jiné nemoci dolních končetin nebo páteře. Je notoricky známo, že se kaštany nosí po kapsách, aby člověka nebolely kyčle nebo kolena. Můžete je zabalit do plínky (asi 20 kaštanů) a dejte je do nohou do povlaku své peřiny.
Je velmi zvláštní, jak kaštany y ze stejného stromu, ve stejném pokoji, za stejné teploty jsou úplně jiné. Kaštany, které byly použity jako léčivý prostředek v posteli, byly po těch 6 týdnech scvrklé a po rozloupnutí uvnitř zcela černé. - To jak vytahovaly onu patologickou energii z pacientova těla. Kaštany ze džbánu pouze na vzduchu byly čerstvé a uvnitř dužnaté a zelené.

Proto doporučuji: nasbírat na podzim množství kaštanů, uskladnit je v dekoračních předmětech vašeho bytu, a to ve stejné teplotě, jakou máte v ložnici (zvláště výhodné jsou velké dekorativní vázy). Nosit kaštany při sobě, čím blíž k tělu, tím líp. Dát do uzlíčku asi 15 - 20 kaštanů a umístit je do postele, nejlépe do nohou a po 4 - 6 týdnech vyměnit za nové a čerstvé. V případě revmatismu rukou je stále žmoulat v ruce.

Tato terapie pomáhá při všech nemocech, které jsou tvořeny přebytkem energie, což jsou záněty, zvláště pak při křečových žilách, artróze, revmatismu, bolestech páteře, bolestech hlavy, bolestech a brnění nohou, otocích nohou a poruchách lymfatického systému, myomech a chronických zánětech močových cest.

Rozdrcené kaštany můžete použít i jako obklad při akutních zánětech žil nebo jakýchkoliv jiných zánětech (s výjimkou zánětu ledvin, které chtějí suché teplo).

Dalším léčitelským prostředkem opět při bolestech nohou a artrózách je naložení květu kaštanu do lihu. V době plného květu vsuneme jeden až 3 květy, podle velikosti, do láhve s alkoholem o koncentraci 30 - 40 procent. Může to být nějaká vodka nebo slivovice nebo starorežná. Vyšší koncentrace není dobrá, protože v bylinkách jsou látky, které se rozpouštějí v alkoholu (ty se vyluhují) a látky, které se rozpouštějí ve vodě (a v tomto alkoholu je 60 procent vody) a ty se také vyluhují. Necháme zavřené v láhvi nejméně po dobu 3 týdnů na světlém místě, ne přímo na slunci. Protřepáváme. Pak používáme jako mazání. Pro zvýšení prokrvení přidáváme do litrové láhve 1 čajovou lžičku mletého zázvoru. Pak se ale musí více protřepávat.

Jako léčivka se používá také sušený květ, a to vnitřně i vnějšně v obvyklém nálevu (polévková lžíce na 1/4 litru vody). Nálev je v podstatě za tepla získaný vodný výluh. Léčivka se přeleje vroucí vodou, nádoba se přikryje a na teplém místě se nechá stát asi 20 minut. Nálev se scedí. Běžně nálevu říkáme čaj, podle nejběžnějšího produktu nálevu. Stejným způsobem používáme luxovat nebo xeroxovat.

Tento čaj se používá při zánětu horních a dolních cest dýchacích, napomáhá rozpouštění a uvolňování vazkých hlenů.

V některých případech se používá i kůra kaštanu, a to opět v nálevu nebo i v odvaru, kdy upravuje cévní a lymfatické poruchy, působí hojivě při hemeroidech a křečových žilách.

Na šňupání
Vysušené kaštany rozemelte na prášek na šňupání. Pročistí vám nosní dutiny, nechytne se vás každé nachlazení.

Mazání
Rozdrcené kaštany na plátně použijte jako obklad při akutních zánětech, například žil, kloubů. Postižené místo obalte a ovažte obinadlem.

Kaštanová tinktura
Pomelte kaštany, napěchujte je do zavařovací sklenice a zalijte lihem (vodkou, slivovicí). Uložte na tři týdny v temnu a každý den protřepejte. Poté přeceďte a používejte místo francovky k mazání bolavých kloubů, zad a křečových žil.

Kaštany obecně uzemňují - už pouhá jejich přítomnost nebo užívání jako potravy.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mad Dragon Scientist Mad Dragon Scientist | E-mail | Web | 14. července 2013 v 21:55 | Reagovat

Tak to já jsem jako malej kaštany sázel a pár kousků máme v květináčích. Jenom nevím, kam je přesadit, aby mohly dál růst a jednou vyrůst do opravdu titánských rozměrů.

2 Magda Mikusova Magda Mikusova | E-mail | 3. listopadu 2015 v 9:22 | Reagovat

kdo poradi jak vyuzit kastany z nalevu ve slivovici DEKUJI

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."