Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Evita Perón - ďábelská první dáma?

22. září 2013 v 11:44 | Adri |  Záhady
Poválečná léta poloviny 20. století se v Argentině nesou ve znamení euforie. Lidé získali idol: půvabnou, chytrou ženu, jež se z naprosté bídy dokázala vyšvihnout až k postu první dámy. Nebude však trvat dlouho a národ bude plakat pro její náhlou smrt. Považovali ji totiž za spasitelku. Byl jí však opravdu? Nebo šlo o ctižádostivou intrikánku, již nakonec zavraždili?

Dav před argentinským vládním domem La Casa Rosada na náměstí Plaza de Mayo v Buenos Aires vře. Zraky všech přítomných se upírají vzhůru k balkonu. Tam stojí malá drobná světlovlasá žena a planoucím pohledem pronáší projev směrem k lidu. Argentinci ji milují a bouřlivě skandují její jméno - zdrobněla Evita (1919-1952). Manželka prezidenta Juana Peróna (1895-1974) je ikonou. Dodnes jsou dokonce ve Vatikánu uloženy prosebné dopisy, aby byla prohlášena za svatou! Jenže její osobnost nemusela být tak čistá. Kdo vlastně byla ona slavná María Eva Duarte de Perón? Co je pravdy na tom, že se stýkala s nacisty? Má zemřít na rakovinu, ale této verzi mnoho lidí nevěří. Tajemství této ženy stále čekají na rozluštění...

"V popisech života Evity Perón existuje mnoho problémů. Zaprvé nemáme v Argentině k dispozici příliš přístupných archivů, které by se vypořádaly s Perónovým obdobím. Přestože existuje mnoho argentinských novin a nělkteré jsou přístupné, tisk byl v té době hodně partyzánský, navíc neexistují spolehlivé studie samotného Peróna," uvádějí současní životopisci Evity Nicholas Fraser a Marysa Navarro. Ohledně Evy Perón proto panuje spousta spekulací. Podle některých zdrojů se má narodit v Paraguay. V oficiálním životopise se však uvádí, že se narodí chudé švadleně Juaně Ibarguaren a velkostatkáři Juanu Duartemu. Ten ji ale neuzná za vlastní, a ona je tak odsouzena k životu v chudobě. Jenže drobná hezká dívka si své "ženské zbraně" uvědomí velmi záhy. Ne nadarmo o ní později prohlásí americký scenárista a režisér Oliver Stone (*1946), že byla "směsicí svaté a prostitutky".
Raný život první dámy se jí samotné příliš nehodí. Proto je mnoho věcí zakamuflováno tak, aby nebyla panenská Evitina image pošramocena. Mladá dívka se protlouká, jak jen může. Příležitostné kšefty, které jí poskytují různí muži, využívá ke kariérnímu vzestupu. Příležitost, jež jí posune k vytouženému cíli, se jí naskytne na konci července 1935. Tehdy přijíždí do Junína, města jejího dětství, tanečník a zpěvák Augustín Magaldi (1898-1938). Eva se chce vetřít do jeho přítomnosti, protože ví, že právě on ji může dostat do Buenos Aires. Tam už bude od vytoužené kariéry jen krůček! Počin, který se teprve šestnáctiletá Eva rozhodne udělat, se nakonec vyplatí. Přichází prý za umělcem a ten jí, snad z okouzlení, pomůže a ubytuje ji u sebe v hlavním městě. Avšak jak to bylo ve skutečnosti, to není jisté. Podle některých zpráv totiž Magaldi v této době v Juníně vůbec nehrál, a co víc, na koncerty prý vždy brával svou manželku. Badatelé Navarro a Fraser se proto domnívají, že je málo pravděpodobné, aby si nějaké Evy vůbec všiml.
Podle některých lidí je to její matka, kdo pomůže mladé Evě do centra Argentiny. Obchází s ní prý všechna místní rádia a snaží se svou dceru někde udat. Vždyť Buenos Aires je mekkou všech argentinských umělců. Eva si všímá, jak to dělají ostatní dívky a jejich taktikou se inspiruje. Pracuje jako herečka či příležitostná modelka a dostává se nejen k divadlu, ale i k filmu. Především si však vytváří konexe. To považuje za nejdůležitější prostředek, jak něčeho dosáhnout. Prožívá románky s muži, již by pro ni mohli být perspektivní. Skutečné terno ale udělá až v roce 1944, kdy potká plukovníka Juana Peróna. Její strmý vzestup může začít.

"Děkuji, že jste, děkuji, že existujete," pronáší Eva směrem k plukovníkovi během slavnostního večera 22. ledna 1944, jenž se koná na závěr charitativní sbírky na pomoc obětem zemětřesení ve městě San Juan v Argentině. Zcela ho tehdy okouzlí. Postarší muž má již jedno manželství za sebou. Podle jeho životopisce Roberta D. Crasswellera si kompenzuje otcovské pudy, jež nebyly naplněny. Možná proto si všimne i o tolik let mladší Evy. Podle svědků opouští pár slavnost společně až ve dvě hodiny ráno. Evita tento den později popisuje jako úžasný. Netrvá dlouho a u svého nového úlovku bydlí. Tehdejší společnost se na nový pár dívá skrz prsty. Není zvykem, aby spolu žili lidé, již nejsou oddáni. Juan navíc Evu představuje kruhu vlivných politiků, v němž se pohybuje, a nechá ji účastnit se jednání. "Evita se vrátila z rádia a Perón ji nejprve představil hostům. Zůstala během schůzky, dělala kafe, vysypávala popelníky nebo jednání mlčky sledovala," popisují Navarro a Fraser. Takové chování nebylo obvyklé a Perón si tak koledoval o pořádný skandál" Eva ho snad doslova uhranula!
Kalendář se přehoupne do dalšího roku a politicky aktivnímu Perónovi nastávají krušné časy. Jeho opozice se ho rozhodne uvrhnout do vězení. Seberou ho přímo v budově úřadu vlády a převážejí ho do věznice. Právě tento moment má nahrát Evitě. Její postavení v rádiu je prý tak významné, že dokáže přesvědčit tisíce lidí, aby se vzbouřili proti Perónově zatčení. 15. 11. 1945 je na náměstí Plaza de Mayo před budovou vlády shromážděno 250 000-300 000 lidí! Všichni si přejí jediné, Perónovo propuštění! Mohla za tento puč oddaná Evita? Této verzi příběhu mnoho lidí později uvěří. Jenže její pravdivost je zpochybňována. Eva je prý totiž po uvěznění svého snoubence stále primárně herečkou a žádné významné konexe nemá. Obaz, který je kolem ní vytvořen, však hovoří jinak a chudá dívka z lidu se stává miláčkem Argentiny. V roce 1945 mají Juanem Perónem svatbu a on je záhy zvolen prezidentem. Z drzé herečky Evity je rázem elegantní první dáma.

Perónovi se v Argentině těší obrovské podpoře. Miluje je široká vládnoucí třída, dělníci, lidé ze slabých sociálních vrstev. Vidí v nich naději. Eva zakládá nadaci, do níž se hrnou obrovské sumy, a to nejen z Argentiny, ale i z Evropy, která se v té době oklepává z 2. světové války! Jak je to možné? Ve zchudlé Argentině vyrůstají dětská hřiště, domovy, nemocnice, charitativní instituce. Na konto této organizace připlouvají miliony pesos. Sama Eva si pořizuje nákladné róby a šperky a za svůj vzhled utratí nehorázné sumy. Dle svých slov se chce zkrátka líbit. Když v roce 1947 podniká zahraniční cestu do Evropy, z Budenos Aires letí speciální spoj, převážející pouze její šaty, maskéry a kadeřníky, kteří se budou starat o její vizáž. O pravém původy této cesty se však stále spekuluje. Objevují se totiž teorie o tajných paktech Perónů s nacisty!
Oficiálně má jít o nepolitickou přátelskou cestu se zastávkou v několika evropských zemích. Této výpravě předchází pozvání španělského fašistického představitele Francisca Franca (1892-1975). Místo argentinského prezidenta jede jeho žena a rozhodne se navštívit více států, aby neupadla v podezření ze spojení s nacisty. Na své cestě se setkává s mnoha významnými politiky. Velmi vřele je vítána ve Španělsku, pak pokračuje do Říma, kde se setkává s papežem Piem XII. (1876-1958), a následuje Francie. Původně plánovanou cestu do Británie zruší, protože královská rodina setkání odmítne. Asi nejhorší zkušenost má Eva ve Švýcarsku. Když projíždí ulicí, někdo hodí na její auto dva kameny, takže rozbije přední sklo. Jinak je cesta víceméně úspěšná. Co všechno na ní ale první dáma zařizovala? Jednou z teorií je, že jela uložit peníze na tajný švýcarský účet, a když zrovna nebyla na oficiálních návštěvách, pořádala schůzky s nacisty.
O švýcarském účtu spekulují mimo jiné i životopisci Fraser a Navarro: "Opozice v Buenos Aires se domnívala, že pro Evu a jejího bratra bylo pravým cílem celé evropské návštěvy vložit peníze na švýcarské účty, přičemž vše okolo to mělo zakrýt. Dělala to tak spousta bohatých Argentinců, ale existuje mnohem více pohodlných a méně podezřelých způsobů než setkání se švýcarský ministrem zahraničí a ukazování se před továrnou na hodinky." A jak to tedy bylo s nacisty? Perónova vláda je považována za spíše fašistickou než komunistickou. Podle argentinského historika Jorge Camarase to tím ještě nekončí. Dokazují to údajně dokumenty nalezené ve švýcarských archivech. Perón měl totiž být, za velké peníze, nápomocen organizaci, která se tvářila jako humanitární, ale ve skutečnosti pomáhala bývalým nacistickým pohlavárům dostat se z Evropy do bezpečné Argentiny! Na lodích měli být přepravováni zločinci jako lékař Josef Mengele (1911-1979) nebo jeden z hlavních organizátorů holocaustu Adolf Eichmann (1906-1962)!

Speciální charakter má Evitina návštěva Říma. Zde se totiž údajně ztratí na celých 28 dní! O této události však nic nemluví. Záhy se objevují teorie, že byla unesena buďto americkou tajnou službou, nebo italskou mafií. Dokonc prý mohla být i zavražděna! Na smrti mocné ženy, která se v Argentině stává kultem, má zejem mnoho skupin. Pochopitelná nevraživost se objeví například u Britů. Evropské firmy, nejčastěji právě ty z Británie, mají totiž v Argentině velké jmění. Jenže Perón jim ho začíná znárodňovat či odkupovat. Mohli se proto snažit podkopat jeho moc? Kolem Evitina zmizení sice panuje mnoho spekulací, nicméně pravá rána přichází až po něm. Milovaná první dáma onemocní. Je jí diagnostikována rakovina děložního čípku. Stále krvácí a rapidně slábne. Přestože je v roce 1951 navržena na post viceprezidentky, ze zdravotních důvodů odmítá. Stihne ještě založit ženské peronistické hnutí a podpořit pár projektů na podporu sociálně slabých. Umírá záhy, v roce 1952. Několik měsíců předtím ještě pronese legendární projev na náměstí Buenos Aires: "Argentina i já trpíme stejnou rakovinou. Buď nad ní zvítězíme, nebo padneme spolu," Opravdu šlo ale o rakovinu?
Zajímavou hypotézu o Evitině smrti předpokládá česko-argentinský spisovatel Juan Braun v knize Vražda Evity Perón. O její násilné zabití se měl postarat anglický špion Albert Huxley, lékař, který se úspěšně dostal do blízkosti první dámy a při gynekologické prohlídce jí měl aplikovat jed. Ten však neúčinkuje, a proto prý použije gynekologické kleště, namočené do radioaktivného roztoku. Zanedlouho Evita onemocní rakovinou, a stejně tak i Huxley! Podle dalších hypotéz je to sám Juan Perón, kdo stojí za rakovinou své ženy. "Chemoterapie selhala. Eva zemřela 26. července a nevěděla, že na rakovinu děložního čípku, nemoc, která zabila také první manželku Juana Peróna," popisuje pro list The New York Times Lawrence K. Altman, redaktor zaměřený na medicínu. Je to jen náhoda? Mohl ji Juan nakazit stejně tak jako svou první manželku? Nebo tomu Evita "pomohla" svými četnými sexuálními zkušenostmi z mládí?

Záhada Evitiny mrtvoly
Evitina posmrtná schránka se ztrácí roku 1955, po Perónově odchodu do exilu. Do té doby je vystavována na veřejnosti a stává se z ní poutní místo. Buduje se pro ni i speciální monumentální hrobka. Tělo balzamuje doktor Pedro Ara a údajně se do ní tehdy zamiluje.
Jenže v roce 1955 Perón prchá do zahraničí a tělo nechá napospas lidem, kteří v zemi provádí vojenský převrat. Co provedli s mrtvolou Evy?
Krátce po Peróvě odchodu tělo Evity mizí neznámo kam. Tou dobou je údajně poškozeno. Někteří badatelé, například argentinský spisovatel Tomás Eloy Martínez (1934-2010), se domnívají, že tělo Evity bylo dokonce sexuálně zneužito!
Teprve roku 1971 je místo Evina posledního odpočinku odtajněno. Byla pohřebena v Miláně, a to pod jménem María Maggi. Přesný osud jejího těla je však dodnes jistým tajemstívm. Podle Martíneze bylo vytvořeno několik voskových kopií a pravé tělo bylo zničeno kladivem. Co se skutečně stalo se zesnulou Evitou?

Zajímavost: Evita byla adorovaná díky kráse, zdvořilým projevům a taky faktu, že pocházela z prostého lidu. Navíc je považována mnohými lidmi za svatou a silně věřící katolíci se domnívají, že byla vyvolena Bohem.
Při návštěvách lidí, kteří trpí různými nemocemi, se Eva rozhodně nedrží zpátky. Pacient může mít lepru nebo třeba syfilis, ale první dáma jej prý bez okolků políbí. Také měla být několikrát viděna, jak vkládá ruce na rány nemocných.
Přestože není žádnou léčitelkou, to, jak jedná s chudými a nemocnými, připomíná biblické svaté. Mohla její přítomnost fungovat jako placebo, nebo doopravdy uměla zacházet s léčivými energiemi?

zdroj - časopis enigma
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 cambera cambera | Web | 22. září 2013 v 15:40 | Reagovat

Evita má zajímavý a zvláštní životopis a takovou tajemnou osobnost. Možná měla pro tehdejší společnost velký význam.

2 maty-web maty-web | Web | 22. září 2013 v 17:53 | Reagovat

Takže by si tu druhou rodinu vynechala? Bylo by to lepší? Já se takhle blbě ptám, protože to budu posílat do soutěže, tak to chci mít dobrý.

3 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 22. září 2013 v 19:25 | Reagovat

[2]: jo, tu druhou bych určitě vynechala :) Zaniká v tom ta hlavni pointa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."