Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Střet králů - G.R.R. Martin

13. října 2013 v 11:22 | Adri |  Literatura
George R. R. Martin - Střet králů (Píseň ledu a ohně - druhý díl heptalogie)
Nakladatelství: Talpress
Počet stran: 944

Recenzi na první díl naleznete ZDE.

Stránek v knize neubylo, naopak přibylo, což se nemusí líbit lenivějším čtenářům. Je fakt, že ta bichle má své nevýhody - když jsem si s tím lehla do vratké houpačky a přetočila jsem se, málem jsem z ní spadla :D Taky to není moc čtení pod lavici nebo do MHD. Většinou jsem ji teda četla v posteli dlouho do noci. Její skvělý děj mi mnohdy nedovolil jít spát, nebo naopak vůbec po četbě usnout.

Při popisování děje druhé knihy se samozřejmě nevyhnu spoilerům, takže pokud jste nedočetli první díl, Hru o trůny, raději si ji nečtěte... ale pokud jste zvědaví, stejně vám v tom nic nezabrání, tak směle do čtení :D

Princezna Arya utíká z hlavního města království převlečená za chlapce. Její otec Eddark Stark, pobočník krále, je mrtvý a ona musí pryč, protože brzy by jej mohla následovat. Na Železný trůn usedl sadistický syn královny a jejího dvojčete. - O čemž samozřejmě ví pouze oni dva, jinak by se jejich syn nemohl na trůn právoplatně usadit. Královna spolu s příbuznými neváhá napnout veškeré síly, aby svému potomkovi trůn udržela. Řady členů Noční hlídky řidnou. Těch, kteří přísahali chránit před nebezpečím na severu, je čím dál míň. Svobodný lid za Zdí začíná tušit svou šanci na úspěch a shromažďují a trénují bojovníky. Do toho si tu a tam seženou na báji opředeném severu toho obra a mamuta...

Mezi hlavní postavy knihy patří mimo princezny také královna Cersei, která je naprosto bez zábran ublížit komukoliv, kdo jí stojí v cestě, její bratr trpaslík, Tyrion Lannister a princ Brandon, Aryin bratr. Brandon je zmrzačený a odkázaný na pomoc ostatních. Svobodný a volný se cítí jen v okamžicích, kdy ve svých snech běhá jako zlovlk. Na co ve svých snech přijde?
Daenerys za mořem se vylíhli z vajec tři malí draci a rozloučila se se svým milovaným khalem Drogem a vydává se na pouť. Nevzdává se a pořád má naději, že jednou usedne za mořem na Železném trůnu. K tomu musí čelit nebezpečí od svého vlastního khalasaru, protože většina ji odmítala následovat, a tak se pouze s hrstkou protloukají pouští. Dračí přítomnost jí dodává v tomto putování velkou sílu.
Ale není jediná, kdo si na trůn brousí zuby. Mezi uchazeče o trůn se začne řadit víc a víc lidí. Vlastní bratr Robera Baratheona, zavražděného krále, Stannis přichází na to, že Joffrey není jeho opravdovým synovcem, ale pouze výsledkem vášnivých nocí Lannisterských dvojčat. Stannis ovšem postrádá důkazy, a tak se spřáhne s čarodějkou, jež hlásá, že byl seslán novým bohem R´hollorem, s jehož ohnivou pomocí získá trůn.
Mladší bratr Stannise se nenechává zahanbit a o Železný trůn si také dělá nárok, protože jej miluje nejvyšší počet poddaných v království. S podporou lidu cítí Renly svou sílu a hodlá ji využít ve hře o trůny.
A aby samozvaných králů nebylo málo, králem na severu se stane syn zavražděného pobočníka Eddarda Sarka Rob.
Do toho se připojí i Balon Greyjoy, který mezitím co Robb válčí, vyplundruje jeho domov - Zimohrad.
Králové vstávají a umírají. Poddaní rychle mění strany, rody nepoznávají své příbuzné.
Kdo hru o trůny vyhraje?
Musím připomenout, že se začneme setkávat s novou postavou, serem Davosem, cibulovým rytířem ve službách krále Stannise. Ihned mi přirostl k srdci. Asi ho tam zanechal Eddard a on se ho hned ujal :)
Nejvíc sympatická Arya a taky Brandon. Tyriona jsem v této knize začala mít taky v oblibě, pěkně se nám vybarvil. Nesmím taky opomenout Daenerys, které fandím v získání trůnu už od začátku.

Občas můžete mít opravdu velký zmatek, kdo je s kým, proto opět budete určitě přetáčet na zadní stránky, které by vám měli věci osvětlit. Někdy je to opravdu pěkná otrava, ale když do toho spadnete, zapamatujete si jména a budete si připadat (jako já), že se v tomto fantasy světě vyznáte lépe, než v té "realitě" odehrávající se na planetě zemi.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nila Nila | Web | 13. října 2013 v 11:53 | Reagovat

Ahoj! Zvu tě na naší literární soutěž- Hlasuj o nejlepší povídku!
Přeji hezký den

2 Helena Helena | E-mail | Web | 13. října 2013 v 19:08 | Reagovat

Tuhle knihu neznám,ale taky čtu ráda před spaním v posteli.Při toliko stránkách se to asi ani jinak nedá.Mám knihu,která váží 4kg,a tu si beru zásadně do postele.

3 Dev Dev | Web | 13. října 2013 v 20:56 | Reagovat

Ohledně té poslední věty, úplně stejně jsem v tom v League of Legends :D Abych si zapamatovala něco do dějáku, to ne, ale když přijde na jiné reality, to jsem odborník :D
Pořád si říkám, že si HoT musím přečíst, nebo se na to aspoň podívat...tak se k tomu třeba i jednou dopracuji ^^

4 sarush ef sarush ef | Web | 13. října 2013 v 22:00 | Reagovat

Achjo, furt se k tomu nemůžu dokopat. Pořád plánuju, že si Hry o trůny přečtu.

5 tarantule* tarantule* | 14. října 2013 v 16:17 | Reagovat

Vypadá to lákavě, ale už teď mám v těch postavách zmatek :D

6 Cata Cata | Web | 14. října 2013 v 21:44 | Reagovat

Rozhodně souhlasím! Zmatek v tom všem byl zpočátku, teď už se bez problémů orientuji. Čtu totiž poslední vyšlý díl - Tanec s draky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."