Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Opožděná pottermánie

12. listopadu 2013 v 11:11 | Adri |  Literatura
Myslím si, že je naprosto zbytečné se v článku zmiňovat, o čem vlastně příběh Harryho Pottera vypovídá, jelikož předpokládám, že každý průměrný člověk viděl alespoň jeden film, nebo si přečetl jednu knihu či zaslechnul pointu mezi přáteli potterofily. Tak tedy si počtete o tom, jak jsem se k Harrymu dostala, jak se vyvíjel nás vztah, a proč jsem ho začala zbožňovat až teď.


Já kdysi patřila k distančním lidem, co si odmítali knížky přečíst, protože neholdovali davovým šílenstvím. Rodiče mi koupili první tři díly - tehdy byly natočeny pouze ony- , ale nějak moc mě nebraly, raději jsem se koukala na Pána prstenů a hrála si potom s klackem na zabíjení skřetů (už jsem se zmínila, že jsem si hrála více jako kluk? Jezdit s autíčky mě nikdy neomrzelo, ale co teprve hraní s plyšáky! To byla nejlepší zábava, ať už ve školce nebo na domácí půdě. Mamka z toho moc radost neměla, a tak mi cpala drahé panenky, se kterými si stejně hrála poté ona, protože jí bylo líto těch peněz), ne na Adavra kedavrování (rozuměj zabíjení ve stylu kouzelnickém). Ale i tak jsem díly zhlédla asi tak desetkrát, třetí díl mě bavil nejvíce, ale vůbec mě nenapadlo si sehnat díl čtvrtý, neboť jsem chtěla zůstat mudlou. O knihách se ani nezmiňuji, ty neustále v knihovně chyběly, a zamlouvat se mi je nechtělo, raději jsem zkoumala naučné knihy a strašidelné knihy pro malé děti. Mimochodem moje první vypůjčená kniha v knihovně byla Arabela :D

Těžko říci, jestli se mi v té době příběh nelíbil, nebo jsem prostě nechtěla být součástí módní vlny, měli jsme s Harrym takový těžký vtah…

Jednou jsem si ale půjčila Bajky Barda Beedleyho (doplňující kniha k příběhu - pozn. pro mudly). Ani v nejmenším jsem netušila, jaký unikát se mi dostává do rukou a jak důležitý má vztah k sedmému finálnímu dílu. Prostě jsem si myslela, že to jsou pohádky pro kouzelnické děti před spaním, a že si je Rowlingová vymyslela jen pro oživení kouzelnického světa. Každopádně jsem si Povídky přečetla, s lehkým srdcem řekla, že je napsala fakt dobře, a Pottera vypudila opět z hlavy.
Moje čtyři blízké kamarádky Potterofilky pořádaly dýchánky, na kterých po sobě máchaly s bezovou hůlkou, listovaly knihami, zkoumali kouzla, dívaly se na filmy… ach, jak se hořké zjištění, že jsem se jich mohla taky účastnit. Hluboce lituji, že jsem se nenechala strhnout davem, protože když jsem jim nedávno pochlubila o mém zamilování do kluka s jizvou, pochválily mě, poplácaly po zádech, a tot vše.

V době kdy vešel sedmý díl - první část do kin, jsem si stáhla audioknihu Harry Potter a kámen mudrců. Dostala jsem se tak do půlky kapitol, pak mě to přestalo bavit a k malování obrázků jsem si raději pouštěla filmy.

Až když se dýchánky přestaly pořádat, až když už druhá část posledního dílu zmizela z kin, tehdy jsme měli na suplování češtiny učitelku z hudebky, jež nás zavedla do školní knihovny a sdělila, ať si čteme, co chceme. Všichni se hrnuli na Pottera, tak jsem si taky vzala. Protože jeden sobecký klučina mi nechtěl dát první díl, spokojila jsem se s druhým a ihned jsem se do něj zažrala. Druhý den jsem zašla celá natěšená do knihovny a tam si půjčila první díl a druhý.

Prokousala jsem je velice slušným tempem a spěchala pro třetí… U prvního dílu jsem si oživila vzpomínky na audioknihu a na film, který jsem před čtením neviděla tak dva roky. S čtvrtým dílem přišlo nepoznané, konečně to začalo mít grády, protože jediné, co jsem o tomto díle věděla, bylo, že ve filmu hraje Robert Pattinson, alias Edward ze Stmívání. Spadla jsem do tohoto světa a hltala každou stránku, snažila se zapamatovat všechny kouzla. Pak jsem dokonce na wikipedii našla seznam všech kouzel, takže jsem se je hezky našprtala a někdy je i používám. - To se potom lidi kolem mě diví a pochybují o mém věku. Ale co, jsem kouzelník!

Když jsem se dostala k sedmému dílu, brácha mi daroval všechny svoje knihy o Harrym (hm, teď mi budou tak platné) plus sedmý díl v angličtině. Je to moje první kniha, co čtu v angličtině - tedy pokud nepočítáme anglické pohádky. Čtu to celkem rychle, skoro jako v mém rodném jazyce, ovšem občas se zaseknu u nějakého slovíčka (maximum mám pět za stránku, a už hodně krát se mi podařilo udělat stránku bez záseku) a musím si ho vyhledat, abych si potvrdila, jestli jsem ho v kontextu pochopila správně (přece si ještě pamatuju slovní obrazy z češtiny, když knihy čtu hned po sobě). Ty slovíčka, která neznám si potom píšu na papírek, a učím se je, abych si zlepšila angličtinu, jelikož naše učitelka angličtiny je na houby. A učebnice taky. Plánuju, že se v těch hodinách budu učit čínštinu, alespoň ten čas využiju rozumněji. Momentálně jsem na dvousté stránce.

Filmy jsem už zhlédla všechny a musím opakovat již tolik známý citát - Knihy jsou lepší!

Pochlubte se do komentářů, jaký máte vztah k Harrymu vy!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Inalyn Inalyn | E-mail | Web | 12. listopadu 2013 v 15:56 | Reagovat

Ja som Harryho čítala ako krpec, mala som asi sedem rokov :D Páčilo sa mi to, ale až tak ma to nepohltilo :) Paličku som však nejakú mala vždy, aj metlu na ktorej som lietala...Ale to bolo tuším ešte pred Harrym, neviem ja som sa na čarodejnicu hrala vždy :D Ale ja som si kúzla vymýšľala vlastné, také ktoré sa rýmovali :D Ale pár som mala aj z Harryho no...:D

2 Edona Edona | Web | 12. listopadu 2013 v 20:47 | Reagovat

Já jsem s Harrym začala taky opožděně, neboť když byla kniha vydána, tak jsem se teprve narodila, nebo nějak v tom čase. Ale nejvíce jsem jim zřejmě propadla v šestém díle, to mluvím o filmu. A pak jsem chtěla mít celou sbírku. A už jsem všechny knihy četla nesčetněkrát a zrovna nedávno jsem znovu ukončila re-reading. :-) Miluji ten svět a Bradavice, to je moje vysněná škola. Jo, Pottermánie je i u mě. :-)

3 Vendy Vendy | Web | 12. listopadu 2013 v 21:25 | Reagovat

Mně překvapilo, že rodiče ti koupili první tři díly, ale ty sis je vzala z půjčovny. Nebo to koupené byly filmy?
K Harrymu Potterovi jsem se dostala ještě před Potterománií, takže se nemůžu podezřívat, že jsem podlehla davu, protože kouzlu jeho světa jsem podlehla asi o dva roky dřív a nezávisle na mediálním šílenství, zkrátka proto, že knihy byly fakt výborné. Dostala jsem se k němu přes doporučení mé kamarádky (obě už jsme byly v hodně dospělém věku), když jsem sháněla nějaké čtivo pro synovce k narozeninám. Říkala, že na tohle četla jakousi recenzi (ona recenze studovala, ať na knihy nebo na filmy, moc ji to bavilo) a že to byla recenze neobvykle dobrá, na to, že se jednalo o jakousi fantasy...
Takže jsem koupila první díl a ještě ve vlaku se do něj podívala, abych jako věděla, co mu to vlastně dávám. No, dočetla jsem jej druhý den večer... :-)
A rozhodla se, že si jej pořídám také, k tomu další díl a třetí. Na čtvrtý už jsem myslím čekala, ale ne dlouho a pak už to bylo nekonečné, ale čas jsem zatím utěšeně zabíjela a) sledováním filmů, které se zrovna točily a šly do kin a za b) brouzdání na serveru specializovaným na Harryho Pottera, byl to skvělý server se všemi možnými informacemi a hlavně bezvadnými diskuzemi a teoriemi o tom, kdo s kým a proč, jestli je Snape ten zlej nebo ten hodnej, jestli s Lily chodil, jestli je Brumbál Harryho dědeček :-) a tak... náhodou, mezi spoustou pitomostí bylo pár docela zajímavých teorií, které, jak se později ukázalo, byly i trefné.
Harry Potter je moje srdcovka a nenechala jsem se ovlivnit davovým šílenstvím natolik, abych na tuto skvělou ságu zanevřela.
Bajky jsem zatím nečetla, ale pořídila jsem si Famfrpál v průběhu věků a pak nějaký Průvodce magickými zvířaty, co ještě Rowlingová napsala, bylo to docela príma počteníčko.
Ale nečarovala jsem, nepořádala jsem čarodějnické sedánky, ani jsem na nikoho nevrhala Adava kedavra. I když je pár lidí, na kterých bych to ráda vyzkoušela... :-)
Nebo raději ne.

4 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 13. listopadu 2013 v 16:59 | Reagovat

[3]: rodiče mi koupili filmy :)

5 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 3. listopadu 2014 v 21:15 | Reagovat

Kdysi jsme byli s mamkou v Praze a bydleli jsme u její kamarádky, její synové vlastnili právě Harryho Pottera. A jelikož jsem knihomol od narození, zeptala jsem se jestli nemají něco na čtení a HP bylo právě to co mi půjčili. První díl jsem přečetla za pár hodin a definitivně tak propadla kouzlu čarodějnického světa. Rodiče a přibuzní mi pak postupně kupovali všechny knížky i filmy a dodnes dodržuju svůj každoroční prázdninový HP maratón.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."