Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Arnika horská

4. prosince 2013 v 11:44 | Adri
Prha arnika patří k ohroženým druhům naší květeny, ve stejné kategorii podléhá i ochraně podle zákona.
Arnika je vytrvalá bylina, která má válcovitý oddenek s růžicí přízemních, vejčitých, celokrajných listů. Patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Lodyhy mají listy vstřícné a kopinaté. Květní úbory jsou velké oranžově žluté. Mají dvouřadý zákrov a 14 až 20 jazykovitých obvodových květů, v terčích mnoho trubkovitých květů. Plody (nažky) jsou až 5 mm dlouhé s bledě žlutým chmýrem. Kvete od června do srpna.Výskyt:
Arnika je rozšířená v Evropě a Severní Americe. U nás roste hlavně v hornatějších polohách na pastvinách, loukách, v rašelinných lesích. Vždyv kyselé půdě. V Čechách se vyskytuje roztroušeně v horských oblastech například na Šumavě, na Moravě pouze v Hrubém Jeseníku, v Moravskoslezských Beskydech, na Dačicku a v Krušných horách.
Sběr a úprava:
Z Arniky používáme květ a oddenek. Květy sbíráme bez květního lůžka a zákrovu před rozkvětem a to od června do srpna. Sušíme nejlépe uměle při 40 stupních, aby si květ zachoval barvu. Sbírají se také květy se zákrovem.
Oddenek sbíráme na podzim v září a říjnu. Arnika má slabě aromatický pach a ostře kořenitou a nahořklou chuť.
Užívaná část: Používanou částí prhy je hlavně květ i oddenek. Obsahují hlavně hořčiny, karotenoidy, flavonoidy, silici, arnisterol, arnidiol, třísloviny a minerální látky.
Květ obsahuje arnikaflavon, který má vliv na nervové obvodové zakončení cholin a xantofyl. Cholin a arnisterol přispívají k hojení ran a podporují granulaci. Je to lék protizánětlivý a antiseptický, snižuje srážlivost krve a působí vazodilatačně na koronární tepny i na periferní oběh.
Použití:
Vnitřní užití: lze ji použít při alergických záchvatech anginy pectoris a astma bronchiale, arterioskleróze, koronární insuficienci a při poškození myokardu, ale jen na radu lékaře!!!!!!!!!!!!!! Dále pro povzbuzení činnosti žaludeční a střevní sliznice a dráždí ledviny ke zvýšené činnosti.
Zevní užití: nálev z arniky může sloužit zevně jako antiflogistikum (protizánětlivě), jako kožní dezinficiens, podporuje hojení vředů, pohmožděnin a výronů, ischias, otékající nohy, jako regulátor oběhu krve, vymknutí, trombóza, zánětysliznice ústna křečové žíly. Uplatňuje se také při svalovém revmatizmu a kloubních potížích. Použijeme 1 polévkovou lžíci drogy na 1/4 l vody.
Lze ji též použít v homeopatii při zánětech žil, hematomech, aterioskleróze a angině pectoris.
Při předávkování puchýře.
Jak nakoupit v lékárně:
V lékárně je k dostání arnika jako čaj, mast, krém, nebo homeopatický přípravek Arnigel. Všechny tyto formy se používají hlavně při pohmožděninách, úrazech a na namožené svaly.
Doporučuji bez souhlasu lékaře nepoužívat k samoléčbě bylinu jako takovou (ani v podobě zevně působících nálevů či obkladů) a raději používat přípravky obsahující výtažek z arniky, které prošly registrací. To jsou odborně vyráběné masti, gely, balzámy či spreje, které je již možno k samoléčbě použít.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."