Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Brusnice borůvka

27. prosince 2013 v 11:44 | Adri
Vaccinium myrtillus

Popis rostliny:
Z čeledi vřesovcovitých, rodu brusnice, která je známá pod lidovým názvem borůvka, její souvislý porost také jako borůvčí. Modrý plod (bobule) je zdrojem antioxidantů, které působí pozitivně proti rakovině.
Borůvka je keříkovitá rostlina až 50cm vysoká, bohatě větvená s vejčitými listy. Květy jsou umístěny v úžlabí listů se zelenavě červenou korunou. Plody jsou modročerné bobule dozrávající v červenci a srpnu.
Květy jsou výrazně stopkaté, objevují se již od dubna do června. Mají světle zelenou korunu (v rostlinné říši poměrně neobvyklá barva) a zakrnělý kalich.
Plodem borůvky jsou samozřejmě černomodré bobule, v nichž nalezneme při podrobnějším zkoumání mnoho drobných semen. Dozrávají až od června do září, ale ve vyšších polohách vždy později.


Užívaná část:
Z borůvky se používá hlavně plod (Fructus myrtilli) a list (folium myrtilli). Obsahuje hlavně třísloviny, vitamíny a organické kyseliny.

Použití:
První zprávy o léčebném využití borůvky pocházejí až ze 16.století. Používala se hlavně při infekcích močových cest, ledvinových kamenech a kurdějích. Během druhé světové války piloti zjistili, že se jim zlepšilo noční vidění při pravidelné spotřebě borůvkového džemu. Při dalším výzkumu této rostliny byly zjištěny velmi kladné účinky na oční sítnici, proto se používá při očních poruchách a jako prevence udržení zdravého zraku, a k léčbě šerosleposti.
Borůvku můžeme dále použít například při průjmu, hlavně u malých dětí, kdy zalejeme 3 polévkové lžíce sušených plodů 1/2 l studené vody, zahřejeme k varu a 10 min povaříme. Poté podáváme 1/2 šálku čaje 2-3x denně.
Listy borůvky můžeme použít jako podpůrný prostředek ke snižování hladiny cukru v krvi. Nálev připravíme v poměru 2 čajové lžičky řezaných listů na dva šálky vody na den. Tento nálev pijeme obden.

Lidové názvy: borůvnice, černá jahoda, černice čičiretka, čičoretka, hafery, borůvčí, mystovka.

Výskyt:
Brusnice borůvka tvoří často velmi kompaktní porosty v některých typech lesů. Ve střední Evropě jsou to především horské smrčiny, acidofilní bory, bučiny a některé typy doubrav. Vyskytuje se i na pasekách a na světlinách, na vřesovištích a na rašeliništích. Preferuje půdy kyselé, málo výživné, humózní a nepříliš suché.
Roste ve velké části Evropy, v jižní Evropě však jen málo. Dále roste na Kavkaze, na Islandu výjimečně i v Grónsku a v Asii na Sibiři s přesahem do severního Mongolska, do Číny a Japonska. V Severní Americe je rozlišován poddruh a jeho areál tam zaujímá západní část USA a jihozápadní Kanadu. Roste po celé území ČR, ovšem s nestejnou četností výskytu. Velmi hojná je např. ve vyšších polohách hor českého masívu, zato je velmi vzácná v teplých pahorkatinách.

Modré plody brusnice borůvky malé asi jako hrášek je možno jíst samotné či je naložit nebo z nich udělat dort, knedlíky, buchty, koláč atd. Jsou sladké a silně barví na tmavě modro až fialovo, tedy jsou i kvalitním přírodním barvivem. Rovněž znatelně zpevňují stolici: po jejich požití je dobře tvarovaná, tvrdá a tmavá - zelenohnědá. Senzorickou hodnotou a obsahem cenných živin včetně zdraví prospěšných látek se řadí k našemu nejcennějšímu ovoci.

Obsahové látky a účinek
Listy obsahují glukokininy. V listech jsou obsaženy ve významném množství třísloviny, takže se hodí na přípravu čaje užívaného vnitřně při průjmových onemocněních, žaludečních obtížích, ale (na rozdíl od plodů) i při zánětech močových cest (jako mírné dezinficiens, močopudný a protizánětlivý prostředek); zevně působí zápar či spíše odvar z borůvkového listí při kožních onemocněních, například i při lupénce.
Plody obsahují třísloviny, antioxidanty, bioflavonoidy, karotenoidy, provitamín A, resveratrol, vitamín C, vitamíny skupiny B, ovocné cukry, malé množství tuků, hořčík, draslík, mangan, železo, měď, zinek, chrom.
Borůvky zlepšují noční vidění a léčí šeroslepost; zlepšují imunitu a působí preventivně a léčebně (jako doplňující prostředek) proti infekcím; prodlužují život, chrání před stařeckou demencí, pomáhají při průjmech a jiných střevních onemocněních; zvyšují množství moči, čímž napomáhají odvodňování a léčbě některých otoků a zánětů močových cest; snižují hladinu cholesterolu a tuků v krvi, chrání tělesné buňky proti volným radikálům; prospívají regeneraci sliznic; podporují úsilí obézních o snižování tělesné hmotnost; mají i uklidňující a protistresový účinek. Borůvky včetně čaje z listí zvyšují odolnost vůči radiaci.
Borůvka též napomáhá při tlumení nikotinové abstinence, tím, že podporuje tvorbu dopaminu, je velmi vhodným doplňkem při odvykacích kúrách kuřáků. Bylo prokázáno, že plně vyzrálé bobule jsou velmi prospěšným podpůrným prostředkem při léčbě neplodnosti.

V jídle vyvolává pocit štěstí a dává nám sílu k rozhodnutí. Borůvkové koláče snižují psychický tlak, úspěšně bojují se stresem.

Čaj z borůvkového listí

- 2 lžičky řezaných borůvkových listů
- 300 ml vody

Řezané listy povařte ve vodě 10 minut, sceďte a pijte 1-2 šálky chladného čaje denně.
Borůvkové listy pomáhají při cukrovce, průjmu a střevních kolikách.

Zevně se používá odvar z listů a plodů při zánětech dásní a ke koupelím při kožních onemocněních. Plody mají široké uplatnění též v potravinářství a k výrobě sirupů, zavařenin a ovocného vína.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 EnBella EnBella | E-mail | Web | 27. prosince 2013 v 22:36 | Reagovat

To je článek... zrovna nemám moc času tak ho nemůžu přečíst... toho asi hodně víš... :DDDDDD krásný blog

2 S-hejvi S-hejvi | Web | 28. prosince 2013 v 11:13 | Reagovat

já borůvky miluju:))

3 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 28. prosince 2013 v 16:56 | Reagovat

Já mám rád borůffkové knedlíky.

4 mysteriouswolf mysteriouswolf | Web | 29. prosince 2013 v 11:41 | Reagovat

Mám borůvky moc ráda. Kromě toho že si na nich fakt pochutnám, mě spolehlivě pročistí:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."