Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Hloh obecný

29. prosince 2013 v 11:11 | Adri

Hloh obecný
(Crataegus oxyacantha či Crataegus laevigata), česky též hloh dvousemenný či hloh ostrotrnný, je trnitý keř nebo nízký strom (max. 8 metrů) rozšířený zejména v Evropě. Je to přírodní léčivý prostředek, pomocí kterého teprve delším a pravidelným podáváním je možno dosáhnout pozoruhodných úspěchů. Nejdůležitější oblastí jeho použití je takzvané stařecké srdce, oslabené ubývající silou srdečního svalu a špatným prokrvením věnčitých cév.
Z tohoto důvodu je hloh indikován i u mladších lidí, jejichž srdce je zatěžováno stresem nebo nemocí. Plody hlohu se nyní používají jen vzácně, na rozdíl od dřívějška se nalézají jen v některých hotových výrobcích. Dnes se používají výhradně jen květy a listy.
Pro květy je charakteristický jejich nepříjemný zápach. Plodem jsou červené kulovité malvice obsahující dvě nebo tři semena, dozrávající v září až v říjnu.


Lidové názvy hlohu obecného
Hlohu obecnému se také často říká hložinky, pluháč, luhovec, hložek, trn, trní, hlohyně, loh, loch, luhovec, srdeční chléb.

Sběr květů hlohu obecného
V květnu a v červnu sbíráme květy a mladé letorosty s listem a květem, ale pouze z bíle kvetoucích druhů. Sbíraná část musí být na začátku rozkvětu.

Účinné látky obsažené v této léčivé rostlině
Aromatické aminy, stopy silice, flavonoidy, proanthocyanidiny

Rozšíření
Roste v celé západní a střední Evropě, částečně je rozšířen i v severní Africe a v Asii. Vyskytuje se ponejvíce v polostinných místech, často na okrajích lesů nebo podél potoků, nejčastěji na propustných půdách. Často vytváří houštiny. V zahradnictví se používá na pěstování živých plotů.

Léčivé účinky
V lidovém léčitelství se používají především sušené květy pro přípravu odvaru, který zlepšuje srdeční činnost, snižuje krevní tlak, pomáhá při nespavosti a má uklidňující účinky. Stejné účinky mají méně často používané plody. Je vhodné jej kombinovat s rakytníkem řešetlákovým.

Sběr a sušení hlohu
Květy se sklízejí tak, že jejich celé drobné hrozny odštipujeme i se stopkou z větévek, příměs připojených listů nevadí. Sušíme je v tenké vrstvě bez obracení, raději jen přirozeně, ve stínu nebo v dobře větrané místnosti, při sušení v troubě a sušičce bychom neměli přesáhnout teplotu 35 °C. Sušenou drogu pak uskladníme do hermeticky uzavíratelné nádoby mimo dosah slunečních paprsků.
Léčivé účinky mají i listy a plody hlohu (tzv. hložinky), ovšem ne tak výrazné, jako květ. Při sklízení plodů je třeba navíc kontrolovat, jestli nejsou napadené hmyzem, někdy jsou totiž "červivé".

Hloh je tedy tou pravou bylinou v případě, že trpíme srdeční slabostí, arytmií a poruchami prokrvování. Funguje i jako prevence a léčba angíny pectoris, doporučuje se i pro prevenci infarktu a rekonvalescenci po něm.

Hloh má také uklidňující účinky, čehož můžeme využít například v čase silného nervového vypětí a dlouhodobého stresu. Pomáhá i ženám v období menopauzy, kde zmírňuje nepříjemné stavy.

Při užívání hlohu jako léku je velmi důležitá vytrvalost a trpělivost. Kýžený efekt je výsledkem pravidelného a dlouhodobého užívání. Nesmírnou výhodou hlohu přitom je, že na rozdíl od mnoha jiných bylin s účinkem na srdce a krevní oběh, není toxický, nejsou u něj známé žádné negativní účinky, jediným problémem by mohla byt kontraindikace s jinými léky. Podle závažnosti potíží se srdcem a krevním oběhem, a v případě užívání silných syntetických preparátů nebo bylin (např. náprstníku), se o jeho aplikaci raději poradíme s lékařem.

Jak nejlépe užívat květ hlohu?
Hloh můžeme užívat buď samotný, nebo jeho sušený květ přidávat do bylinných čajových směsí. Čaj z hlohu má nahořklou chuť, na kterou si ale brzy zvykneme, popř. si čaj osladíme medem. I kombinováním hlohu s jinými bylinkami vylepšíme celkovou chuť čajového nálevu, vhodná je například máta, meduňka, nebo řebříček. Hloh můžeme též přidat do směsí určených pro detoxikaci organismu, pro zmírnění menstruačních potíží, jak bylo již zmíněno výše, prospívá ženám v klimakteriu.

Recept na čaj / nálev z hlohu: 1 lžičku sušené drogy zalijeme 0,2 l vroucí vody a necháme 5 minut odstát, přecedíme. Pro efektivnost účinku užíváme 3x denně.

Sbíráme: Sbíráme nepříliš rozvité květy od května do června, květy a listy od května do června, listy od června do září a plody od září do října.

Účinné látky:
Květ hlohu obsahuje silici, quercitin a qurcetin, listy kyselinu krategovou, a oleanovou, plody obsahují hlavně třísloviny, glykosidy a cukry.

Odvar z plodů:
2 lžíce plodů na ½ l vody, vaříme 10 minut. Pijeme vlažný 2 šálky denně
- proti ledvinovým kamenům.

Tinktura:
Sušené květy zalijeme lihem, vodkou nebo slivovicí a necháme 14 dní v uzavřené láhvi za občasného protřepáni stát. Užíváme 3 x denně 20 kapek na lžíci vody.

Hloh a magie
Hloh se používal v magii starých Keltů jednak při oslavách svátku Beltane a jednak v magii sexu. Ženy pily čaj z této byliny proto, aby se spojily s Bohyní, resp. aby propojily sexuální stránky Bohyně se sebou. Ale tento čaj byl oblíben u mužů, protože se věřilo, že skrze tento čaj muž lépe bude rozumět své ženě, své partnerce a potažmo i Bohyni. Taktéž se věřilo v to, že muž odhalí skrze tento nápoj skutečné touhy své drahé polovičky. Na svátek Beltane se pilo i hlohové víno a dokonce se používalo i při některých rituálech a pilo se z kalichu, který byl na oltáři. Buď z něho pil jen celebrující, a nebo všichni účastníci příslušného rituálu. U Keltů se též věřilo v to, že popíjení hlohového vína nebo hlohového čaje, dopomáhá ke kontaktům s nadpřirozenými bytostmi - právě proto se hloh používal i u některých invokací a při nekromantických rituálech.
Ve staré Anglii se hloh používal na výzdobu májek a lidé oslavovali měsíc květen tím, že jezdili do listnatých lesů, trhali hloh a pak tančili okolo májky, která pro ně symbolizovala mužský aspekt sexu. Májka jako taková představovala falus, který byl zdoben hlohem, představitelem ženského aspektu sexu. Hloh byl pro Kelty tak moc důležitou rostlinou, že jeho pokácení se trestalo smrtí.

HLOH A JEŽÍŠ KRISTUS
Existuje legenda, která říká to, že koruna Ježíše Krista obsahovala hloh. Když putoval Josef Arimathejský z Palestiny do Británie, vzal s sebou hůl z hlohu, aneb - podle jiné legendy - trn z hlohové koruny, kterou měl na hlavně Kristus. Když se zastavil u Glastonbury, vrazil v zoufalství hůl do země a poklekl, aby se společně se svými druhy pomodlil. Vzápětí hůl zapustila kořeny a rozkvetla, právě na starý Boží hod vánoční (5. ledna).

TVAROHOVÁ POMAZÁNKA S HLOHOVÝMI PUPENY
Potřebujeme:
250 gramů tvarohu,
4 polévkové lžíce mléka nebo smetany,
1 cibule,
4 vrchovaté polévkové lžíce narašených hlohových pupenů,
kmín,
sladká paprika.

Tvaroh utřeme s mlékem či smetanou, ochutíme špetkou kmínu a špetkou sladké papriky a promícháme. Pak přidáme nasekané hlohové pupeny a nasekanou cibulku a znovu promícháme. Pomazánku můžeme mazat na chléb nebo jiné pečivo.

Výsledek obrázku pro hloh obecný
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Date tree Date tree | E-mail | Web | 29. prosince 2013 v 23:35 | Reagovat

A víš, co mi tohle připomnělo? Poznávačku kytek v prváku.. :D hodiny, hodiny dřiny :D nikdy víc :X

2 WeriiiQ WeriiiQ | Web | 30. prosince 2013 v 11:30 | Reagovat

To je hezký přehled :)

3 phaint phaint | 14. května 2016 v 12:02 | Reagovat

Proč tu máte jako ilustrační fotku jeřabinu?

4 Lukis Lukis | 12. května 2018 v 17:59 | Reagovat

Jojo, jeřabina není hloh. A pozná se to třeba podle listu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."