Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Pegasové

20. prosince 2013 v 11:33 | Adri |  Zajímavosti o pegasích
Při slově pegas (řecky Pégasos, latinsky Pegasus) si jistě představíte bytost z řeckých bájí, okřídleného koně, syn boha moří Poseidóna a Medúsy. Vyprávění o jeho původu se liší. Podle jednoho z nich vyskočil Pegas z těla své matky Gorgony Medúsy poté, co jí Perseus uťal hlavu. Jiná verze vypráví, že vyskočil ze země, na níž dopadla Medúsina krev.


Prý uměl létat rychle jako vítr, žil na vysokých horách, zejména na Parnasu ve Fókidě nebo na Helikónu v Boiótii.
Hrdina Bellerofón s pomocí zlaté uzdy, kterou měl od moudré Pallas Athény, koně chytil, zkrotil a slavně se proháněl krajem. Při pastvě na pahorku Múz pod úderem jeho kopyt vytryskl pramen zázračné vody - Hippúkréné (koňský pramen). Z toho pak čerpali básníci touhu i sílu psát verše. Odtud novodobá představa o Pegasovi jako básnickém oři.
Tento okřídlený kůň poté pomáhal při dobrodružstvích hrdinovi Bellerofontovi (například v boji s Amazonkami) a dokonce se na něm pokusil doletět až na Olymp mezi bohy. To naštvalo vládce bohů Dia a Bellerofonta shodil na zem a Pegas se stal souhvězdím, aby už se nikdo nemohl pokusit pomocí jeho křídel dobýt Olymp. (Bellerofón se na něm neudržel a
pádem na zem a ztratil rozum - kdyby to někoho zajímalo).

Podle mýtického příběhu byl Pegas proměněn v jedno ze souhvězdí, ale pera jeho křídel dopadla na zem blízko Tarsu a dala tak pojmenování tomuto městu. Od tohoto bájného zvířete se pak začalo všem okřídleným koním říkat pegasové.

Kromě Pegase byl slavným létajícím koněm třeba náš český Zlatohřívák.

Pokud bychom pátrali po pravdivosti mýtu, jedinou možností je, že Pegas byl uměle stvořenou chimérou (spojení dvou odlišných živočichů, např. lev a orel dává gryfa).

O těchto okřídlených koních neexistuje mnoho knih (alespoň mně známých), tak tedy zmíním pouze Řecké báje a testrály od Rowlingové.

V umění bývá zobrazován jako symbol básníkovy fantazie nebo také svobody a nespoutanosti. Pegasové byli odjakživa sami sebou a nenechali se někomu poddat. Pro svou lásku byli ochotní udělat cokoli. Měli krásná křídla, která jim byla přisouzena. Proto se mohli vznášet v oblacích, kam se normální zvíře nikdy nedostalo a nedostane.

Nalezla jsem i jakési dělení pegasů podle barev srsti:

Bílý, bez skvrnky
Nejvíc rozšíření, jezdily na nich víly a andělé. Tito koně byli hodní a nikomu by úmyslně neublížili.

Hnědí
Vzácný druh. Vyhýbali se lidem, protože se nejvíce báli zneužití své nevinnosti a moci. Nedali se ochočit ani nijak poddat, ten kdo na nich chtěl jet, jim musel přísahat, že jim neublíží. Byli volní a nenechali se zkrotit, když museli, kopali a hryzali. Nebyli zrovna agresivní, ale na rozdíl od bílých pegasů se nebáli zaútočit. Ten, kdo kdy viděl hnědého pegase, na to do konce života nezapomněl.

Černí
Tito pegasové byli nejvzácnější. Byli totiž velmi důvěřiví - jednou se celé stádo nechalo lstí chytit lupiči. Lupiči je prodali temným silám, a od té doby byli černí pegasové považováni za bytosti zla. Kdo jednou potkal černého pegase, do konce života ho pronásledovalo neštěstí. Nebyla a není to pravda. Černí pegasové unikli, jenom v lidech zůstal zaběhnutá rovnice: černá znamená zlo. Pegasové se začali lidí štítit. Avšak když si někdo získal důvěru černého pegase, nikdy ji už neztratil. Pegas mu byl věrný a vždycky mu přišel na pomoc a chránil ho.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kariol Kariol | E-mail | Web | 21. prosince 2013 v 11:07 | Reagovat

O pegasech jsem toho zatím moc neslyšela, v řeckých bájích se ani nevyznám a tak byl pro mne tvůj článek úplnou novinkou.
A dozvěděla jsem se zajímavé věci, které se mi určitě při nějakém psaní fantasy budou hodit! :)

2 Date tree Date tree | Web | 21. prosince 2013 v 15:09 | Reagovat

Supr článek, pegasové jsou krásní! :-) díky za něj !

3 Magdaléna Magdaléna | Web | 21. prosince 2013 v 16:50 | Reagovat

Víš že už jsem skoro zapomněla, že se Pegasové v Bájích vyskytovali? :)

4 Inalyn Inalyn | E-mail | Web | 22. prosince 2013 v 19:54 | Reagovat

Pegasovia sú úžasní :) Milujem aj pegáskov, aj jednorožcov, dokonca som už s pár jednorožcami mala tú česť osobne :)
Inak môj najobľúbenejší obrázok (vidno, veď ho mám na blogu a na avatarovi :D)

5 Naomi Naomi | 7. března 2017 v 18:20 | Reagovat

Překrásní pegasové jsou tak čistí a mírumilovní.Tvůj článek byl strašně moc krásný

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."