Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Bříza bělokorá

19. ledna 2014 v 11:11 | Adri
Betula pendula - bříza bělokorá (bříza bradavičnatá, bříza bílá).
Bříza bělokorá je známý a oblíbený štíhlý strom s bílou kůrou, jehož listy lze používat v domácím léčitelství. Bříza je prastarý lidový léčebný prostředek. Z čeledi břízovitých. Nejhojnější druh břízy v Evropě - je nenáročnoná a odolná vůči nepříznivému klimatu. Pravděpodobně přitom hraje důležitou úlohu její nápadně bílá kůra, která odráží podstatnou část dopadajícího záření. To se zdá být, zejména na silně a vytrvale osluněných místech, velice účinný znak přizpůsobivosti. Bříza představuje nenáročný rychle rostoucí strom, dorůstající výšky až 25 m, který je často používán a vysazován při rekultivacích krajiny či osazování exhalacemi odlesněného území. Její dřevo dobře hoří, kůra hoří i mokrá. Délka života Břízy bělokoré je cca 60 let.


Popis
Kůra je v mládí a na větvičkách hnědá, posléze se mění v bílou, příčně se odlupující borku, která je neocenitelnou pomůckou při rozdělávání ohně v přírodě. Větve nižšího řádu a letorosty bývají často převislé (odtud název pendula). Pupeny špičaté, lesklé a lepkavé, odstávající. Listy trojúhelníkovité, zaoblené, okraje listů pilovité. Samčí jehnědy převislé, 4-7 cm dlouhé. Plody - drobné nažky jsou asi 2 mm velké a lehké (rozšiřují se větrem na velké vzdálenosti).

Lidové názvy
břest, deruzda, březa, březina, březka, bereza, betonička, březina, panenka.
Sběr
Sbírá se zejména list, nejlépe brzy na jaře, nejúčinnější jsou mladé, ještě lepkavé listy. Suší se ve stínu, teplota při umělém sušení by neměla přesáhnout 40 °C. Brzy na jaře (březen) je možno sbírat i březové pupeny (Gemmae betulae) nebo stáčet mízu (tzv. březová voda či šťáva), která je nejhodnotnější ještě před rašením listů.

Účinné látky
Bříza bělokorá obsahuje flavonové glykosidy, silice, pryskyřice, třísloviny, vitamín C, karoteny, organické kyseliny, saponiny, minerální látky, betulalbin, olej, cukr a fytoncidy.

Použití
Březové listy působí močopudně, užívají se proto zejména při chorobách ledvin a močových cest či při "vodnatelnosti", uplatní se ale také při revmatismu a dně (v čaji či koupeli), údajně snižují i hladinu cholesterolu. Březové pupeny se užívají při zánětu kostí, při odvápnění kostí, harmonizují činnost slinivky a sleziny, pomáhají léčit záněty ledvin. Březová šťáva se osvědčila při revmatismu a při nedostatečné činnosti ledvin a zároveň je to lidový prostředek k ošetření vlasů.

Léčivé působení
Březové listy jsou prastarou součástí lidového léčitelství, zejména u Slovanských národů. List se sbírá v květnu a červnu. Březovou šťávu získáváme počátkem jara naříznutím kmene - (tento způsob je povolen jen v Rusku). Droga má dehydratační účinek. Používá se jako diuretický prostředek při vodnatelnosti, dně, revmatických onemocněních, zánětu ledvin a zánětu vývodných cest močových. Vzhledem k tomu, že obsahuje fosfor, je anabolikem. Lze ji rovněž doporučit při onemocnění kůže. Pomáhá při bolestech kloubů, lumbagu ("houseru") a při ischiasu. Březová šťáva se používá jako anthelmintikum, antihidrotikum, proti vyrážce, nadměrnému pocení nohou a také jako prostředek pro výživu a růst vlasů.

Zevně se uplatňuje k přípravě dezinfekčních koupelí, v kosmetice se využívá výluh jako čistící prostředek uvolňující ucpané póry a podporující regenerační schopnost kůže. Listy břízy se používají do čajových směsí s močopudným, dezinfekčním a potopudným účinkem, způsobují zvýšené vylučování moči, které však není provázeno drážděním ledvin.

Symbolika: obnova a ochrana

Božstvo: Bílá bohyně, Brigid (Keltové), Freya a Frigg (Seveřané), Venuše (Řím)

Planeta v astrologii: Venuše
Bříza dostala jméno podle své bělostné kůry a sdílí je se starou irskou Bohyní Brigid. Obě jména mají původ v indoevropském výrazu bher(e)g, "zářící bělost". Brigid byla laskavou bohyní, múzou básníků a patronkou řemeslníků, zejména přadlen a tkalců.
V severské a germánské tradici je bříza spojována s Freyjou, Paní lesa, a Frigg, manželkou boha Odina (který byl původně bohem větru).

Bříza jako strom, jemuž je vlastní péče a schopnost poskytovat výživu, je zpodobením bílé bohyně a germánská runa Berkana, "bříza", znamená mateřství, ňadra a ochranu. Navíc vlastní tvar runy, který se odráží v našem velkém písmenu "B", je odvozen z neolitických "mateřských pahorků". Tato návrší byla většinou pohřebními mohylami a obřadními místy, kde se konala mystéria smrti a znovuzrození. Dvojitý pahrbek symbolizoval prsa Matky Země. Pod nadvládou této bohyně bylo narození, život i smrt a v různých kulturách na sebe všechny tyto tři aspekty života braly podobu rozmanitých ženských božstev: bohyně zrození a mládí, bohyně zralého ženství a bohyně smrti a zimy. Během doby bronzové se podoby těchto ženských božstev individualizovaly - stejně jako kultury, ve kterých byla uctívána - ale všechny ukazují zpět k prastaré, paleolitické Velké bohyni, ve které jsou všechny tři aspekty sjednoceny (a proto se také o ní mluví jako trojité bohyni). Jejími barvami jsou bílá, která symbolizuje Lunu a mateřské mléko, červená, která představuje krev, a černá, která zpřítomňuje noc a novoluní.

V dávné historii se setkáváme s různými projevy bohyně bojovné. Jako ochránkyně nepřemožitelných je nicméně spíše obhájkyní nežli útočnicí. Tato její stránka je ve skutečnosti projevem vyzrálosti. Postupem času převážila patriarchální organizace společnosti, sociální role ženy poklesla a už nebylo kde dávat průchod projevům divokých, nevypočitatelných, nebezpečných nebo extatických aspektů ženství.

Něco nicméně ještě zbylo v rituálech konaných na oslavu jara a úrody. Po celý křesťanský středověk se lidé na venkově vždycky při májových oslavách scházeli ve dvojicích v březových hájích. Ve Skotsku bývali dospělí v den Beltine dokonce uvolnění ze svých manželských slibů. V církvi vzbuzovaly tyto zvyky nelibost, a tak je lidé prostě obrátili. Když nesměli chodit k břízám, nosili si stromy do vesnic a stavěly májky. Strom na májku se vždycky velmi pečlivě vybral a slavnostně ozdobil a konaly se pod ním lidové zábavy a veselice. A začátkem února se pak narodila spousta dětí.

První verze moudrých učení starých Indů, Védy, neboli "lity" (Strom poznání), byly napsány na březové kůře.

V jedné irské legendě se líčí, jak bůh Ogma přinesl starým Keltům magický dar písma. Vysvětlil jim, že stromová abeceda ogam byla poprvé použita k varování slunečního boha Lugha, když jeho manželce hrozilo nebezpečí, že bude zajata a odvedena do podsvětí,
"...pokud ji nebude střežit bříza".
- Ochrana. A v západní Evropě se kolébky tradičně dělaly z březového dřeva, aby chránily děti před zlými silami. Příběh o Lughovi ukazuje, že bříza má větší moc než podsvětí (smrt), což nepřekvapí nikoho, kdo ví, že znovuzrození bylo odedávna velkým darem Bílé bohyně.

Aspekt obnovy se v tradičních obyčejích spjatých s břízou objevuje rovněž v západním zvyku "vymetání starého roku" březovou metlou. Dochází k tomu zrána po nejdelší noci zimního slunovratu (21. prosince na severní polokouli) a znamená to skutečný začátek nového roku. Tento čas symbolizuje temnotu lůna anebo tmavou zemi obklopující semeno. Anglosasové ale oslavují tři "noci matky" neboli modranecht, znovuzrození Slunce a začátek nového slunečního roku, až do 24. prosince.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | Web | 19. ledna 2014 v 17:02 | Reagovat

Jo, mám dojem, že se vyráběl i březový šampon. Jestli se vyrábí i dnes, nevím v záplavě různých Timotei, Dove, Oriflame a Avon šamponů už se o těch obyčejných skoro neví.
Kolem břízy vím snad jen to o březové kůře, která vlastně může být použita k zapalování ohně, místo papíru. Něco s listy jsem taky zaslechla, ale už si nepamatuji přesně. Takže tvůj článek je skvělý k doplnění informací.
Taky se mi líbily ty různé názvy. Betonička? Panenka? Břest? Roztomilé.

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 19. ledna 2014 v 19:06 | Reagovat

[1]: Bylinky mají mnohdy zajímavé názvy a přitom dávají smysl, když se nad nimi člověk zamyslí a popustí fantazii :)

3 Baruše Baruše | Web | 20. ledna 2014 v 11:32 | Reagovat

Ahoj, máš moc hezký blog a moc se mi líbí tvůj styl kresby. Sme si v tom hodně podobné :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."