Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Další pojmy k energiím

16. ledna 2014 v 11:44 | Adri |  Energie
V odborné literatuře se můžete setkat s těmito pojmy, pokud budete po energiích pátrat hlouběji.Nádí
Nádí jsou dráhy či kanály, kterými v těle dle tradičních indických systémů proudí životní energie. V tradiční čínské medicíně jsou obdobné energetické dráhy nazývány meridiány, které hrají svoji roli v akupunktuře a akupresuře. V místě křížení nádí leží výše zmíněné čakry, což z nich dělá energetická centra - důležitá místa energetického systému.

Při porovnání průběhu jednotlivých energetickým drah a nervového systému těla snadno naleznete souvislost. Umístění nádí prakticky odpovídá uložení míchy, hlavních nervů, nervových pletení, popřípadě souvisejících oblastí mozku. Skrze nádí však nemají proudit nervové vzruchy, ale životní a mentální energie (vědomí).

Tři nejdůležitější nádí jsou sušumna, ida a pingala, všechny vedoucí skrze páteř. Sušumna probíhá míchou a spojuje kořenovou a korunní čakru. Ida a pingala začínají u kostrče a spirálovitě stoupají kolem sušumny, kříží se pod lebkou, stoupají k vrcholu lebky a klesají k nosním dírkám (nad nosem se znovu kříží). Symbolicky jsou někdy spojovány s berlou caduceus řeckého boha Herma (okřídlenou berlou obtočenou dvěma hady).

Sušumna
Skrze tento kanál stoupá ze svého rezervoáru do korunní čakry energie kundalini. Sušumna je asociována s oběma nosními dírkami.

Ida
Skrz dráhu ida proudí pasivní energie známá jako apana, která je odpovědná za odstranění odpadních produktů z těla skrze plíce. Idě jsou přisuzovány ženské atributy a lunární aspekty (negativní polarita, pasivita, chladné vyzařování, studené barvy). Anatomicky souvisí s levou stranou těla a pravou stranou mozku. Zobrazuje se často modrou barvou. Ústí v levé nosní dírce.

Pingala
Pingala vede aktivní energii - pránu, která řídí veškeré důležité životní procesy, jako jsou například tlukot srdce a dýchání. Prána vstupuje těla společně s dechem a je distribuována do každičké buňky v těle. Pingale jsou přisuzovány mužské atributy a sluneční aspekty (pozitivní polarita, aktivita, sálání horka, teplé barvy). Anantomicky souvisí s pravou stranou těla a levou stranou mozku. Často se zobrazuje červenou barvou. Ústí v pravé nosní dírce.
Všechny nádí se kromě fyziologických pochodů podílí samozřejmě rovněž na těch spirituálních.

Kundalini
Energie kundalini známá rovněž jako hadí síla, je základní evoluční silou. Určité množství kundalini námi koluje od našeho narození, ale její obrovské množství leží v rezervoáru u kořene páteře nevyužité.
Probouzení kundalini se věnuje kundalini jóga a některá cvičení pranayamy.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Metalová Princezna Metalová Princezna | Web | 18. ledna 2014 v 11:38 | Reagovat

Děkuji za poučný článek,hodí se mi.:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."