Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Divizna velkokvětá

3. ledna 2014 v 11:44 | Adri
Na našem území roste hned několik druhů divizen, ovšem pouze dvě - divizna velkokvětá a divizna sápovitá - jsou léčivé. Obě jsou si velice podobné, mají pouze odlišné tvary listů. Divizna se nepoužívá jen proti kašli či bronchitidě, ale i v kosmetice. Již od antiky si lidé diviznovými listy potíraly tváře, čímž se vytvořil "přirozený ruměnec", žlutou barvou květů se barvily vlasy, což měly v oblibě zvláště starší Římanky.

Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) je léčivá rostlina z čeledi krtičníkovitých.
Divizna velkokvětá je dvouletá bylina. Z několika druhů divizen rostoucích na našem území jsou léčivé pouze dva druhy s velkými květy - divizna velkokvětá a divizna sápovitá. Oba druhy jsou rozšířeny ve střední a jižní Evropě a zasahují až do Přední Asie.


Popis
První rok naroste velká růžice listů a druhý rok z růžice vyrůstá chlupatá lodyha vysoká 1 až 2 metry. Listy jsou též ochlupené, vejčité. Květy mají pěticípý kalich s pravidelnou jasně žlutou korunou. Plod je tobolka s velkým počtem drobných semen. Divizna kvete od června nebo července až do září.

Lidové názvy
Divizně se také říká děvizna, svíce královská, Petrova hůl, císařská svíce, děvozel, pochodňová květina, svícen, svíce královská, psí ocas, kruželice

Účinné látky
Polysacharidy, glykosidy lignanů.

Sběr a sušení divizny velkokvěté
Nasbírané květy divizny se snažíme usušit co nejrychleji, nejlépe během jednoho dne v období června až srpna. Proto je nikdy nesbíráme před deštěm. I sušení květů je náročné, jelikož špatným usušením či nevhodným skladováním můžeme veškerou práci zmařit. Nasbírané květy divizny je nejlepší usušit co nejrychleji během jednoho dne. Nejlepší je sušení za horkého počasí a na přímém slunci. Pro urychlení sušení je dobré květy rozprostřít na černý papír či tmavý plech, který sluneční paprsky přitahuje. Pokud se použije umělé teplo, suší se při teplotě do 60°C. Správně usušený květ si musí zachovat původní zlatožlutou barvu a při mnutí musí chrastit. Takto usušené diviznové květy se balí do polypropylenových sáčků a pevně se zaváží. Je důležité, aby obal nebyl porušen, jen tak se zabrání tomu, aby květy zpětně nenatáhly vlhkost a neztmavly. Papírové obaly nejsou vhodné. Skladuje se na místech suchých a chráněných před světlem a vlhkostí.
Diviznové květy se sbírají v průběhu období od července do září. Z květů se sbírají pouze květní koruny s tyčinkami bez kalichů. Nikdy se nesmí sbírat před deštěm nebo po dešti, jelikož divizna má snad nejcitlivější květy ze všech bylin.

Použití divizny velkokvěté
Některé z účinných látek divizny tvoří ochranný povlak na sliznici horních dýchacích cest a tím usnadňují odkašlávání. Divizna působí též protizánětlivě a uvolňuje křeče. Protože však obsahuje saponiny, mohla by při velkém předávkování nebo při dlouhodobém užívání poškodit červené krvinky.

Diviznový čaj proti nachlazení
Smícháme po 1 rovné čajové lžičce divizny, černého bezu a lípy, vše zalijeme půl litrem vroucí vody a necháme 10 minut luhovat. Pijeme při potížích šálek několikrát denně buď neslazený nebo s medem. Místo černého bezu a lípy můžeme přidat sléz. Čaj z divizny se musí pečlivě cedit, protože květy obsahují jemné chloupky, které nepříjemně dráždí sliznici úst a hrtanu.

Výskyt
Oba druhy jsou rozšířeny ve střední a jižní Evropě a zasahují až do Přední Asie. Roste na písčitých a skalnatých stráních, sušších horských polích, na okrajích cest, loukách a pasekách. Často se pěstuje.

Droga - květ
Korunu bez kalichu sbíráme v době květu v dopoledních hodinách (květy kvetou jen velmi krátce, ráno se rozvíjejí a odpoledne už opadávají, takže je třeba sbírat jen čerstvě rozvité květy) za suchého počasí, kdy už není ranní rosa. Suší se rychle ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 55 °C. Drogu můžeme začít sušit na slunci (5-6 hodin), aby květy ztratily větší část vody, a potom je dosušíme v sušárně. Droga musí mít jasně zlatožlutou barvu, silnou medovou vůni a nasládle slizovitou chuť. Jakost drogy snižují ztmavlé květy a květy se zbytky kalicha. Dobře usušená droga se neprodyšně uzavírá do igelitových sáčků, menší množství nejlépe do nahřátých plechovek, které se dokonale uzavřou a přelepí leukoplastí.

Účinek a použití
Květ divizny rozpouští bronchitický exkret a uvolňuje křeče při zánětech průdušek. Mimo to účinkuje protizánětlivě na zanícené sliznice dýchacích cest. Předepisuje se při akutní a chronické bronchitidě, spastické bronchitidě, zánětech sliznice krku (doporučuje se kloktat), při astmatu, faryngitidě, laryngitidě aj. V lidovém léčitelství se doporučuje obklad z čerstvých diviznových listů na otoky, povrchové vředy, hemoroidy aj. Suché květy se používají ve formě záparu.

Příprava odvaru z listů: hrst sušených diviznových listů se zalije 500 ml vody, povaří se 5 minut, nechá se vyluhovat 10 minut v uzavřené nádobě a poté se přecedí.

Vnitřně se diviznové květy nejčastěji kombinují s jinými bylinami do čajových směsí na
odkašlávání. Účinné látky, které jsou obsaženy v květech divizny, usnadňují odkašlávání a mírní dráždivý kašel. Slizovité látky dráždí horní cesty dýchací a flavonoidy reflexně zvyšují bronchiální sekreci. Je vhodné diviznu použít ve formě čaje při nemocech z prochladnutí, které jsou spojeny s dráždivým, neproduktivním kašlem, dále také při suchých zánětech horních cest dýchacích. Divizna také působí močopudně, protizánětlivě v dutině ústní a hrtanu, také uvolňuje křeče trávicího systému. Proto ji lze použít při zánětech žaludku, střev či jícnu, a při poruchách zažívání pojených s průjmy.

Příprava nálevu pro vnitřní použití: 3 - 4 čajové lžičky sušených květů se zalijí 250 ml vody. Lepší je příprava za studena, kvůli slizovitým látkám. Jelikož diviznové květy mají na sobě veliké množství droboučkých chloupků, které dráždí sliznici, je nutné nálev přecedit přes papírový či plátěný filtr.

Sirup
Sbíráme květy divizny, ale nesušíme je. Vložíme je do sklenice a prosypáváme cukrem, sklenici uzavřeme. Postupně přidáváme další květy a opět prosypeme cukrem. Necháme na teplejším místě. Z květů se postupně uvolňuje šťáva. Necháme vyluhovat několik dnů až obsah úplně ztmavne. Pak sirup přefiltrujeme, nejlépe přes plátýnko, protože obsahuje malé chloupky, které by dráždily. Sirup uchováváme v chladnějším a tmavším prostředí (nemusí být v lednici) a při dostatečném množství cukru je trvanlivý téměř rok.
Při kašli, nachlazení i u zánětu průdušek.

Jedovatá semena divizny se dříve používala k omamování ryb. Obsahují v poměrně vysoké koncentraci rotenon.
Květy divizny bývaly používány k barvení látek a vlasů.
Vnější použití Divizny velkokvěté Zevní použití divizny není tak časté. Lze použít kašovité obklady z květů na hojení bércových vředů a ran. K vnějšímu použití je možné také použít i sušené listy, ze kterých se připraví odvar a ve formě obkladů se přikládá na otoky. Také čerstvé listy našly své uplatnění. Potřené teplým olejem se dají použít k léčbě ran a otoků.

Čaj z divizny (velkokvěté, malokvěté)
2 lžičky sušených květů divizny
250 ml vody
Sušené lžičky přelijte vařící vodou a nechte 10 minut louhovat. Přeceďte a pijte 1-2 šálky denně.
Diviznový čaj pomáhá při kašli, rýmě, zánětu průdušek a jako potopudný prostředek při nachlazení.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 M. M. | Web | 3. ledna 2014 v 18:18 | Reagovat

Divizen máme na zahradě několik,ale kvůli složitosti jejich skladování a sběru nám většina rozkvětlých listů opadá. Protože nikomu se nechce v pravé poledne do takového pařáku, kdy jsou květy co nejvíc rozevřené.

2 Zuzmule Zuzmule | Web | 3. ledna 2014 v 19:43 | Reagovat

Divizny mám hrozně ráda. Nikdy by mě ale nenapadlo, co všechno umí :) Občas je zajímavé si o tom něco přečíst, to se pak člověk nestačí divit. To by se mělo učit ve školách místo toho, kolik má kapr chromozomů.

3 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 3. ledna 2014 v 23:09 | Reagovat

[2]: no to kdyby ve školách říkali něco opravdu užitečného, to by byl hotový zázrak :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."