Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Heřmánek pravý

20. ledna 2014 v 11:44 | Adri
Heřmánek pravý, Matricaria recutita
Tato známá příjemně vonící jednoletá bylina patří mezi významné léčivé rostliny, které používali už naši dávní předci. Dorůstá do výšky 15 až 50 cm. Kvete bílými lístky okolo žlutého květního lůžka, a to v období od června do srpna.
Z čeledi hvězdnicovitých. Často roste jako plevel v obilí. Lodyha je vysoká přibližně 50 cm.
Chceme-li mít opravdu jistotu, že se jedná o heřmánek pravý, utrhneme jeden květ, ten roztrhneme podél na dvě poloviny. Jedná-li se o heřmánek je lůžko duté.

Lidové názvy
Voňavý rmen, kamilka, rumánek, marunka, harmaníček, sluníčko.

Účinné látky
Modrá silice, chamazulen, bisabolol, spiroétery, farnesen, matricin, polyacetylenové sloučeniny, hořčiny, gumu, vosk, tuk, flavonové glykosidy, kumarinové látky a apigenin, éterické oleje s bisabolem, natricin, azulén, glukosidy apigenin a luteolin, rutin, kumarin, cholin a hyperosid.

Heřmánkový čaj užíváme při:
nadýmání (karminatyvum), při střevních poruchách a kolikách žaludečních poruchách a kolikách nachlazení, bronchiálním kataru, kašli, nespavosti, zánětu nadvarlat, záduše, bolestivé menstruaci, děložní křeči, poruchách nebo vynechání menstruace, návalech krve, křečích trávicího traktu, průjmových onemocněních, zánětech močových cest a ulehčuje stolici. Heřmánek má dobrý vliv na celkový nervový systém.

Heřmánek je rozšířen v Severní Americe, Evropě, Asii a Austrálii.

Použití
Aktivními látkami jsou především silice. Hojně využívá v kosmetice a léčitelství. Dá se z něj udělat čaj nebo odvar. Působí jako antiflogistikum (k léčbě zánětů), karminativum, spasmolytikum (uvolňuje křeče) a diaforetikum (zvyšuje pocení). Pomáhá od bolesti, při hojení ran, navozuje celkové uklidnění. Je účinný při zánětech ústní dutiny, očních spojivek a pohlavního ústrojí, při žaludečních a střevních potížích, pomáhá léčit žaludeční vředy, při bronchiálním astmatu, při léčbě infikovaných sliznic a kůže, při alergických reakcích na kůži, uvolňuje křeče zažívadel a střevní plyny. Může na něj být alergická reakce.

Sběr heřmánku pravého
Heřmánek se sbírá v době plného květu za suchého počasí Nejlépe je sušit ho v temné, dobře větrané místnosti na plechu, asi ve dvoucentimetrové vrstvě. Maximální výtěžek silice dává v době plného rozvinutí. Květní stopky by neměly být delší než 2 cm. Suší se rychle ve stínu, umělá teplota by neměla překročit 40 ° C. Lehce se drolí. Má velmi příjemný kořenitý pach a poněkud nahořklou chuť. Mikdy neobracíme, protože květy této rostliny se velice rychle rozpadají a z lékařského hlediska pak surovina ztrácí na použitelnosti.
Nejlepší kvalita usušeného heřmánku se vyznačuje tím, že jsou obsaženy pouze květní úbory bez příměsí stonků a listů, bez rozpadlých trubkovitých i jazykovitých květů a bez lysých květních lůžek. Také nesmí být přítomen prosev a květy musí mít co nejkratší stopky. Usušené heřmánkové květy mají charakteristickou příjemnou aromatickou vůni a mírně nahořklou chuť. Skladujte je na suchých místech chráněné před světlem a vlhkostí.

Čaj (nálev): Užívá se při nadýmání (karminatyvum), při střevních poruchách a kolikách, žaludečních poruchách a kolikách, nachlazení, bronchiálním kataru, kašli, nespavosti, zánětu nadvarlat, záduše, bolestivé menstruaci, děložní křeči, poruchách nebo vynechání menstruace,
návalech krve, křečích trávicího traktu, průjmových onemocněních, zánětech močových cest
a ulehčuje stolici.

Heřmánek má dobrý vliv na celkový nervový systém.

Zevně: v obkladech a koupelích, při kožních vyrážkách, hemeroidech, ošetřování spálenin, revmatickém otoku, různých zánětech, bolestech břicha, bolestech ledvin, bolestech močového měchýře, žlučových kamenech, na špatně se hojící rány, na vymývání očí při očních zánětech, zánětu spojivek, snižuje bolest a brání tvoření jizev.

Ke kloktání při zánětech a jiných nemocech dutiny ústní, chronických zánětech mandlí
a hrtanu.

Olej: se vtírá do kůže při křečích, neuralgiích, loupání v končetinách a kolice žlučových kaménků.

Mast: při léčbě hemeroidů (zlaté žíly) a používá jako kosmetický prostředek.

Olej pro neslyšící:
V heřmánkovém oleji pražíme mořskou cibuli a ještě teplou ji kapeme do ucha postiženému, potom mu občas kapeme do ucha teplý heřmánkový olej.

Obklad na bolavé oči:
Jednu lžičku heřmánku uvaříme v mléce. Teplý obklad pokládáme na zavřené oči a ty se zakrátko vyléčí.

Heřmánkový likér: proti chronickému revmatizmu
- 75g kořínků heřmánku pravého rozemeleme na prášek, prosejeme a zalijeme 1 litrem dobré žitné pálenky. Necháme 14 dní vyluhovat, přefiltrujeme a užíváme 3x denně po 10 kapkách (ne více!) .

Žaludeční čaj:
30 g puškvorce (oddenek), 10 g heřmánku (květ), 10 g kmínu (plod), 40 g máty peprné (list) a 10 g pelyňku (nať). 2 lžičky směsi na ¼ l vody. Přelijeme vařící vodou a necháme 15 minut stát Užíváme 1 - 2 šálky denně.

Vnější použití
Zevně se heřmánek využívá k obkladům na špatně se hojící rány, kožní vyrážky, alergické kožní projevy, lehké popáleniny či na hemoroidy. Heřmánek urychluje hojící se projevy, snižuje bolest a zabraňuje vytvoření jizev. Heřmánkový nálev lze použít jako kloktadlo a k výplachům při onemocnění a zánětech ústní dutiny a hrtanu. Je vhodný na obklady a vymývání očí při zánětech očních spojivek.

Používá se také k ošetření vlasů a pokožky hlavy. Nálev je také vhodný přidat do relaxační koupelové lázně. Velmi se také heřmánek používá v kosmetice. Je obsažen v řadě kosmetických přípravků, v pleťových vodách, mastech, krémech, vlasových přípravcích, ústních vodách a v dalších přípravcích.

Příprava nálevu k obkladům, výplachům, koupelím či k mytí vlasů: 2 - 3 polévkové lžíce sušených heřmánkových květů se zalijí 500 ml vařící vody. Nechá se 15 minut vyluhovat a poté se přecedí. Nálev se používá vlahý a připravuje se vždy čerstvý.

Příprava heřmánkové masti: 250 g vepřového sádla se rozehřeje a vsype se do něj vrchovatá dvouhrst čerstvých heřmánkových květů, směs se nechá vzkypět, promíchá se a odstaví se z ohně. Nádoba se směsí se přikryje a nechá se přes noc odležet na chladném místě. Druhý den se směs opět mírně zahřeje a protlačí se přes lněné plátno. Lněné plátno se dá do síta a mast se prolisuje. Poté se mast promísí a přelije do připravené čisté nádoby.

Příprava heřmánkového oleje: lahvička z hnědého skla (lékovka) se naplní až po hrdlo čerstvými heřmánkovými květy nasbíranými za slunného dne. Zalijí se olivovým olejem, květy musí být v oleji celé ponořené. Lahvička se uzavře a nechá se stát 14 dní na slunci. Pak se olej uchovává v chladničce.

Vnitřní použití
Vnitřně se heřmánek používá opět v nálevu. Je součástí celé řady léčivých čajových směsí. Užívá se zejména jako protizánětlivý přípravek při žaludečních a střevních obtížích, dále jako pomocný přípravek při léčbě žaludečních vředů či při léčbě bronchiálního astmatu. Heřmánkový čaj příznivě ovlivňuje zažívání, uvolňuje křeče zažívadel, uvolňuje stření plyny, je vhodný při průjmových onemocněních. Lze ho použít při zánětech močových cest a pohlavního ústrojí. U přecitlivělých jedinců může heřmánek vyvolat alergickou reakci.

Příprava nálevu pro vnitřní použití: 1 čajová lžička sušených heřmánkových květů se zalije 250 ml vařící vody. Nechá se 15 minut vyluhovat a poté se scedí. Heřmánkový čaj se pije teplý, 3 krát denně po jídle. Připravuje se vždy čerstvý, bezprostředně před použitím.

Jak heřmánek pěstovat
Přizpůsobí se různým klimatickým podmínkám, nejlépe se mu však daří v teplejších polohách, chráněných před větrem. Vyséváme buď na podzim, nebo na jaře, zaséváme do mělkých asi 1,5 cm hlubokých rýh, volíme lehčí vápenitou půdu s dostatkem humusu, při podzimním výsevu přezimuje pouze malá listová růžice, vyséváme od půlky srpna do půlky září, vykvétat začíná na konci května, výnosy jsou poměrně vysoké, při výsevu na jaře se doba květu posunuje, výnosy jsou u jarního výsevu o něco menší, vyséváme během března až dubna (čím dříve, tím lépe), vyséváme přímo do vlhké půdy zeminu udržujeme neustále vlhkou, zasetá semena nepřikrývejte zeminou,výsev provádějte buď do řádků od sebe vzdálených asi 15 cm, nebo do hnízd, záhonek s heřmánkem neustále zbavujte plevele.

Sběr a skladování
Květy sbírejte s maximálně 2 cm dlouhými stopkami, za suchého počasí, asi 3 až 5 den po rozvití. Květy sušte co nejrychleji při teplotě do 40 °C, ty pak skladujte na suchém a chladném místě.

Léčivé účinky
Z heřmánku se dá připravit odvar, mast, obklad či různé tinktury. Je ceněný obzvlášť pro svůj vysoký obsah modré silice. Pomáhá při stresu, má hojivé účinky, zvyšuje pocení,uvolňuje křeče, má protizánětlivé a desinfekční účinky, proti nadýmání, kolikám a žaludečním potížím, je účinný na kašel, nachlazení i záněty natažené svaly promasírujte heřmánkovým olejem, pomáhá při menstruačních bolestech či problémech, léčí a mírní svědění při kožních vyrážkách, hemoroidech a spáleninách, zabraňuje tvorbě jizev, léčí zánět spojivek či tzv. ječné zrno, na bolest zubů je dobré proplachování vlažným heřmánkovým čajem.

Heřmánek můžete při křečích, průjmech, kolikách či špatně hojících se ranách podávat i svým zvířecím miláčkům.

Jak lze heřmánek ještě využít
Nálevem lze oplachovat vlasy, čímž můžete docílit jejich lesklosti, pevnosti a zesvětlení. Pleťové vody jsou zase vhodné k ošetření suché a vrásčité kůže.

Nálevem můžete také pomoct rostlinkám, mladé semenáčky postříkejte vychladlým odvarem z heřmánku, zvýšíte tím jejich kondici. Je to osvědčená prevence proti tzv. padání semenáčků.

Sbírá se květ, který obsahuje: silice s chamazulenem, bisabololem a farnesenem, flavonoidové gykosidy, apigenin. Významné jsou i hořčiny a sliz. Nejúčinnější součástí heřmánku je silice, která se skladováním rychle vytrácí. Proto droga nesmí být starší jednoho roku.

Praktické využití:
Vnitřně jako karminativum, spasmolytikum a diaforetikum, zevně jako antigflogistikum, adstringens a mírné antiseptikum.


Heřmánek je "všelékem", zvláště u malých dětí. Napomáhá pocení, mírní křeče, působí protizánětlivě, má dobrý vliv na celkový nervový systém, ulehčuje stolici.
Heřmánková mast se používá na hemeroidy i k léčení ran. Heřmánkový olej při neuralgiích a loupání v končetinách. Při bolestech očí se na zavřené oči přikládá teplý obklad z heřmánku uvařeného v mléce. Významné je uplatnění heřmánku v kosmetice. Řada kosmetických přípravků obsahuje výtažky nebo silici s obsahem chamazulenu. Jejich účinek na pokožku je regenerační, uklidňující, hojivý a má čistící schopnosti. Heřmánkové koupele zesvětlují tmavé vlasy a světlým vlasům propůjčují lesk i krásnou barvu. Heřmánkového nálevu se také používá k omývání obličeje před a po aplikaci pleťové masky.

Heřmánkové inhalace
Při inhalacích se vaří 1 polévková lžíce heřmánku ve 250 ml vody a pod přikrývkou se 10 minut vdechuje. Aplikuje se při bronchitidě, onemocnění vedlejších nosních dutin atd.

Příprava heřmánkového čaje
1 čajovou lžičku nebo 1 lžíci heřmánkových květů (podle toho jak chceme mít čaj silný) přelijeme ¼ litrem vařící vody a necháme pod pokličkou 5 minut louhovat. Nelouhovat déle, protože pak má heřmánek nahořklou chuť.
Pijte 3-4 šálky denně.
Teplý čaj z heřmánku pomáhá při nemocích srdce, žaludečních potížích, nevolnosti, průjmech, nedýmání, hemeroidech, ledvinových kamenech, zánětu střev, nachlazení, angíně, alergické rýmě, bolestí hlavy a aftech. Přispívá ke zmírnění revmatických bolestí a posiluje nervovou soustavu. Kloktání nebo výplach úst čajem podporuje proces hojení při zánětech v ústní dutině a v krku. Odvar z heřmánku působí léčivě při akné a je skvělý při péči o pleť a vlasy.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 JiHei - Fotografie JiHei - Fotografie | E-mail | Web | 20. ledna 2014 v 11:59 | Reagovat

Tak to jsou zajímavé informace a rady - mám ráda vůni heřmánku...:)

2 Marit Marit | Web | 20. ledna 2014 v 21:44 | Reagovat

Hned jsem si vybavila heřmánkový čaj...ta vůně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."