Mou knihu si můžete pořídit ZDE

Zbavuji se některých věcí: knihy, učebnice, oblečení, šperky... Pokud byste měli zájem: ZDE


Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Letopisy Narnie

23. února 2014 v 11:11 | Adri |  Literatura
K téhle knize jsem přistupovala jako menší trochu odtažitě, protože jsem v kině byla s kamarádkou na Lev, Čarodějnice a Skříň, ale moc mě tohle téma neoslovilo. Když jsem ale z melancholie sáhla v knihovně po kompletním svazku obsahujícím všechny knihy, které za sebou jdou chronologicky v Narnijském čase (hlavně že jsem zamýšlela si půjčit útlejší knížku :D), přesvědčila jsem se, že si prostě nemůžu dělat názory na knihy podle filmů. Zásadně nekoukat na filmy, protože pak mám různé předsudky. - Což ovšem neplatí o Atlase mraků, který mě dohnal k tomu si koupit knihu :)
Ihned jsem si zamilovala Aslana a soucítila se všemi hrdiny. Poslední dva díly mi ale připadaly tak trochu navíc, že to mohlo zůstat více uzavřené... Ale i tak celé letopisy skončily pro mě velice zajímavě, až jsem se podivila nad tou genialitou, s jakou ji Lewis vyšperkoval, ale zároveň mě i zklamal.
Stále ale sním o tom, že se nějakým způsobem do té kouzelné země dostanu, klidně i v době, kdy jí vládla Zlá královna nebo kdy neměla daleko ke zkáze. Chci taky plout na vlnách Jitřního poutníka a seznámit se s mojí největší hrdinkou Lucinkou :)

Jelikož si myslím, že každý příběh přibližně zná, nebudu vám vypisovat podrobně žádný děj, bylo by to zbytečné.

Vybízím starší, aby se nebáli po knihách sáhnout taky, přeci jen pohádky nejsou jen pro děti a o tomhle fantasy to platí dvojnásob. Sice mi občas vadilo, že to bylo naspáno v takovém jazyce odpovídající cílové skupině, avšak dá se to snést a ujet od starostí do Narnie.

Velmi mě oslovilo, jak jsou díly komplexní a navzájem se všechny doplňují a provází se, berete-li v potaz, že autor je nepsal za sebou.
A tak jak to fantasy žánru vždy bývá, existuje u mne špetka přesvědčení, že Narnie s jejími skvělými obyvateli opravdu existuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kariol Kariol | E-mail | Web | 23. února 2014 v 12:10 | Reagovat

Kompletní Narnii mám ve své knihovničce taky, četla jsem však první dva (řazeno chronologicky) díly - Čarodějova synovce a Lva, čarodějnici a skříň. Ale u Koně a jeho chlapce se vždycky nějak zaseknu a přestane mě to bavit. Zkusím to znovu a třeba tomu bude opačně. :-)
A ano, soudit knihy podle filmů je špatné. Nehledě na to, že filmy obvykle příběh dost zjednoduší a převrátí.

2 Luz Luz | 5. září 2014 v 7:21 | Reagovat

Tahle série je jedna z mých oblíbených. Četla jsem ji poprvé, když mi bylo 10, to bylo to původní české vydání z 90. let. Později prý kdovíproč udělali úplně nový překlad. A od té doby jsem se k tomu mnohokrát vrátila a znovu tam nacházela novou inspiraci do života.

3 K. K. | Web | 7. října 2014 v 22:24 | Reagovat

Já mám zatím sehnány jen tři knihy ze série, z toho dvě jsou přečtěné (tak na přeskáčku, 1. a 5. díl tuším). Ale musím říct, že Plavba Jitřního poutníka třeba, kterou jsem přečetla, byla sepsána čtivě a skvěle, ale film mám trochu raději. Nevím, čím to je (u Tolkiena to mám naopak, Hobit je kniha perfektní a precizní, naprosto geniální!!, kdežto film je, inu, trilogie, a to se k jediné knížce prostě nehodí, nejde natahovat děj donekonečna, P. Jackson to musí pochopit!). :-)

4 Denisa Kwapulińská Denisa Kwapulińská | E-mail | Web | 3. listopadu 2014 v 21:09 | Reagovat

Narnii jsem četla ještě před filmy a musím říct, že i když dějově je to hodně pěkné a originální, dost mě štvalo jak hrozně jednoduchým stylem to bylo napsáno. Nicméně si plánuju re-reading.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."