Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Rostliny čistí vzduch - jaké pěstovat?

14. května 2016 v 11:55 | Adri |  Zaujalo mě
Co myslíte, že má váš byt nebo vaše kancelář společného s vesmírnou lodí NASA? Faktem je, že odpovědí v některých případech může být, že jde o špatnou kvalitu ovzduší. A to, že dobrá kvalita vzduchu může ovlivnit naši náladu i energii, je jasné. Rozhodně si kvalitní vzduch v domácím či pracovním prostředím nevytvoříme používáním různých vůní, které podle reklam maskují každý smrad... To opravdu není správná cesta.

Látky znečišťující ovzduší uvnitř bytů, domů a pracovních budov patří mezi pět největších ekologických rizik pro veřejné zdraví: Zatuchlý vzduch umožňuje množení těch znečišťujících látek, jejichž přílišná koncentrace už není pro dýchání lidí vhodná.
Pobývání a pracovní aktivity v místech, kde není dobré větrání, může způsobit "syndrom nemocných budov", který vede k bolestem hlavy, závratím, nevolnosti a podrážení očí, uší a nosu.
Naštěstí vědci z NASA se snaží tento problém vyřešit. Jejich návrhem je jednoduché řešení, které může využít kdokoliv: K čištění vzduchu v interiéru použijte pokojové rostliny.Co je problém?

Vzhledem k tomu, že někteří lidé tráví více než 90% svého času v interiéru, na kvalitě ovzduší opravdu záleží. Nábytek, čalounění, syntetické stavební materiály a čisticí prostředky v domácnostech a kancelářích mohou vydávat řadu toxických látek, jako je např. formaldehyd. Znečištění vnitřního ovzduší může být také způsobeno pylem, bakteriemi a plísněmi, i venkovními příčinami znečišťujícími ovzduší, jako jsou výfukové plyny z aut, které si najdou cestu do budovy. Všechno je ještě horší v malých nebo špatně větraných prostorech.

Jak už bylo zmíněno, existuje jednoduchý, cenově dostupný a přitom k přírodě šetrný způsob, jak bojovat proti přítomnosti nepříjemných látek, které můžeme vdechovat. Ano, mohou nám pomoci různé rostliny. Bylo dokázáno, že přidáním jedné rostliny v květináči do místnosti, se sníží množství nežádoucích částic ve vzduchu (i když kvetoucí rostliny mohou do vzduchu vylučovat své vlastní nežádoucí sloučeniny).

A jak pokojové rostliny čistí vzduch?

Rostliny absorbují část částic ze vzduchu ve stejnou dobu, kdy vyloučí oxid uhličitý, který je pak zpracován na kyslík prostřednictvím fotosyntézy. Ale to není vše - mikroorganismy spojené s rostlinami jsou přítomny v půdě květináče a jsou také hodně zodpovědné za čisticí účinek.
Vedle kvalitního vzduchu rostliny přinášejí lidem dobré pocity či radost. Ukázalo se, že nemocniční pacienti s květinami v pokojích jsou více pozitivní a mají nižší krevní tlak i úroveň stresu. Květiny zároveň podporují u lidí pozornost a snižují mentální únavu.

Jak postupovat?

Někteří lidé mají strach z jistého závazku, který pořízením rostlin vzniká. Jenže faktem zůstává, že některé rostliny je téměř nemožné umořit. Níže proto najdete pro inspiraci seznam 9 nezničitelných rostlin (inspirováno výzkumem NASA).
Každý druh rostliny má své vlastní oblíbené podmínky životního prostředí, proto věnujte pozor detailům, které jsou u každé rostliny uvedeny. Jde hlavně o množství slunečního světla a vody, které rostlina potřebuje.

Chryzantéma
Podle výzkumu NASA je tato rostlina v čištění vzduchu šampiónem. Tuto oblíbenou a levnou rostlinu najdete v zahradních centrech.
Rostlina preferuje světlé a slunné místo. Poté, co vám doma odkvete, ji můžete vysadit venku. V zimě jí stačí 5-10°C.
Odstraňuje ze vzduchu: amoniak, benzen, formaldehyd a xylen.

Zelenec
Zelenec je trávovitá rostlina v našich domovech velmi oblíbená, protože patří mezi pokojové rostliny s nenáročnou údržbou. Je to tedy dobrá volba pro začátečníky či zapomnětlivce. Potřebuje jasné nepřímé sluneční světlo. Na převislých květních výhonech postupně vykvétají drobné bílé květy, na kterých později vznikají mladé rostliny. Oblíbená je zejména bíle nebo žlutě pruhovaná odrůda "Variegatum", používaná často do závěsných nádob.
Odstraňuje ze vzduchu: formaldehyd a xylen.

Dracena
Existuje více než 40 různých druhů této rostliny, a tak si můžete snadno vybrat podle svých preferencí. Tyto rostliny mají dlouhé, široké listy, které jsou často lemovány bíle, krémově nebo červeně. Majitelé psů a koček by se této rostlině měli vyhnout, protože je právě pro tato zvířata toxická.
Rostlina vyžaduje světlé, ale ne slunné stanoviště, s teplotou nad 18°C. Ideální je mírná zálivka během růstu, v zimě téměř v suchu. Vhodná je také pro hydroponii.
Odstraňuje ze vzduchu: benzen, formaldehyd, trichlorethylen a xylen

Fíkus benjamín
Ačkoli je ve svém rodném domově v jihovýchodní Asii fíkus strom, když ho pěstujeme v interiéru, horko těžko dosáhne 3 metrů. Tato na údržbu nenáročná pokojová rostlina potřebuje jasné, nepřímé světlo a vyšší vlhkost vzduchu (často mlžíme, zvláště při suchém prostředí). Zároveň je nutné, aby před každým dalším zaléváním stihla rostlina vyschnout. Přestože tato rostlina má dobré vzduch-čistící schopnosti, můžete ji koncem jara přenést do venkovního prostředí a zpět do bytu či domu, než začne být chladno.
Odstraňuje ze vzduchu: benzen, formaldehyd, trichlorethylen

Lopatkovec
Lopatkovec je relativně malá rostlina ve srovnání s dalšími v tomto seznamu. Přesto vykazuje velmi dobré čistící schopnosti vzduchu. Snadno roste, kvete během léta. Jen si buďte vědomi pylu které tyto květy (ostatně jako všechny květiny) vytváří. Pokud jste na pyl alergičtí, nebude lopatkovec ta správná rostlina pro vás. Této rostlině se daří na stinném místě, je dobré ji občas mlžit a udržovat její půdu vlhkou.
Odstraňuje ze vzduchu: amoniak, benzen, formaldehyd a trichlorethylen

Ledviník
Tato rostlina nejraději čistí vzduch na chladném místě s vysokou vlhkostí. Preferuje nepřímé světlo, i tmavší stanoviště budou vyhovovat. Jde o poměrně snadno pěstovatelnou rostlinu, ale je třeba, aby zůstala ve vlhku. Tedy nejen zalévání ale i rosení tato rostlina ocení. Proto vlhkost půdy kontrolujte častěji. Nejlépe tato kapradina vynikne v závěstné nádobě.
Odstraňuje ze vzduchu: formaldehyd a xylen

Tchýnin jazyk
Je zajímavé, že v českém i anglickém jazyce má tato rostlina stejné pojmenování :-) Jde o jednu z nejhůře zahubitelných rostlin. Přestože ji nemusíte často zalévat, v zimě zálivku ještě omezte. Přemokření rostlině škodí. Nevyžaduje vzdušnou vlhkost, dobře snáší sušší podmínky. Dopřejte ji i trochu slunce. Celkem vzácně tato rostlina vykvete - děje se to obvykle v případech, když na ní trochu déle zapomeneme. Jako by na sebe chtěla upozornit. Avšak pozor, při požití je zdraví škodlivá.
Odstraňuje ze vzduchu: benzen, formaldehyd, trichorethylen a xylen

Chamaedorea
U této palmovité rostliny český název nehledejte. Rostlině se daří na plném slunci či jasném světle. Optimální je pro ní teplota mezi 18-24°C , ale snáší i nižší teplotu (až 12°C). Vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost, kterou můžeme docílit častým mlžením či ji postavit do misky s vlhkými oblázky.
Jde o superstar v odstraňování formaldehydu ze vzduchu. Jedním z důvodů, proč může tato palma filtrovat více vzduchu, je fakt, že dorůstá do výšky až 120 cm. Zároveň je přátelská pro domácí mazlíčky (pet-friendly).
Odstraňuje ze vzduchu: benzen, formaldehyd, trichorethylen

Aloe vera
Kromě toho, že je aloe vera nenáročná na údržbu, je prospěšná našemu zdraví. Listy některých druhů obsahují čirou tekutinu plnou vitamínů, enzymů, aminokyselin a dalších sloučenin, které podporují hojení ran, mají antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Tato tekutina může významně pomoci s odstraněním kožních problémů jako je např. lupénka (psoriáza). Pokud však budeme rostlinu pěstovat pro její okrasný účinek i schopnost čistění vzduchu, nemusíme hledat ty druhy aloe vera, které působí velmi léčivě i vnitřně. V různých obchodech již najdeme spoustu výrobků z aloe vera, které nám poslouží lépe. Nicméně jako první pomoc např. na říznutí stačí odříznout kousek rostiny a přiložit na zranění.
Protože rostlinu aloe vera najdete ve vícero variantách, vyberte si tu nejokrasnější. Rostlina se zalévá jen mírně, v zimě dokonce zcela bez zálivky. V létě je pro ní nejlepší plné slunce, v zimě světlé a chladné místo (5-10°C).
Odstraňuje ze vzduchu: formaldehyd

Doufám, že po přečtení tohoto příspěvku dojdete k závěru, že rostliny kolem nás nám mohou zlepšit nejen naše zdraví, ale potěšit nás i na duchu. Přeji vám hodně radosti s květinami!

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 14. května 2016 v 21:04 | Reagovat

Máme doma skoro všechny rostliny, co jsou v seznamu. K tomu mám ještě i orchidej. Nevím, jak zrovna ta odstraňuje jedy z ovzduší, ale když kvete, všichni z toho mají radost, takže je taky skvělá.

2 *Anne *Anne | Web | 15. května 2016 v 13:58 | Reagovat

Polovinu z nich, co si napsala doma máme :) Já osobně mám v pokojíčku Aloe :) Miluju ! Hezký článek.

3 slunecnyden slunecnyden | Web | 15. května 2016 v 19:37 | Reagovat

Pěkný článek. Já v práci bojuji o pár kytiček, protože správně bychom je tam mít neměli. A přitom zlepšují kvalitu ovzduší - třeba právě dracena - a i se nám lépe pracuje, když je v kanceláři něco zeleného .-)

4 Daisy Moon Daisy Moon | E-mail | Web | 16. května 2016 v 21:35 | Reagovat

Já mám takové tušení, že jsem snad zahubila i kaktus... Potom ještě 2 orchideje, ale teď mám v pokoji jednu fialku a ještě něco růžového a zatím to žije... Což mi připomíná že bych je měla dneska ještě zalít :D Nevím, jestli k čištění ovzduší pomáhají nějak výrazně, ale aspoň mi ty barevné květy přináší radost :) Moc hezký a propracovaný článek :)

5 co-s-tim co-s-tim | Web | 18. května 2016 v 20:54 | Reagovat

Zajímavý článek. Jinak já mám v pokoji jen kaktusy. Nevím jak moc čistí vzduch, ale radost mi dělají každopádně. A taky jednu dracénu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."