Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Přírodní antidepresiva

18. června 2016 v 11:22 | Adri |  Zdraví
Výskyt deprese v posledních desetiletích vzrůstá, jedná se o jedno z nejčastějších civilizačních onemocnění. Antidepresiva jsou látky, které se používají k léčení a potlačení příznaků deprese. Tyto látky působí na hladiny chemických látek v mozku (neurotransmiterů), které jsou zodpovědné za regulaci nálady. Některé přírodní látky jsou již po staletí v medicíně užívány pro svoje schopnosti působit na příznaky deprese a na zmírnění mírné a středně těžké deprese.

Mnozí lidé si nechávají předepisovat antidepresiva, kdykoliv se začínají cítit sklesle. Naše pocity, to jsou důležité zprávy, které vysílá tělo a mysl, proto dříve než se rozhodnete pro léky, je lepší podniknout kroky k navrácení životní rovnováhy, třebas i tím způsobem, že zkusíte zapátrat v přírodě a pomoc budete hledat u bylinek, v relaxaci, přiměřeném pohybu a zdravé vyvážené stravě. A také samozřejmě psychické očiště.

(pokud se chcete depresi vyhnout, pak byste měli zvýšit konzumaci zeleniny, především té listové. Kromě kyseliny listové a vitamínu B 12 odborníci doporučují ještě vitamín B3 a tyrosin, což obsahují například fazole, oříšky, listová zelenina. Vitamín B12 doporučuji doplňovat tabletkami, protože nalézt v dnešní době se zaneřáděnou půdou je jeho spolehlivý zdroj pouze tento.Třezalka uklidní nervy
Třezalka tečkovaná se užívá jako přírodní antidepresivum od nepaměti. Ve formě nálevu se užívá zejména k tlumení neuróz. Neurózy jsou různé poruchy nervové soustavy - strach, nervozita, neklid, úzkosti, psychické napětí, pocity zmaru. Využívá se také k léčbě lehčích forem depresí. Třezalka je plná slunce a dobré nálady a je skvělá při potížích typu sezónní deprese - na podzim, v zimě a předjaří. Středně těžkou depresi dokáže třezalka zmírnit až o 50%, což je více než u syntetických chemických farmaceutik. Má i spoustu dalších prospěšných účinků a nevyvolává ospalost, má však tlumivé účinky. Může pomoci i při únavovém syndromu a při alergiích, podporuje krevní oběh a trávení.

Pozor: lékové interakce u pacientů kardiaků a u žen užívajících antikoncepci. Třezalku by bez předchozí rady s lékařem neměly užívat těhotné ženy.

Příprava třezalkového čaje
200 ml vroucí vody zalijeme přibližně 1,5 gramu sušené třezalkové natě. Necháme vylouhovat 15 minut a přecedíme.

Třezalkové kapsle
Třezalka je běžně k sehnání i ve formě kapslí. Doporučená dávka je 2-3 tobolky denně. Výsledky by se měly dostavit do šesti týdnů.

Bazalka pomáhá při nervozitě, úzkosti či špatné koncentraci
Je to jednoletá, stálezelená rostlina s typickou aromatickou a peprnou nasládlou vůní. Nachází široké uplatnění v léčitelství i gastronomii, ale rovněž i jako okrasná rostlinka. Silice, které bazalka obsahuje, patří k nejúčinnějším látkám, působícím na nervovou soustavu, éterický olej v ní napomáhá odstraňování bolestí hlavy, snižuje stres a únavu a tlumí úzkostné stavy. Dokáže zlepšit náladu a zahání naše zimní deprese. Příznivě ovlivňuje také činnost zažívacího traktu, účinná je při poruchách dolních cest močových. Je výborná čerstvá do salátů, na pizzu a těstoviny, skvělá je v kombinaci s rajčaty. Sklízet a sušit listy před rozkvětem lze po celou sezonu od května do září. Bazalku sklízíme za sucha, seříznutím u země. Sušíme ji ve stínu.

Čaj z bazalky
Čaj z bazalky připravíme spařením jedné lžičky sušené bazalky v hrnku vařené vody a necháme odstát po dobu deseti minut.

Výluh z bazalky
2 čajové lžičky čerstvé bazalky zalijeme 0,5 l vroucí vody. Tento výluh popíjíme 2x denně. Takovýto výluh uklidní nervy, sníží stres z přepracovanosti.

Bazalkové pesto
Dvě hrsti bazalkových listů omyjte, osušte a nasekejte. Utřete stroužek česneku a nasekejte lžíci piniových oříšků. Vše smíchejte s 50 ml olivového oleje, osolte a opepřete dle chuti. Vložte do malé skleničky a uložte v chladu.

Heřmánek pravý uklidňuje depresivní nálady a povzbudí chuť k jídlu i do života
Heřmánek se hojně užívá v kosmetice i léčitelství. Pomáhá od bolesti, při hojení ran a navozuje celkové uklidnění. Silice heřmánku obsahují značné množství látek, především terpenických, které rostlině dodávají typickou vůni. Sbíranou částí je květ, který se sbírá za suchého počasí 3 až 5 dní po rozkvětu (ještě před plným květem), přičemž květní stopka by neměla být delší než 2 cm.

Nálev: Jednu lžičku heřmánkového květu zalijeme 100 ml vroucí vodou a přikryjeme, nálev necháme stát po dobu cca 15 minut, scedíme jej a pijeme ještě teplý, můžeme i mírně osladit. Pomáhá při stavech smutku, mírných depresích, ale i při žaludečních a střevních poruchách a při zánětech močových cest. Přikládat jej můžeme na gázu při hojení ran.

Heřmánkový čaj s lékořicí: Heřmánek uklidňuje a působí protizánětlivě a lékořice pomáhá proti pálení žáhy, nadýmání a křečím. Připravíme si 250 ml vody, 5 gramů květů heřmánku, 20 gramů lékořice. Heřmánkové květy přelijeme vroucí vodou a 10 minut louhujeme. Scedíme a v čaji necháme rozpustit lékořici. Doporučuje se pít takovýto čaj 1-3 hrnky denně.

Bylinný čaj z heřmánku a šanty kočičí: Heřmánek i šanta kočičí mají uvolňující a mírně sedativní účinky. Po dlouhá století se šanta kočičí používá jako léčivá rostlina a také ochucovadlo. Obsahuje v malé míře mírně halucinogenní látky a tak se její sušené listy lidé kdysi kouřili, aby zahnali každodenní starosti a strasti. Žvýkání kořene šanty se doporučovalo plachým osobám, aby jim dodala odvahu a průbojnost.
¼ vroucí vody, 1 čajová lžička sušeného heřmánku a 1 čajová lžička sušené šanty kočičí
Bylinky zalijte vroucí vodou, zakryjte a nechte 10 minut luhovat, Sceďte a mírně přislaďte medem. Popíjejte cca 3 šálky denně.

Zklidňující levandule pomáhá při stresu i depresích
Levandule lékařská je aromatická a léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých. Už samotná její vůně je omamná a uklidňující, proto se také někdy sušená levandule vkládá do polštářků, které slouží k dekoraci ložnice a pokoj příjemně provoní. Jste-li v akutním napětí, kápněte jednu kapku levandulové silice na kapesník nebo papírový ubrousek a inhalujte podle potřeby. Napětí a nervozita zvolna opadne. Koupel s pár kapkami levandulového oleje je příjemnou relaxací a povzbudí Vaši mysl.
Levandulové kapky tlumí bolesti hlavy a migrény, celkově uklidňuje. Snižuje psychické napětí, působí antibioticky a povzbuzuje slinivku břišní k vyšší tvorbě enzymů, také mírně snižuje krevní tlak.

Bylinkový čaj z levandulového květu
Jednu lžičku levandule zalijte ¼ horké vody, nechte louhovat a po cca osmi minutách sceďte nebo použijte sítko. Popíjejte po doušcích dle potřeby.


Kozlík lékařský je oblíbená rostlina užívaná při nervových chorobách
Kozlík je užívan při úzkosti, nespavosti a ke zmírnění depresí. Je jednou z nejstarších známých léčivých bylin, kterou předepisovali už starověcí lékaři a šamanové. Obsahuje valeporiáty a terpenické látky, které mají sedativní účinky. Kozlík podporuje klidný spánek bez vedlejších účinků klasických léků, snižuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku. Působí proti strachu a depresi. Snižuje krevní tlak a má také mírně analgetické účinky. Užívání kozlíku je vhodné při jakémkoliv psychologickém stresu, hysterických stavech, migréně, žaludečních obtížích a potížích při menopauze.

Čaj z kozlíku lékařského
Jednu čajovou lžičku kozlíku lékařského přelijeme 0,25 l vařící vody. Vše necháme přibližně půl hodiny louhovat a následně přecedíme přes čisté pláténko. Dle chuti přisladíme lesním nebo včelím medem, pijeme navečer před spaním cca 30 minut.

Kozlík lékařský - kapky
Ke zklidnění nervozity a zmírnění napětí je možné užívat také kapky z kozlíku lékařského. Pro zlepšení kvality spánku se doporučuje užívat 400-900mg extraktu až 2 hodiny před spaním po dobu 28 dní. Maximální denní dávka je 15 gramů kořene denně.

Květ prvosenky je používán při depresích spojených s nepokojem a podrážděností
Květ prvosenky je používán při nespavosti, nervové vzrušivosti, hysterii a depresích spojených s nepokojem a podrážděností.

Čaj z květů prvosenky jarní
Květy se sbírají v dubnu a květnu, suší se umělým teplem. Čaj z květů petrklíče je vhodný při migréně a pro zklidnění.
Pro přípravu jednoho nápoje si připravíme: 10 gramů sušených květů petrklíče, 20cl vody, skleněnou nádobu. Do skleněné nádoby z varného skla si nasypeme sušené květy a zalejeme horkou vodou, necháme louhovat po dobu 10ti minut, přecedíme a do vyhřátých šálků podáváme.

Dalšími bylinami, působícími proti mírné depresi, při nervozitě a proti úzkosti jsou:
Meduňka lékařská, oblíbená pro své uklidňující účinky.
Jasmín, který je silně antidepresivní, mírně afrodiziakální a navozuje optimismus.
Vanilka, která uklidňuje, mírní nervozitu a stavy napětí.
Dobromysl obecná je vhodná na obklady a osvěžující koupele, uvolňuje křečovité stažení hladkého svalstva a je více známa jako výborné koření do polévek a omáček.

Akupresurou proti depresi
Hned po probuzení, když ještě ležíte v posteli, si položte pravou ruku dlaní na pravou stranu trupu, do míst nad játra. Potom na toto místo dlaní desetkrát až patnáctkrát silně přitlačte. Tímto úkonem se naše nálada do nového dne rapidně zvýší.

Další akupresurní body, jejichž stlačováním můžeme bojovat proti depresím kdykoliv během dne jsou na prostřednících obou rukou. Tento bod leží na straně prostředníku u nehtového lůžka na straně ukazováku. Palcem přitlačte na tento bod co nejsilněji 5x po sobě. Tuto masáž opakujte několikrát denně jakožto prevenci.

Na vnitřní straně paží najdete další účinné body. Ruku v lokti trochu ohněte a vnitřní plochu ohybu pod loktem masírujte půl minuty palcem. Začněte nejprve levou rukou a postup opakujte na ruce pravé. Netlačte však přespříliš - tak byste si totiž mohli způsobit přílišné povzbuzení krevního oběhu a zesílený tlukot srdce. Tato metoda není vhodná pro lidi se slabším srdcem.

Poslední akupresurní body pro dobrou náladu jsou na zádech - masírující položí obě ruce na lopatky, masírovaný sedí na židli a má vyhrbená záda do "kočičího hřbetu", ruce volně vedle těla. Masírující pětkrát po sobě silně zatlačí na lopatky - tato masáž povzbudí Vaši náladu. Abyste byli veselí po celý den, je dobré masáž opakovat každé tři až čtyři hodiny denně.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Iris Iris | E-mail | Web | 18. června 2016 v 14:33 | Reagovat

Heřmánek pijeme, ale i na ty ostatní se budu muset zaměřit.

2 V. V. | Web | 18. června 2016 v 17:48 | Reagovat

O Třezalce jsem už slyšela častokrát, ale ty další věci jsou pro mě novinka. :))

3 Sugr Sugr | E-mail | Web | 19. června 2016 v 18:04 | Reagovat

Zajímavé, zajímavé, vitamín B - taky používáme.

4 klavesnicetuka klavesnicetuka | Web | 19. června 2016 v 18:48 | Reagovat

zajímavý pěkný článek:-) pro mě lepší než pilulky...

5 Natálie Natálie | Web | 19. června 2016 v 22:23 | Reagovat

hodně dobrý článek :)

6 Rogue Rogue | Web | 10. července 2016 v 22:26 | Reagovat

Bylinkou jsou zázračné v mnohém na ně spoléhám :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."