Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Epidemie estrogenové dominance

10. července 2016 v 11:11 | Adri |  Zdraví
Hormony jsou velmi mocnými látkami. Když začneme falšovat přírodní substance, které jsou dokonale vyladěnými posly životních procesů, máme vážný problém. Navíc ženská psychika je intimně spojená s měsíčním hormonálním cyklem. Hormony řídí nejenom fyziologické procesy žen, ale mají také vliv na jejich emocionální a psychologický stav. Hormonální nerovnováha může způsobit vedle nesčetných zdravotních problémů také podkopání sebedůvěry, kreativity a duševního zdraví.


Existují 2 hlavní typy ženských pohlavních hormonů: estrogeny, ze kterých nejdůležitější se nazývá estradiol, a gestageny, ze kterých nejdůležitější se nazývá progesteron. Přirozená rovnováha těchto dvou hormonů je předpokladem zdravého hormonálního fungování u každé ženy. Oba hormony pracují synchronně, přičemž mají opačné funkce. Estrogen podporuje buněčné dělení a akumulaci tuku, zatímco progesteron stimuluje spalování tuků a zpomaluje buněčné dělení. Estrogen zadržuje vodu, zatímco progesteron slouží jako diuretikum. Zvýšená hladina estrogenu vytváří podmínky pro růst buněk, to znamená i pro onemocnění jako je rakovina prsu nebo endometria dělohy, zatímco progesteron zpomaluje růst těchto nádorových buněk a jeho optimální hladina je významným ochranným faktorem předcházení onkologických onemocnění v pozdějším věku.

Estrogen je produkován v Gráfových folikulech vaječníků. Estrogeny stimulují nárůst děložní sliznice v první fázi menstruačního cyklu. Jeho zvýšená koncentrace ve druhém týdnu vede k sekreci luteinizačního hormonu, který spouští ovulaci.

Progesteron je produkován žlutým tělískem ve vaječníku ve druhé polovině menstruačního cyklu. Způsobuje zastavení ovulace a změny kvalitativní - tzn. přeměnu sliznice děložní k přijetí oplodněného vajíčka. Na konci cyklu jeho hladina klesá. Pakliže dojde k oplodnění, jeho hladina v těhotenství dále vzrůstá. Progesteron je odpovědný za udržování sekrece endometria, která je nezbytná pro přežití embrya stejně tak, jako pro vývoj plodu během celého těhotenství. O progesteronu se říká, že je matkou všech hormonů. To znamená, že progesteron má schopnost měnit se v ten hormon, který tělo potřebuje: estrogen a testosteron jsou konečnými metabolickými produkty, které vznikly z progesteronu. Bez adekvátního progesteronu nemohou ani estrogen ani testosteron úspěšně fungovat.

Dnes víme, že estrogen klesá s věkem pomaleji než progesteron, proto estrogenová dominance je obvyklým stavem v období kolem menopauzy. Navzdory tomu klasická medicína až donedávna vysvětlovala příznaky premenopauzy a menopauzy jako důsledek snížené tvorby estrogenu. Alternativní přístup nabídl medicíně Dr. John Lee, podle kterého je menopauza v první řadě zapříčiněná poklesem hormonu progesteronu. Jeho hladina se věkem snižuje rychleji než hladina estrogenu, což vede k narušení optimálního poměru obou hormonů ve prospěch estrogenu. Menopauza je tak ve skutečnosti způsobená ne nedostatkem, ale převahou estrogenu, kterou klasická hormonální substituční terapie jenom zhoršuje, a kterou je potřebné léčit přirodními progesteronovými přípravky.

Jako závěr můžeme zhrnout: hlavní odpovědí klasické medicíny na celou řadu ženských potíží od adolescentního akné přes premenstruační symptomy až po potíže menopauzy je předepsání syntetického estrogenu. Alternativní medicína se zase snaží estrogenovou převahu vyvažovat přírodními progesteronovými doplňky. Oba přístupy nabízí redukující pohled, protože ani jeden se nezaměřuje na primární příčinu potíží, a tou je vzájemný vztah obou hormonů, jejich citlivá rovnováha a schopnost těla obnovit optimální poměr mezi estrogenem a progesteronem. V případě, že chronický stres způsobuje nedostatek progesteronu (v důsledku vyčerpání nadledvinek), dodáním progesteronového přípravku budeme léčit jenom symptomy, a ne skutečnou přičinu hormonální nerovnováhy.

Dr. Lee následně zjistil, že estrogenová převaha se nevyskytuje jenom u žen v období klimaktéria, ale nacházíme ji čím dál tím víc i u mladších žen v reprodukčních letech, u mužů i dětí. To ho přivedlo k vytvoření konceptu epidemie estrogenové dominance postihující dnes většinu žen a způsobující většinu jejich zdravotních problémů včetně premenstruačných potíží, syndromu polycystických vaječníků, děložních myomů, endometrické rakoviny, rakoviny prsu a vaječníků, rakoviny prostaty u mužů, fibrocystického onemocnění prsu, poruch štítné žlázy, urychlování stárnutí, autoimunních onemocnění, poruch paměti, únavy, úzkostí a depresí. Mezi další následky estrogenové nadvlády patří také narůstající nadváha, zadržování vody a solí a následné otoky, bolestí hlavy, neplodnost, hypoglykémie, ztráta zinku a zadržování mědi, snížení hladiny kyslíku v buňkách, a zahuštění žluči podporující vznik žlučníkových kámenů.

Nejlepším způsobem, jak popsat dominanci estrogenu v ženském těle je nedostatkem jeho druhého hormonálního protějšku - progesteronu.
Podívejme se teď na systemické příčiny a následky vychýlení hormonální rovnováhy směrem k estrogenové dominanci.

Příčiny estrogenové dominance
XENOESTROGENY VE STRAVĚ: k dominanci estrogenu přispělo dlouhodobé vystavení xenoestrogenům, velice nebezpečným chemickým látkám v prostředí, vzduchu, vodě a potravě, které v našem těle napodobují vlastní hormony. Naše tělo nedokáže rozlišit mezi vlastními estrogeny a škodlivými xenoestrogeny, které se proto můžou volně vázat na estrogenové receptory v našich buňkách, a působit tak jako hormonální disruptory a karcinogeny. Největší skupina xenoestrogenů pochází z pesticidů, kterými jsou ošetřené ovoce a zelenina, a které se také akumulují v rybách a komerčně chovaných hospodářských zvířatách a drůběži. Další skupinou xenoestrogenů jsou růstové hormony, kterými jsou hospodářská zvířata také krmena.

XENOESTROGENY VE VNĚJŠÍM PROSTŘEDÍ A DOMÁCNOSTI: xenoestrogeny, které se do těla dostávají skrze stravu jsou z 80-90% filtrovány játrami. V případě, že xenoestrogeny přijdu do kontaktu s kůži, dochází k jejich 100% vstřebání do krevního oběhu. Každá kožní dávka xenoestrogenů je proto 10x silnější než stejné množství xenoestrogenů, které se do těla dostane stravou. Mezi hlavní zdroje vnějších xenoestrogenů patří: prací prášky a aviváže; šampóny, kondicionéry a kozmetika obsahující parabeny a fenoxyetanol; toxické ftaláty, které se používají jako změkčovadla při výrobě PVC, v dětských hračkách z plastu, v deodorantech, sprejích na vlasy a osvěžovačích vzduchu. Mezi další chemikálie s toxickou estrogenní aktivitou patří butylhydroxyanisol (BHA nebo E320) využívaný jako konzervační prostředek v potravinách; 4-methylbenzyliden camphor (4-MBC) v opalovacích krémech; bisfenol A (BPA), který se používá se při výrobě epoxidových pryskyřic a polykarbonátových plastů, z nichž se mimo jiné dělají i kojenecké lahve; a polychlorované bifenyly (PBC), které se do ovzduší dostávají z výparů barev, ze skládek odpadů, z emisí spaloven, z prostředků na konzervaci dřeva, ze změkčovadel plastů atd.

SYNTETICKÉ HORMONY: jsou primární příčinou estrogenové dominance. Hormonální antikoncepce v těle mladých žen navozuje nepřirozenou a trvale vysokou hladinu estrogenu a gestagenů, které v těle simulují hormonální stav podobný těhotenství a tlumí ovulaci. Zamezují tím schopnosti vaječníků produkovat vajíčko, čímž potlačují plodnost v nejdůležitějších reprodukčných letech. Mnoho žen navíc bojuje po ukončení antikoncepce s anovulačními cykly nebo chybějící menstruací. Každý menstruačný cyklus, kdy nenastane ovulace, a nedochází proto ani k vytvoření žlutého tělíška, které je zodpovědné za produkci progesteronu ve druhé polovině cyklu, dochází ke měsíc trvající nadvládě estrogenu, který nemůže být vystřídán progesteronem. Užívání antikoncepce navíc zvyšuje nebezpečí rakoviny prsu, vysokého tlaku krve, migrén a kardiovaskulárních chorob včetně trombózy a mozkové mrtvice.

CHRONICKÝ STRES: pro porozumění vzájemného vztahu stresu a snížené hladiny progesteronu, je potřebné porozumět smyčce mezi mozkem, nadledvinami a vaječníky. Chronický stres je totiž jak příčinou, tak důsledkem snížené tvorby progesteronu, a naopak. Chronický stres zatěžuje nadledviny a vede ke snížené produkci pregnenalonu, ze kterého je syntetizován progesteron. Progesteron je důležitý předhormon v biosyntéze nadledvinových kortikosteroidů a snížená tvorba kortikosteroidů má za následek sníženou ochranu vůči stresovým faktorům. Během dlouhodobého stresu však přetrvává požadavek na zvýšenou tvorbu kortizolu, který dále vyčerpává množství progesteronu, ze kterého si tělo tyto stresové hormony tvoří. Chronický stres tedy vede ke snížené produkci progesteronu i stresových hormonů, kterých nedostatek prohlubuje nedostatečnost nadledvin a vede k vyčerpání jak stresových hormonů, tak progesteronu.

NEDOSTATEK POHYBU, NEZDRAVÁ STRAVA A OBEZITA: strava, ve které převládájí průmyslně zpracované potraviny, ztužené tuky, rafinovaný cukr a mouka, nevedou jenom k obezitě a známým civilizačním onemocněním, ale podporují i zvýšené vyplavování estrogenu. Estrogen se tvoří v tukové tkání z prekurzoru lipoproteinů o nízké hustotě. Tukové buňky také obsahují enzym, který přeměňuje adrenální steroidní hormony na estrogen. Obezita je proto velice často doprovázená zvýšenou hladinou estrogenu a s ní souvisejícími gynekologickými potížemi.

NEDOSTATEČNÁ FUNKCE JATER: schopnost těla zbavovat se nadbytečného a škodlivého estrogenu jeho detoxikací v játrech je klíčová. Nedostatečná funkce jater vede k tomu, že tělo ztrácí schopnost zbavovat se jednak cizích toxických molekul, které imitují funkci vlastních hormonů, jednak vlastního nepotřebného estrogenu, čímž ztrácí schopnost regulovat jeho celkovou hladinu v těle. Jedním z faktorů, které nejvíce přispívají k oslabení detoxikační kapacity jater je chronická zátěž těžkými kovy, které přijímáme ze znečištěného ovzduší, vody, jídla, kozmetiky a přípravků v domácnosti. V důsledku této nadměrné zátěže játra nedokážou efektivně odbouravat škodlivý estrogen a neutralizovat jeho metabolity.

NARUŠENÁ KONTROLA HLADINY CUKRU V KRVI: narušená kontrola hladiny krevní glukózy vede ke zvýšené hladině inzulínu a kortizolu, který podporuje vyplavování estrogenu. Zvýšená hladina insulínu může také vést k insulinové rezistenci a rozvoji cukrovky 2. typu.

NARUŠENÍ STŘEVNÍ MIKROFLÓRY A PŘEMNOŽENÍ ŠKODLIVÝCH ORGANISMŮ: Některé druhy škodlivých baktérií vylučují toxiny, které ve střevě podporují opětovné vstřebávání metabolitů estrogenu, čímž zabraňují jeho vyloučení z těla.

NEDOSTATEK VITAMÍNŮ A MINERÁLŮ, především vitamínu B6, vitamínu C, hořčíku a antioxidantů, které jsou důležité pro neutralizaci škodlivého estrogenu v játrech a jeho vyplavení z těla.

KOFEIN zvyšuje vylučování estrogenu a vede ke zvýšenému vyplavování důležitých minerálů z těla, především hořčíku a vitamínů skupiny B.

Následky estrogenové dominance
NADLEDVINY A STRES: Narušení tvorby kortikosteroidů nedostatkem progesteronu vede k snížené ochraně vůči stresovým faktorům a poklesu schopnosti přizpůsobovat se stresu.

ONEMOCNĚNÍ PRSU, VAJEČNÍKŮ A DĚLOHY: Estrogen je zodpovědný za růst a dělení buněk v prsní žláze, a jeho zvýšená hladina může přispět k rozvoji onkologického onemocnění prsu. Estrogen stimuluje také prsní tkáň a může vyvolat fibrotickou nemoc prsu. Estrogenová dominance zvyšuje také riziko fibroidů v děložní stěně a rakovina dělohy se vyvíjí jedině v případě estrogenové dominance. Protože estrogen je také zodpovědný za tvorbu folikulů a spuštění ovulace, nadměrná hladina estrogenů a stimulace hypofýzy může vést k polycystickému onemocnění vaječníků.

KOSTI, VÁPNIK A OSTEOPORÓZA: Estrogeny blokují aktivitu osteoblastů, které mají za úkol organizovat obnovu a tvorbu nové kostní tkáně, zatímco progesteron jejich aktivitu stimuluje. Nadbytek estrogenu a nedostatek progesteronu pak vede k nedostatečné aktivitě existujících a tvorbě nových osteoblastů, což spouští proces osteoporózy. O estrogenu se také věřilo, že vede k prevenci osteoporózy ukládáním vápniku do kostí (řednutí kostí se vysvětlovalo nedostatkem estrogenu v menopauze, tj. sníženým ukládáním vápniku do kostí). V posledných letech se však preukázalo, že většina žen během menopauzy trpí spíše nadbytkem estrogenu, který vede k toxickým hladinám nitrobuněčného vápniku a k ukládání vápniku do měkkých tkání, a jejich následnému zvápenatění.

ŠTÍTNÁ ŽLÁZA: Estrogenová dominance vede k tomu, že játra produkují vysokou hladinu bílkoviny známé jako tyroxín vážící globulin, který snižuje množství hormonů štítné žlázy, což znamená, že tělo má celkově méně hormonů dostupných pro okamžité využití buňkami. Progesteron naopak hamornizuje činnost štítné žlázy, v případě jeho nedostatku dochází k snížené funkci štítné žlázy, únavě, ztrátě energie a zimomřivosti.

METABOLISMUS VODY A SODÍKU: Estrogenová dominance zhoršuje vodní hospodářství buněk a vzestup vnitrobuněčného sodíku, což vede u žen k zadržování vody a vysokému tlaku krve. Progesteron reguluje buněčný metabolizmus sodíku a vody, slouží proto na snižování krevního tlaku a jako přírodní diuretikum.

METABOLISMUS CUKRU: Progesteron pomáhá udržet stabilní hladinu cukru v krvi. Nadbytek estrogenu a nedostatek progesteronu narušuje homeostatickou kontrolu úrovně cukru v krvi a vede k hyperglykémii.

NERVOVÁ SOUSTAVA: Vysoká hladina estrogenu vede k narušenému vývoji myelinové pochvy, která chrání nervové buňky. Může tak způsobovat neurodegenerativní onemocnění jako je Alzheimerova nemoc a bolest nervů.

PSYCHIKA A EMOCE: Estrogen je zodpovědný za výkyvy nálad, úzkosti, deprese a chronickou únavu.

PLODNOST ŽENY A MUŽE: Nadbytek estrogenu vede u muže k poklesu množství a kvality spermií a nižší produkci testosteronu (který se tvoří z progesteronu). U ženy vede k neplodnosti a neschopnosti embrya přežít.

PREMENSTRUAČNÍ SYNDROM: Nedostatek progesteronu způsobuje typické potíže premenstruačního syndromu: hněv, podrážděnost, úzkosti, křeče, napětí a bolest v prsou, bolestí hlavy.

Léčebný program na úpravu hormonální rovnováhy by měl být vysoce individuální a sestaven zkušeným naturopatem, který zajistí, aby pacientce byla předepsaná pro ni specifická množství, kombinace a terapeutická kvalita přírodních doplňků, a aby nedošlo k jejich vzájemné interakci nebo interakci s dalšími léky, které pacientka užívá.

Dvakrát dobře tedy zvažte, vpravíte-li si nějaké syntetické hormony do těla :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 darthnellr darthnellr | Web | 11. července 2016 v 8:21 | Reagovat

Hlavní poznatek pro mě, měla bych přestat pít tolik kafe. V závěru ani nevim, co jsem si to právě přečetla :D O hormonech a o onemocněních, kterých se bojí každá ženská. No zajímavý článek))

2 Hëllena Hëllena | Web | 11. července 2016 v 10:59 | Reagovat

Páni. A přitom se fakt celá léta věřilo, že estrogen je odpovědí na všechny ženské problémy - třeba předepisování HA jen kvůli akné. Nikdo ale potom neřekl, jak chudák ženská bude vypadat, až hormonálku vysadí - ještě hůř, protože se hormony zase zblázní a akné se vrátí..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."