Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Rakovina - jaký vliv má okolní prostředí?

26. července 2016 v 11:55 | Adri |  Zdraví
Na toto téma bylo napsáno mnoho článků a mnoho jich bude napsaných, ale tento mě jistým způsobem zaujal svým způsobem, jakým k rakovině přistupuje. Pěkné vzdělávací čtení přeji :)

My všichni máme možnost přepsat naši genetickou informaci jakýmkoliv směrem a změnit cokoliv v našem těle. To, jestli vnímáme svět jako toxické nebo naopak harmonické místo pro život, a co z tohoto světa skutečně vpouštíme do naší mysli a těla, ovlivňuje to, jaké životní prostředí vytvoříme i buňkám v našem těle. K přepisování genů a mutací buněk vlivem prostředí pak dochází vždy, když je to jediný způsob, jakým dokážou v našem těle přežít. Ve skutečnosti však většina z nás přišla na svět s dostatečním množstvím dokonale fungujících genů, abychom měli spokojený a zdravý život, a nemuseli nic přepisovat.

Devastující zpráva "máte rakovinu" patří mezi nejvíce obávané fráze, které lidi uslyší. Spouští emotivnější reakci než jakákoliv jiná diagnóza, a to přesto, že třeba kardiovaskulární onemocnění si každoročně vyžádají několikanásobně víc životů. Sdělení onkologické diagnózy přináší pocity strachu, paniky, hněvu, bezmoci a zmatení a zanecháva člověka šokovaného a ohromeného. Více než samotného onemocnění se však pacienti bojí léčby a její následků pro život.


Hlavní příčinou strachu z onkologické diagnózy je na jedné straně příliš mnoho informací dělajících z rakoviny sebenaplňující se proroctví, na straně druhé nedostatek skutečného porozumění nemoci.
Společným znakem všech typů rakoviny je, že se projevují nekontrolovatelným dělením zhoubných buněk, případně šířením do dalších částí těla, to znamená, že ztratily schopnost ukončit svůj buněčný cyklus a zaniknout přirozeným způsobem. Tento proces je často vnímán jako náhodná a spontánní událost, která se člověku stane přes noc, nebo kterou člověk jednoduše zdědí.
Ve skutečnosti vysílá tělo v podobě nekontrolovatelného dělení buňek jenom ultimátní signál toho, že nemá příznivé podmínky pro život a potřebuje zásadní přestavbu svého vnitřního prostředí. Ve chvíli, kdy ho tělo potřebuje nejvíc, se člověk vzdává jakékoliv kontroly nad svým tělem a zodpovědnosti za vlastní zdraví, a předává svůj život výlučně do rukou lékařů.

Navzdory tomu, že 95% všech případů rakoviny nemá žádnou genetickou spojitost, a pro zbylých 5% je potřebné, aby rakovinové geny byly aktivovány signálem z prostředí, konvenční vírou stále je, že k mutacím genů dochází náhodně.

Jednou z nejhlubších krizí, které věda čelila bylo selhání projektu lidského genomu. Nepovedlo se totiž najít specifické geny zodpovědné za většinu nemocí, a potvrdit tak víru, že geny kontrolují naši biologii. Ve skutečnosti žádný gen nedokáže kontrolovat sám sebe, ani nemůže být "předprogramovaný", aby se projevil v určitém období života.

Jedním z nejnovějších závěrů genetiky je, že mozkem buňky není její jádro, a tedy dědičná informace, ale membrána buňky vpouštějící dovnitř jenom ty signály z prostředí, pro které má komplementární struktury ve svém vnitrobuněčném prostředí.

Naše DNA tvoří přibližně jenom polovinu obsahu našich chromozomů; druhou polovinu tvoří tzv. regulační bílkoviny, které sehrávají v našem životě stejně důležitou roli jako geny. Hlavní úlohou těchto bílkovin je odpovídat na signály z prostředí a aktivizovat nebo odkódovat příslušnou genetickou informaci. Znamená to, že to nejsou geny, ale prostředí, a co si z něho vybíráme, co kontroluje naše zdraví.


V případě, že tělo nemá dostatek nebo odpovídající bílkovinové struktury, aby reagovalo na podněty z prostředí (kterými může být chemická zátěž, ale i negativní emoční zážitky), nebo míra těchto podnětů přesáhne kapacitu buňek reagovat, může dojít k mutaci existujících genů.

Tento přístup předává velkou část kontroly do našich rukou. To, co si z našeho prostředí vybíráme (včetně stresových faktorů, kvality stravování, práce a vztahů) a způsob, jakým věříme, že náš život musí vypadat, jsou klíčové pro naše zdraví.

Jestliže mutaci chápeme jako spoušť rakovinotvorného procesu v těle, potom tahle spoušť musela být zmáčknutá určitým vnějším faktorem. Naše vnímání prostředí nejenom kontroluje a aktivuje geny, ale dokáže je i přepsat vyvolaním mutací, když míra stresových faktorů přesáhne kapacitu jejích zvládání.
Podle naturopatie rakovinové buňky nejsou cizím nepřítelem; jsou vlastními buňkami těla, které se ocitli v životu nepřátelském prostředí, a aby přežili, museli se začít vyvíjet abnormálně.

Jestliže přeneseme nezdravé buňky z atrofující svaloviny do zdravého prostředí, vyvíjí se dál normálně. Když ale přeneseme zdravé buňky zpátky do nezdravého prostředí nebo je vystavíme nadměrnému stresu, začnou se vyvíjet abnormálně, protože je to jediný způsob, jak můžou v nezdravé tkáni přežít.

Rakovinové buňky jsou nápadně podobné embryonálním kmenovým buňkám. Embryonální kmenová buňka je pluripotentní kmenová buňka, která se může vyvinout v jakoukoliv buňku přítomnou v dospělém těle. To, v jakou buňku se promění, závisí od signálů, které přijímá od svého prostředí. Podobným způsobem komunikují se svým prostředím i rakovinové buňky, kdy během různých stádií vývoje nádoru přijímají signály z prostředí, které vedou k jejich proměně a metastazování.
Nedávná studie z NorthWestern University potrvdila, že je možné nejenom zastavit nekontrolovatelné dělení melanomové buňky, ale i proměnit ji zpět v zdravou buňku, když změníme její prostředí.

Rakovina je systemickou funkční poruchou spočívající v metabolických abnormalitách. Ke svému vzniku potřebuje nejenom dlouhodobé, systemické a vzájemně kompatibilní změny ve vnitřním a vnějším prostředí, ale i mnohočetné mechanismy přežití ve vysoce inteligentním těle člověka. Léčba pacienta by měla být stejně tak vytrvalá, systemická a multidisciplinární, a umožňovať člověku zapojit různorodé mechanismy přežití.

Konvenční léčba rakoviny spočívá v chirurgickém odstranění nádoru nebo postiženého tkaniva, přičemž následnou chemoterapií a rádioterapií se snaží odstranit zbylé rakovinové buňky. Tato léčba, i v případě, že dojde k záchraně života, nijak neovlivňuje pozadí nemoci. Když člověka s "odstraněnou rakovinou" vrátíme do stejného prostředí, které rakovinu vytvořilo, velmi pravděpodobně se bude procesem karcinogeneze bránit znovu a s větší silou.

Integrovaná onkologie je specifický obor, který využívá klinicky průkaznou celostní léčbu rakoviny propojující stěžejní klasickou onkologickou terapii s celou řadou dalších podpůrných intervencí jako je naturopatie, nutriční medicína, psychoonkologie a psychoterapie, neuroimunologie, rehabilitace, atd. Jejím cílem je vytvořit ucelený a individualizovaný léčebný plán, který se zaměřuje na celkovou životní situaci každého pacienta, čímž nejenom zvyšuje šance na jeho přežití, ale zlepšuje i kvalitu jeho života a vyhlídky na dlouhodobé zdraví.

Faktory podílející se na vzniku a rozvoji rakoviny:
- Genomická nestabilita, která může být zpuštěna signálem z prostředí
- Nadměrná vnější a vnitřní toxická zátěž (chemikálie, jedy a těžké kovy v životním prostředí, domácnosti, jídle a pitné vodě)
- Zvýšený oxidační stres a nedostatek antioxidantů v naší stravě
- Hormonální nerovnováha a zvýšená estrogenová aktivita: xenoestrogeny (umělé hormony a chemické látky, které imitují funkci estrogenu v těle), nedostatečná detoxikace estrogenu v játrech nebo opětovné vstřebávání estrogenu ve střevěch způsobují vysokou hladinu škodlivého estrogenu vedoucí k nadměrnému buněčnému dělení a poškození DNA
- Kvalita stravy
- Narušená funkce zažívacího systému: nedostatek enzymů a trávicích šťav pro optimální trávení; nedostatečné vstřebávání nutričních látek vedoucí k buneční podvýživě; střevní dysbióza: nerovnovážná střevní bakteriální flóra, nedostatek příznivých bakterií a přemnožení škodlivých organismů; zvýšená propustnost střevní stěny, v důsledku které metabolický odpad, škodlivé organismy a látky pronikají do krevního oběhu
- Obezita a hyperinzulinémie: poslední studie potvrzují, že obezita a inzulinová rezistence zvyšují riziko rakoviny stejně jako kouření.
- Imunitní nedostatečnost
- Chronické záněty v těle:
- Chronické překyselení organismu: V kyselém prostředí se také lehko udržuje systemický zánět a množí plísně (candida albicans). Podle některých teorií se tělo snaží s přemnoženou candidou bojovat právě prostřednictvím procesu karcinogeneze.
- Psychosociální faktory: chronický nebo nadměrný stres a nevyvážený životní styl, který neumožňuje člověku takovou kvalitu a množství odpočinku, který by byl dostačující na regeneraci jeho organismu
- Osobnostní dispozice, emoční a vztahové vzorce: nesoulad mezi vnímanou a skutečnou mírou stresu a úzkosti, naučená bezmocnost a vysoká přizpůsobivost, depresí podmíněná imunosuprese, odsunutí seberealizace a potlačení osobného růstu, nedostatečná autenticita v životě, neschopnost vyjadřovat negativní emoce, především hněv, neukončené konflikty a nezdravé vztahy ke klíčovým postavám v rodině a osobním životě, neschopnost odpustit

A samozřejmě nesmím zapomenout zdůraznit: nejlepší je PREVENCE. Diagnoza rakovny je pro naše tělo opravdu šokem - a vůbec jakákoliv nemoc. Proto doporučuji se už rovnou zaměřit na zdravý jídelníček s dostatkem všech látek (nejlépe veganských :)), dostatek pohybu, spánku, čisté vody - minimálně 2l denně, opravdu minimálně! nebo bylinných čajů, pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu a sluníčku, setkávání s optimistickými a příjemnými lidmi, být vnitřně spokojený sám se sebou a mít se rád, starat se o sebe, radovat se ze života, vědět, co mě těší a to dělat...

Vím, že si spousta lidi myslí, že to nezvládnou, že to je moc velký kus. Já sama za sebe musím přiznat, že si toho někdy na sebe naložím moc a potom jsem se sebou nespokojená... když se mi něco povede, tak se raduji, ale někdy ne zas tak moc, jak bych chtěla... - To je jediné, na čem potřebuji zapracovat, více se oceňovat a chválit. Jinak jsem sama se sebou spokojená. A jak jste na tom vy? 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Joina Joina | Web | 26. července 2016 v 18:12 | Reagovat

Takové články, kde se vyskutuje jaký koliv název jaké koliv nemoci,čtu nerada. Ale  jako jo, je tohle zajímavé.
To je pravda, s tou stravou, to je teď docela špatné, do každého produktu  dávají už chemie a z toho se rodí další nemoce a i zrovna takhle nemoc... A je to prý i nevyléčitelné.
Nevím jestli to má s tím něco společné, ale začala jsem chodit na jedno zvláštní cvičení, kam chodí většinou nemocní lidé... A  z vyprávění jsem slyšela, že tam chodila jedna paní, která měla rakovinu, asi dva roky cvičila, a prý se skrz tohle cvičení co se tam dělalo vyléčila...

2 Sylvee Sylvee | Web | 27. července 2016 v 14:28 | Reagovat

Tohle je skvěle napsaný, pozitivně, to se mi líbí. Ano, když člověk moc chce, leccos se podaří...

3 *Anne *Anne | Web | 27. července 2016 v 15:25 | Reagovat

Můj děda rakovinu přežil, takže je mým vzorem, kdyby cokoliv, kdykoliv :) Strava a celkově to jak se vnímáme je podle mě taky důležité :)

4 Elis Elis | Web | 27. července 2016 v 20:22 | Reagovat

Lidé neumírají v první řadě na rakovinu, většina umírá na toxickou léčbu, jsou přírodní postupy, které nádory zlikvidují, na netu je jich k nalezení dost, ale chce to změnit životní styl, stravu a psychiku a spousta lidí toho není schopna a jedou dál v zajetých kolejích...
raději si nechají pumpovat do žil jedy a polykat prášky, než se trochu namáhat a zajistit zdravé potraviny, pohyb a celkově jiný  životní styl a nebudou muset nechat o svém zdraví a životě rozhodovat doktory... rakovina není nemoc, je to poslední obrana organismu před totálním otravou těla vším svinstvem které do sebe přijímáme, do nádorů tělo ukládá jedy, které kdyby zůstaly volně v krvi by člověka už dávno zabily... stačí se ale včas vrátit ke zdravé stravě, převážně syrové a bez chemie, bez průmyslových potravin, provádět očistné kůry a tělo se samo dá do pořádků...

5 ┼Lady de Vampire Victoria┼ ┼Lady de Vampire Victoria┼ | Web | 28. července 2016 v 2:43 | Reagovat

Krása

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."