Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Studium Francie 2. - 8. 5.

8. května 2017 v 14:41 | Adri |  Studium ve Francii
Jak jste si mohli všimnout, vymazal se mi předešlý týden o mém studiu ve Francii a opravdu se mi zrovna dvakrát nechtělo do toho ho přepisovat. V rychlosti vám ale uvedu, že to byl můj první víkend u třetí rodiny za můj roční pobyt ve Francii, ale v podstatě jsem u nich byla jenom polovinu času, protože celou neděli a polovinu pondělí jsem strávila u mé první rodiny, jelikož ta moje nynější slavila ohromné oslavy 60. Výročí svatby prarodičů, kde bych se jenom nudila.

Takže jsem s mojí oblíbenou rodinou, která by sice trochu mohla více dbát na úklid (:D), navštívila školní koncert, rockovou operu la Traviatu a bylo to úžasné! V neděli jsme se zase šli kouknout na výstavu obrazů od umělce, který bydlí vedle známých od rodiny. Trpěl alkoholismem a chtěl spáchat sebevraždu, což na některých obrazech jde vidět, ale musí se nechat, že i tak se jedná o hodnotná umělecká díla.

Mezitím jsem navíc rozečetla Cizinku od Diany Gabaldon… A můžete se těšit na recenzi. Sice nevím ještě kdy, protože to je přeci jen bichle, ale už tak k ní mám docela hodně podnětů a poznámek.Týden nám díky Svátku práce začal až v úterý. A hned ze startu se ukázalo, že to bude neskutečně smolný den. Spadl mi totiž můj přívěsek s růžovým krystalem, když jsem se převlékala na badminton, a rozlomil se. Tak jsem zamáčkla slzu a vzdorovala badmintonu, kde jsem se motala jako nikdy předním. Myslela jsem, že každou chvíli spadnu já sama. V matice jsem opět plavala v záplavě vzorečků. Učitelka byla navíc jakási podrážděná, zkoušela u tabule a zadala datum na písemku. No to bude známka :D Budu se muset s někým domluvit, ať mi dá něco opsat, protože to jinak skončí katastrofálně.
Konečně jsme měli francouzštinu, po minulém maturitním týdnu, kdy učitelka byla celou dobu v komisi, což mi přineslo trochu úlevy. Rozebíraly se texty z maturit. Překvapilo mě, že bych toho hodně sama věděla. Možná přeci jen když mi nevyjde maturita u nás, mám v záloze plán B :D

Jinak se mi i podařilo zničit deštník, takže jsem si musela ihned jít koupit nový, protože tady prší neustále a bez deštníku prostě nemůžete vyjít ven. Hm, tak mám další věc na památku :D
Večer mi navíc spadla rychlovarná konvice na pokoji. To už jsem se musela psychicky uklidnit kouskem dobré hořké vegan čokolády, co jsem dostala doma. Když jsem si navíc před spaním opakovala na zítřejší test z přírodních věd - pohlavní ústrojí a jeho vývoj od kojence do smrti (což je mimochodem hodně zajímavé, vysvětluje se tam, proč mají někteří oba pohlavní orgány, vliv hormonů atd.) spadla mi tužka, se kterou jsem si dělala poznámky. To už jsem nevydržela a rezignovala na všechno a šla spát. Rychle pryč do dalšího dne :D

Středa byla opravdu povedenější. Jen kluci nemuseli mít tak dotěrné dotazy u večeře na moje veganství (slavné "Co by, kdyby…." otázky), ale to už předbíhám. Ráno mě čekal dějepis, dějiny třetí republiky. Minulý týden jsme neměli ani dějepis, takže mi to chybělo. Navíc je téma opravdu zajímavé, třetí Republika, o které toho vím celkem málo. Konečně se dozvídám, kdo byly osoby, jež propůjčily své jméno ulicím a náměstím, po kterých se tady procházím. Matematika v angličtině je opět lehoučká, i když si ostatní stěžují. Ani se jim nedivím, když i učitelka dělá chyby. Ale já jsem zato v klidu, mám už všechno dávno vypočítané a spokojeně lenoším.

Ve francouzštině rozebíráme Dona Juana od Moliera, celkem pohodička. Po obědě následovaly dvě hodiny fyziky, kde učitelka nakousla názvosloví organické chemie. Je to docela podobné jako u nás, takže jsem se tu a tam mohla věnovat opakování vývinu dělohy.

A dobře jsem udělala, protože test byl těžký. Učitel ho plánoval na hodinu a půl, já ho dokončila na čas. Ale ostatní si vyžádali, že chtějí dvě hodiny. Takže jsem test odevzdala a zkoumala si moje poznámky do české biologie. Jinak co se výsledku mého testu týče: nejsem si jistá jednou otázkou, tak uvidíme, co na to řekne učitel.

Ve čtvrtek jsem měla jenom dvě hodiny, jupí! Angličtinu (opět hodina totálně k ničemu… teda pardon, naučila jsem se jedno slovíčko! Asi třetí za celý školní rok ve Francii :D ) jsem protrpěla a dějepis si užívala. Zrovna jsme natrefili na Julese Ferryho, který zavedl povinnu školní docházku, přibližně ve stejné době jako Marie Terezie (myslím je Jules byl oproti Marii o dvacet let pozadu, ale nejsem si teď jistá, raději koukněte na wikipedii a opravte mne).

No a potom jsem jako pilná studentka se připravovala do školy v Česku. Udělala jsem část stereometrie, se kterou jsem bojovala, takže jsem mohla slavit velké úspěchy. Jinak počasí je tady úplně zmatené, hodinu prší, pak hodinu svítí slunko, hodinu prší… Ještě že jsem si vzala s sebou ten super deštník, když jsem si šla nakoupit kukuřičné křupky (oslava jak má být aneb co si koupit když už máte 18).

Pátek probíhal pohodově. Začalo to angličtinou, kde jsme probírali občanskou válku v USA, to jsem aspoň trochu ožila a spolupracovala s učitelem, protože spolužáci o tom nevěděli skoro vůbec nic. Kamarádka dokonce neodhadla ani století. No. Ve francouzštině následoval opět Don Juan a bylo nám oznámeno, že příští pondělí píšeme. Super, takže další nahlášený test… Hm, jsem zvědavá, jak se budu stíhat na všechno učit. Francouzská i česká škola zároveň… příště už fakt ne :D Tak nějak cítím, že ten maturitní ročník oproti tomuto bude vysvobození :D

Potom následovala matematika. Všichni se klepali z toho, že bude zkoušet, ale nakonec učitelka přišla s dobrou náladou a vytáhla nové téma, kterému jsem konečně rozuměla! Tohle se děje opravdu, ale opravdu výjimečně. Po obědě byl čas na angličtinu - konverzaci. Spolužáci vystupovali s prospekty z Británie, měli představovat určité památky či atrakce. Potom přišla zábavnější část: holky přišly s videem. Byla to super skeč o těch typických TV soutěžích. Daly si s tím práci a bylo to vážně vtipné. Pak jsem se šla protáhnout ven, protože konečně svítilo sluníčko a bylo teploučko. A školní den jsem zakončila dvěma hodinami dějepisu, o extrémní levici a pravici. Poslechli jsme si i internacionálu ve francouzštině a La Ravaloche, píseň anarchistů. A dostali úkol. Uf, už mi z těch všech úkolů a zadání roste hlava. To bude teda víkend…

Víkend jsem strávila opět u jiné rodiny, než kde mám správně pobývat. U paní, která se starala o mou přihlášku. Skončila jsem v pokoji jejího syna, který v pokoji musí kouřit, protože ten puch je hrozný…. I když jsem větrala, a budu spát s pootevřeným oknem, tak jsem musela použít voňavku. Ale jinak mi je tady příjemně, už jsem je upozornila na to, že si budu neustále vařit čaj :D
V sobotu ráno jsme šli na víkendový trh. Koupila se hromada ovoce a zeleniny pro mě, oni si samozřejmě i koupili maso a sýry a jiné pochutiny, které nejím, protože se chystají na nedělní večer, kdy si pozvou hromadu lidí k sobě domů. Požádala jsem je, jestli se nemůžu přesunout na tu noc ke kamarádce, protože budou kecat hlavně o minulosti a o lidech, které neznám, takže to pro mne zábavné moc nebude. Jinak jsem taky i koupila mini dárek pro mého strejdu. Ještě mi zbývá sehnat knihu pro brášku a něco pro mamku na svátek matek. Nebo jí přivezu až větší dárek k narozeninám? Vybírat dárek pro mamku je nejtěžší. Kdybych mohla, vyberu ji nějakou pěknou kytku, ale ta by nepřežila přenos.

Odpoledne jsem si četla a zařizovala školu a večer jsme šli na představení na motivy Fridy Khalo, mexické umělkyně, která vytvořila nádherné obrazy. Její životní příběh trochu znám z časopisu, ale i tak bylo příjemné ho slyšet ve francouzštině. Jinak byla tam jak živá hudba, tak tanec a tak i recitace, doplněné o obrazy umělkyně. Ta živá mexická hudba mě uvrhla do snění, na chvíli jsem se ocitla zpátky v Mexiku, poblíž slunce a moře… A pak vylezu z divadla a tam prší a deset stupňů. Jinak štve mě, že tady skoro všichni kouří. Ale jinak jsou moje kámošky super, jenom tohle mi na nich vadí. Šly jsme si potom na chvíli sednout do baru, kde jsem si objednala kávu, protože jsem potřebovala kofein. Alkohol mi nějak nechutná, mě stačí tein a kofein odpovídám, když se podiví nad mou objednávkou :D Z alkoholu piju jenom šampaňské - na rodinných oslavách a cider - ten zas v létě na festivalech.

Další den jsme si ráno udělali brunch, (tedy snídaně-oběd v jednom) palačinky. Kvůli mně se jelo koupit sojové mléko :D A podařilo se. Chutnaly jim i moje, ale kluk protestoval, že mu tam prostě chybí vajíčko, tak si pak dělal svoje. Ale jejich kluk protestoval na jakékoliv jídlo, vůbec všechno ho štvalo a byl pořád unavený, takže vlastně jsem slavila velký úspěch. Poté jsem se šla kouknout do volební místnosti, jak se volí ve Francii. Prohlídla jsem si krásné papírky s jménem Le Pen a Macron a vysvětlila komisi, společně s rodinou, kde momentálně sídlím, co tam pohledávám :D Doma nás čekala už známá, ke které jsem měla jít. Mám moderní apartmán v centru města, krása. Postel pohodlná, teplíčko, pohodička. A navíc se trochu zajímala o zdravou výživu. Jelikož pršelo, nic moc zajímavého se nedalo dělat, ale i tak jsme si zajely do nedalekého Vittelu (ano, jmenuje se podle ní značka předražené vody). Promokly jsme v nádherném parku, prošly si pár otevřených obchůdků pro turisty, prohlédly si interiér lázní a zahřály se nad horkým čajem. Příjemná prohlídka, v létě a za slunečného počasí to musí být ráj. Po úžasné večeři jsme se šly kouknout na oficiální vyhlášení výsledků na radnici. Nikdy jsem toho nebyla svědkem ani v ČR. Paní si to brala k srdci, dlouho jsme se bavily spolu o politice ve Francii, o politice v ČR a taky vůbec v celém světě, zabrousily jsme i na téma zdraví a medicína a taky školství. Na radnici se potkala se svými známými a p o výsledcích, které jsme slavili (ano, i já, protože přeci je lepší Macron…). Zabrousili jsme do nedaleké restaurace-pivovaru. Dala jsem si kávu, tentokrát bezkofeinovou a čerstvě vymačkaný citron s vodou. Toho citronu tam bylo opravdu hodně, měla jsem problém to vypít :D Známí si dělali srandu z toho, že Macron sbalil svou profesorku. Když jsme se loučili, typicky po francouzsku, její známý mi řekl, že se ho bát nemusím, že mezi námi sice je stejný věkový rozdíl jako mezi Macronem a Brigitte, ale že není profesor :D

Celkem brzo ráno chystala paní už jídlo pro známé, že se budou chystat na cestu severními zeměmi (to přesně jsem plánovala já tohle léto, ale nakonec vyhrála přeci jen cesta po Francii). Těsně před obědem jsem tedy přišla zpátky do domu, do rodiny, kde mám už konečně oficiálně být. Byla tady zima, ale teplá koupel zafungovala. Navíc jsem na sebe napatlala i masku od Lushe a relaxovalo se. Příští školní týden bude totiž náročný.


Zajímavé články:Pozor na účtenky z obchodů! Jsou jedovaté a škodí zdraví - jinak na většině účtenek z Franice mám uvedeno, že neobsahují Bisfenol A. Snad se to stane "trendem" i u nás.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."