Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Jablečný ocet

24. července 2017 v 19:29 | Adri |  Zdraví
Jablečný ocet je právem označován za zázračný elixír mládí, zdraví a štíhlosti. Jablečný ocet se vyrábí z čerstvých rozdrcených jablek, která se pak nechávají kvasit v dřevěných kádích. Po dokončení procesu kvašení se obsah přecedí a vzniká tak hustá hnědá tekutina.Zachovává si všechny enzymy, vitamíny, minerály a prospěšné látky, které obsahují čerstvá jablka a navíc vyniká dalšími léčivými vlastnostmi. Má antibakteriální, antimykotické účinky. Působí jako přírodní antibiotikum, které ničí patogenní bakterie a viry v těle. Napomáhá dobrému trávení a podporuje štěpení tuků. To z něj činí skvělý doplněk při hubnutí a cestě ke štíhlé linii. Při pravidelném užívání také dochází k posílení imunity organismu.Z historie
Všestrannost a využitelnost jablečného octa jako léčivého a detoxikačního prostředku sahá do daleké historie. Už Hippokrates s ním léčil své pacienty již ve 4. století před naším letopočtem. Byl zaznamenán u starých Egypťanů, Babylóňanů, Řeků a Římanů, jsou o něm zmínky v Bibli a byl používán i ve středověku. Kryštof Kolumbus měl na svých lodích barely s jablečným octem kvůli prevenci kurdějí, stejně tak jako vojáci během americké občanské války. Japonští samurajové jej pili pro sílu a odolnost. Jablečný ocet byl po tisíciletí užíván nejen jako léčivý elixír, ale i jako čistící a detoxikační prostředek k odstranění zárodků, bakterií, zápachů a dokonce i skvrn.

Léčivé účinky
Navzdory tomu, že se jedná o ocet, ten jablečný má jako jediný v těle zásaditou reakci. Jak už jste se mohli dočíst v jiných článcích na těchto stránkách, zásadité potraviny, mezi které společně s čerstvým ovocem a zeleninou potří také jablečný ocet, detoxikují tělo a napomáhají ke zdraví. Jablečný ocet ředí krev. To má také dopad na pročištění organismu od zamořujících zplodin způsobených nevhodnou stravou. Ničí hnilobné bakterie ve střevech.

A tím jsme zdaleka neskončili. Toto jsou další léčivé účinky, které přináší jaho pravidelné úžívání:
Čistí ledviny
Napomáhá při chronické únavě
Léčí infekce dutin, bolesti hlavy, bolesti v krku a chřipku
Čistí pleť a tím odstaňuje problémy jako je akné nebo dermatitida
Napomáhá ke snížení krevního tlaku a cholesterolu
Ničí candidu (kvasinkovou infekci) a houby, osídlí střevo přátelskými bakteriemi, čímž obvykle zastaví touhu po cukru
Pomáhá při dně, artritidě a ztuhlých kloubech
Podporuje tvorbu žaludečních kyselin, odstraňuje pálení žáhy

Užívání a využití v kuchyni
Nejlepší je užívat jablečný ocet hned po ránu na lačno ve formě nápoje. 2 lžíce smíchejte s teplou vodou, případně doslaďte medem a vypijte po malých doušcích. Při redukční dietě se doporučuje vypít sklenka vody s 1 lžící jablečného octa 20 minut před každým jídlem. Tato kůra pomůže jak k potlačení chuti k jídlu, tak k dobrému štěpení tuků a i optimálnímu trávení.
Dále se skvěle hodí jako přísada do salátových zálivek a všude tam, kde chcete pokrm přikyselit - pomazánky, omáčky nebo polévky.

Další použití
Kromě toho, že můžete jablečný ocet užívat jako léčivý doplněk stravy nebo k dochucení pokrmů, má své uplatnění i v kosmetice, údržbě domácnosti nebo pro Vaše domácí mazlíčky.
Obličejové toniku - rozjasňuje pleť
Bělí zuby
Když vlasy po umytí ještě přelijete vodou s jablečným ocetem, budou krásně lesklé a hebké
Skvěle dezinfikuje a čiští Vaši domácnost - přidejte ho do vody na vytírání podlah a dalších povrchů
Obklady s jablečným octem zmírňují otoky končetin
Rozprašte na srst domácího mazlíčka - odpudíte tak blechy a jiné parazity
Přidejte do pitné vody Vašemu chlupatému miláčkovi a pomůžete mu od vnitřních parazitů (slouží také jako prevence)

Kvalita
Při výběru jablečného octa buďte na pozoru. Nevyplatí se kupovat levný ocet například v supermarketu. Všechny výše zmíněné blahodárné účinky nese pouze ten druh octa, který je nefiltrovaný, nepasterovaný a nejlépe v bio kvalitě. Je sice tmavší a kalný, ale to právě vypovídá o jeho biologických kvalitnách. Kvalitní octy dnes můžete zakoupit v obchodech se zdravou výživou nebo mohu také doporučit jablečný ocet od značky Alnatura, prodávaný v síti drogerií DM. Pokud chcete mít opravdu jistotu, není tak těžké vyrobit si vlastí domácí jablečný ocet.

Pití jablečného octa před spaním
1. Léčí bolavé hrdlo
Jablečný ocet vytváří kyselé prostředí, díky čemuž ničí všechny patogenní bakterie nacházející se v hrdle. Má totiž poměrně silné antibakteriální účinky.
Hodinu před spaním vypijte 1 čajovou lžičku jablečného octa ve sklenici vody a po 30 minutách vypijte další čajovou lžičku octa zředěnou s vodou.

2. Na hubnutí
Mnoho různých studií poukazuje na to, že obezita je výsledkem nedostatku spánku. Čím má člověk vyšší váhu, tím více problémů se spánkem se u něj vyskytuje.
Jablečný ocet předchází nahromadění tuku a snižuje chuť k jídlu díky pektinu.
Proto, pokud před spaním cítíte hlad, jablečný ocet vám ho pomůže zahnat. Zamíchejte 1 čajovou lžičku octa do šálku vody a vypijte to. Tento nápoj je skvělou náhradou za čokoládu nebo koláčky, které obsahují hodně tuku.

3. Uvolňuje ucpaný nos
Jablečný ocet obsahuje vitaminy A, B1, B2 a E spolu s draslíkem a hořčíkem, které snižují množství hlenu a čistí dutiny.
Pro rychlou úlevu rozmíchejte 1 čajovou lžičku octa ve sklenici vody a vypijte ho před spaním.

4. Zastavuje škytavku
Jablečný ocet stimuluje nervy v krku, které jsou zodpovědné za škytavku. Tímto způsobem nervy zapomínají na nutkání škytat. Stačí, když spolknete 1 čajovou lžičku jablečného octa denně v šálku čisté vody.

5. Léčí špatný dech
Váš špatný dech může být výsledkem působení některých bakterií v hrdle.
Jablečný ocet je ideální látkou pro bakterie. Zabíjí je a zanechává svěží dech. Před spaním polkněte 1 čajovou lžičku jablečného octa zředěnou ve sklenici vody.

6. Léčí žaludeční reflux
Další věcí, kterou dokáže jablečný ocet, je obnova kyselosti ve vašem žaludku.
Vše, co potřebujete udělat, je smíchat 1 čajovou lžičku jablečného octa se sklenicí vody a vypít ho hodinu před spaním.

7. Předchází problémům s trávením
Nespavost je často podmíněna problémy s trávením. Jablečný ocet vám pomůže s odstraňováním žaludečních nevolností a nadýmáním.
Smíchejte 1 čajovou lžičku octa s medem a sklenicí vody a vypijte hodinu před spaním.

8. Zmírňuje bolest žaludku
Příznaky porouchaného trávení odezní, jakmile vypijete jablečný ocet. Už nikdy nebudete mít problémy s křečemi a nadýmáním.
Stačí, když smícháte 1 čajovou lžičku octa v šálku teplé vody a vypijete ho předtím, než půjdete spát.

9. Snižuje hladinu cukru v krvi
Vysoká hladina cukru v krvi je jednou z hlavních příčin nespavosti a mnoha dalších zdravotních problémů. Jablečný ocet zvýší citlivost na inzulín, čímž sníží hladinu cukru v krvi.
Pravidelně proto konzumujte 2 čajové lžičky jablečného octa předtím, než půjdete večer spát.
Poznámka: Pokud užíváte nějaké léky proti cukrovce, o konzumaci octa se poraďte se svým lékařem.

10. Snižuje křeče v nohách
Ostrou bolest v nohou může způsobit nedostatek draslíku. Jablečný ocet ho obsahuje ve vysokém množství, proto vám pomůže snížit křeče a obnovit vnitřní rovnováhu těla.
Smíchejte 2 čajové lžičky jablečného octa se sklenicí teplé vody a vypijte ho předtím, než půjdete spát.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."