Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Sedmikráska chudobka - Bellis perennis

8. dubna 2018 v 11:50 | Adri
Výsledek obrázku pro Sedmikráska chudobkaPopis sedmikrásky
Sedmikráska je drobná bylina, jejíž výška se pohybuje v rozmezí 10 - 15 cm. Listy této byliny utváří přízemní růžice. Mají drobnější charakter. Barva listů je jasně zelená. Květ vyrůstá na dlouhém štíhlém stonku. Kvete v úboru. Střed tohoto květu je žlutý. Okvětní lístky mají bílou barvu. U některých sedmikrásek je bílé zbarvení obohaceno o narůžovělý nádech. Květ sedmikrásky může některým připomínat velmi zdrobnělý květ kopretiny.

Vyskytuje se hojně na loukách, v parcích, zahradách, preferuje na živiny bohaté půdy. Sedmikráska chudobka je nenáročnou rostlinou, která roste po celé Evropě. Nalézt ji je možné však také v dalších koutech světa jako je např. Severní Amerika či Malá Asie.

Jedlé části jsou: listy, květní pupeny a květy, do salátů, polévek, květní pupeny podporují látkovou výměnu, čistí krev a odvodňují. Je soudobou dekorací pro saláty na evropských trzích.
Doba sběru: po celý rok
Obsahové látky: silice, saponiny, třísloviny, flavonoidy, bílkoviny, sacharidy, karoten, vitamin


Zajímavosti: Sedmikráska se pojí s čistotou a nevinností. Podle křesťanské legendy vyrostly sedmikrásky ze slz, které uronila Panna Maria, když její rodina prchala do Egypta. Známé je lidové říkadlo "Chcete-li získat lásku, noste při sobě sedmikrásku." Často se proto dříve ze sedmikrásek pletly svatební věnce pro nevěstu i ženicha.

Dříve lidé věřili, že nosí štěstí: musíte ji však sbírat na svatého Jana mezi dvanáctou a třináctou hodinou, kdy je slunce nejvýš.

Použití a sběr sedmikrásky
Její léčivá moc byla uplatňována již ve středověkých dobách, kdy se používala převážně na nehojící se poranění.

V zatravněných oblastech jako jsou zahrady, louky nebo okrajové části polí lze tuto bylinu nalézt od časného jara až do podzimu. Kvetoucí sedmikrásky jsou odolné také vůči mrazům. Často ani teploty pod bodem mrazu kvetoucí rostlinu nepoškodí. Hodnotnější je však sbírat rostlinu v jarních měsících. Sbírají se květní úbory. Lepší je sbírat převážně květy mladé.

Použít lze tuto bylinku například na čaje, sirupy nebo do salátu. Čaj je možné vařit i v zimních měsících, kdy použijeme 6 až 7 lžiček sušeného květu na 1 litr vařící vody. Květ louhujeme 10 až 15 minut a následně scedíme tekutinu. Čaj může být nápomocný převážně při léčbě dýchacích cest. Usnadňuje vykašlávání.

Na kožní problémy, nehojící se rány, vyrážky, problematickou pleť je ideální vnější použití formou obkladů či koupelí s touto bylinou.

Zužitkovat můžeme také listy chudobky. Hodí se pro přípravu salátu nebo je můžeme přidávat jako jednu ze složek do rajčatového salátu nebo konzumovat s hlávkovým salátem.

V léčitelství je známý také blahodárný vliv této byliny na močové ústrojí, ledviny, otoky neboť se jedná o močopudnou bylinu. Dále je účinná při menstruačních bolestech, léčbě zánětů, chřipce a blahodárně působí rovněž na játra a žlučník.

Pěstování sedmikrásky
Sedmikráska chudobka je rostlina, která má v oblibě slunné stanoviště. Nejlépe rostlinám svědčí růst v přirozených podmínkách přírody, kde si tuto bylinu můžeme pro léčebné účely nasbírat.

Účinky rostliny: horečka, bolesti zubů, kašel, zahlenění, nachlazení, jarní detoxikace, jarní pročištění organismu, nechutenství (anorexie), poruchy trávení, kožní nemoci, drobné rány kůže, bodnutí hmytem (rozdrcený list sedmikrásky)


Jak se jinak říká sedmikrásce - synonymní názvy:
Cikánka, Čacenka, Hladověnka, Husí kvítko, Chudobinka, Chudobka, Jiskérka, Sirotka, Stokrása, Šešetka, Zapomenutka

Zevně se užívá: při kožních chorobách, na hnisavé záněty, vředy a otoky.

Čaj (odvar):
Odvar: 3 lžičky drogy vhodíme do ½ l vařící vody a necháme přejít varem. Na 15 minut odstavíme a potom pijeme po doušcích 2 šálky denně při zánětu průdušek (kombinujeme s jitrocelem a podbělem) a při výše uvedených potížích.
Při onemocnění dýchacích cest pijeme teplý, jinak vlažný nebo studený. Odvar můžeme použít (s příměsí řepíku) na koupel při kožních chorobách.

Tinktura:
1 lžíci drogy zalijeme 5 lžícemi destilátu a necháme 14 dní stát v uzavřené sklenici.
Užíváme 3krát denně 10 kapek na lžíci vody.
Zevně používáme tinkturu ve stejném poměru při kožních vyrážkách.

Recepty:
Sedmikráskový sirup: 250 g květů sedmikrásky, půlka citrónu, 40 g cukru, jeden litr vody. Květy zalijeme vroucí vodou, přidáme na kolečka pokrájený citron, necháme louhovat přes noc. Přecedíme, osladíme a svaříme do hustoty sirupu. Můžeme plnit do sklenic a v zimě přidávat do čaje.

Hlávkový salát se sedmikráskou: hlávkový salát, 2 lžíce jablečného octa, sůl. Do hlávkového salátu přidáme několik růžic listů sedmikrásky, navrchu ozdobíme květy, zalijeme octovou zálivkou.

Sedmikráskový špenát: Mladé lístky sedmikrásky opereme a povaříme ve vodě. Po zcezení lístky jemně posekáme, hodíme na cibulku a krátce povaříme. Dochutíme solí, pepřem a rozetřeným česnekem. Hodí se perfektně k bramborům a/nebo čočce.

Výsledek obrázku pro Sedmikráska chudobka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."