Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

7 nemocí, na které trpí ženy více než muži

31. května 2018 v 11:21 | Adri |  Zdraví
Ženské a mužské tělo je již na pohled jiné, jinak funguje a jinak se dokáže bránit nejrůznějším nemocem. Před kterými se musíte mít jako žena na pozoru především?

Statistiky mluví jasně: některými chorobami trpíme my ženy o poznání častěji než naše mužské protějšky. Obecně tomuto faktu nahrává samozřejmě i to, že ženy žijí déle a se stářím se pojí více zdravotních neduhů. Přesto jsme objevili sedm nemocí, před kterými je nutné mít se na pozoru a myslet na dostatečnou prevenci rozhodně dříve než v seniorském věku.


Záněty močového měchýře
Prvním neduhem, ke kterému jsou ženy znatelně náchylnější, jsou infekce močových cest. "Muži trpí zánětem močových cest méně často, protože mají konečník a močovou trubici dále od sebe než ženy. Navíc ženská močová trubice je kratší, a bakterie tak mohou snadněji doputovat až do močového měchýře, kde se mohou množit," vysvětluje jednoduchý důvod Pavlína Vašíčková, brand manažerka společnosti Walmark.

"Odhaduje se, že nejméně dvacet procent žen prodělá v průběhu života alespoň jednu ataku tohoto onemocnění," říká MUDr. Mgr. Jaroslav Porš z urologické ambulance v Turnově. O potíže si koledujete, nedodržujete-li správnou hygienu po použití toalety, dopřáváte si nechráněný pohlavní styk a střídáte sexuální partnery. Signály, které na zánět upozorňují, jsou nejen přítomnost krve v moči, ale i bolest v podbřišku, řezavá a pálivá bolest při močení nebo časté nutkání si odskočit - ovšem s produkcí jen malého množství moči.

Chcete problémům předcházet? Pak dbejte na dostatečnou intimní hygienu, při sexu se chraňte nebo se jděte ihned po aktu vymočit, dodržujte pitný režim a moč nikdy nezadržujte moc dlouho. Jestliže se vám potíže pravidelně vracejí, nechte se vyšetřit, příčinou může být i vrozená deformita, ochablé svalstvo po porodu nebo při menopauze. Pomoci vám mohou doplňky stravy a léky s výtažky z brusinek - užívání se vyplatí i preventivně.

Zácpa, žaludeční potíže i bulimie
Žaludeční a střevní obtíže se bohužel častěji týkají žen, i když obecně dbají více na zdravý jídelníček. Na vině jsou totiž hormony. Zejména ženský hormon gestagen může zpomalovat pohyb stolice a způsobovat zácpu a křeče, o potížích souvisejících s premenstruačním syndromem ani nemluvě. Za vznikem žaludečních obtíží je také stres, velký společenský tlak i přecitlivělost. Ženy jsou rovněž náchylnější k poruchám příjmu potravy, tedy anorexii, bulimii a záchvatovitému přejídání. V Česku tvoří muži pouze deset procent všech pacientů s poruchami příjmu potravy, v posledních letech jejich počet ale skokově narůstá.

V prevenci je ideální zaměřit se na úpravu jídelníčku s dostatkem vlákniny, hlídat časté alergeny, například lepek, a dbát na pitný režim. Hormonální obtíže pomůže vyladit vhodná hormonální antikoncepce nebo speciální hormonální jóga. Myslete ale i na relaxaci, naučte se bojovat se stresem, neberte všechno moc vážně a osobně a v případě vážnějších psychických potíží se nebojte vyhledat odbornou pomoc.


Cévní mozková příhoda
Žilní onemocnění a choroby srdce jsou spíše mužskou doménou. "Ve věku do padesáti let je jednoznačně vyšší výskyt cévních chorob u mužů - je to způsobeno tím, že ženské pohlavní hormony mají protektivní vliv na cévy a na tukový metabolismus. Ale i ve vyšších věkových kategoriích je větší procento mužů, kteří trpí ischemickou chorobou srdeční či ischemickou chorobou dolních končetin - roli zde může hrát životospráva," vyjmenovává praktická lékařka MUDr. Irena Sobotková.

Pouze počet onemocnění a úmrtí na cévní mozkovou příhodu je u žen mírně vyšší než u mužů. "Což je ovšem dáno zřejmě tím, že ženy se průměrně dožívají vyššího věku a riziko mozkové příhody se s věkem výrazně zvyšuje," dodává lékařka. Rizikové faktory jsou u obou pohlaví stejné: vyšší krevní tlak, nadváha, zvýšená hladina cholesterolu, kouření či cukrovka. Nejlepší prevencí je tedy dlouhodobý zdravý životní styl, udržování váhy i dostatek pohybu.

Osteoporóza
K řídnutí kostí dochází vlivem celé řady podnětů, velkou roli hraje především genetická dispozice. "Mezi další rizika patří předčasná menopauza u žen před 45. rokem věku, poruchy menstruačního cyklu, zlomenina před padesátým rokem věku, snížení hladiny estrogenů i u mužů a řada onemocnění," vypočítává MUDr. Marie Ládová, specialistka z osteologické ambulance v Českých Budějovicích.

Do svých 65 let utrpí jednu zlomeninu související s touto nemocí minimálně dvacet procent žen a patnáct procent mužů. Přitom signálů, které na přítomnost problémů upozorňují, je celá řada. Varovat by vás měl pokles tělesné výšky, zakulacení zad a vznik hrbu, předsunutá hlava, abnormální zakřivení páteře, zhoršení pohyblivosti, ale především tupé bolesti v zádech při delším sezení, stání i běžných denních činnostech.

K nemoci přispíváte i nesprávným životním stylem. Pozor na nedostatečnou fyzickou zátěž (pravidelný pohyb kosti posiluje stejně jako svaly), neplnohodnotnou výživu, kouření, nadměrnou konzumaci kávy i alkoholu.

Revma
Až třikrát častěji jsou ženy postiženy i revmatickými chorobami. Nemoc u nich navíc propuká až o desetiletí dříve než u mužů, bohužel často ještě v produktivním věku, kdy jim tak může zhoršovat šanci na uplatnění na pracovním trhu. I průběh potíží bývá odlišný: ženám napadá častěji klouby prstů, více se potýkají i se silnějšími bolestmi. Nejlepší prevencí je pravidelný pohyb, ovšem prováděný správně. Dbejte na to, abyste před sportem klouby a svaly vždy dobře zahřály, a nezapomínejte ani na odpočinek po namáhavé činnosti. Pozor opět na kouření, nadmíru alkoholu, naopak si dopřejte dostatek omega-3 mastných kyselin.

Alzheimerova choroba
Počet postižených Alzheimerovou chorobou se rok od roku zvyšuje, co se ale nemění, je až dvoutřetinový podíl žen mezi pacienty s touto nemocí. Lékaři to odůvodňují vlivem hormonů, možným důvodem je ale i větší citlivost na stres a vnější zátěž. Příčínou může být i dlouhodobé přetěžování a únava z kombinování role matky s budováním kariéry, problematický je ale i okamžik útlumu a náhlého ustrnutí, když děti rodinu opouštějí nebo když žena odchází do důchodu. V případě této kruté nemoci není známá žádná ověřená prevence - ovšem přiměřený jídelníček, pravidelný pohyb a důsledná psychohygiena vám rozhodně neuškodí.

Roztroušená skleróza
U žen je obecně vyšší riziko všech autoimunitních onemocnění - což je i případ roztroušené sklerózy. "Při ní imunitní systém napadá složku nervové tkáně v mozku a míše. Zásadní roli zde hrají genetické dispozice, které těžko můžeme ovlivnit. Vývoj nemoci však ovlivňují i některé další faktory, například kouření, stres či nedostatek vitaminu D. Jedinou prevencí je tudíž jako u většiny chorob klidný životní styl, zdravá životospráva a dostatečný pobyt na denním světle," vysvětluje MUDr. Irena Sobotková z Lékařského domu Praha 7.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lukas Lukas | Web | 3. června 2018 v 11:02 | Reagovat

Děkuji, zajímavé i inspirativní povídání.

Na straně druhé si myslím, že každé pohlaví má pochopitelně jak své plusy, tak i mínusy. Výhody, nevýhody bez ohledu na pohlaví. Společnost často zevšeobecňuje, což je špatně.

Jak jsem výše nastínil, že každý člověk má své individuální problémy a "škatulkování" do jakýchsi dvou velkých skupin není spravné.

Samozřejmě chápu, že pro lepší přehled s čím konkrétně se můžeme v životech (například) žen setkat, je výše uvedený autorčin článek opravdu zajímavý. Ovšem je dobré takzvaně negeneralizovat.

2 all-is-magic all-is-magic | 3. června 2018 v 17:00 | Reagovat

[1]: nejedná se o generalizování, ale i interpretaci statistiky

3 Lukas Lukas | Web | 7. června 2018 v 11:58 | Reagovat

[2]: možná, ale i tak... to nevylučuje,co jsem řekl výše.

4 Raja Luthriela Raja Luthriela | Web | 10. června 2018 v 21:39 | Reagovat

U ostatních chorob to vysledované nemám, ale s těmi záněty močového měchýře to sedí.

5 Jmenovite Jmenovite | 24. června 2018 v 20:51 | Reagovat

Ty budes asi hodne zazobana, ze jo?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."