Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Tyto pokojové rostliny čistí vzduch nejlépe

23. května 2018 v 11:17 | Adri |  Zaujalo mě
Americký národní úřad pro letectví a kosmonautiku před lety provedl studii, jejímž cílem bylo určit, které rostliny zbavují vzduch v místnostech běžných těkavých organických látek, nejčastěji formaldehydu, benzenu, trichlorethylenu a xylenu. V testu dobře skórovaly obyčejné pokojovky, jako je zelenec, scindapsus nebo tchýnin jazyk, ale i méně obvyklé rostliny. Seznam patnácti nejúspěšnějších najdete níže.
Ke konci osmdesátých let realizoval NASA spolu s americkou asociací stavitelů a souvisejících profesí (ALCA) studii, v níž se zaměřil na schopnost pokojových květin čistit vzduch v místnostech. Odborníci zjistili, že některé celkem běžné rostliny dokážou ze vzduchu odstraňovat těkavé organické látky a zlepšovat jeho kvalitu uvnitř obytných místností. Vzduch v místnostech mívá mnohem horší kvalitu než venkovní vzduch. Další studie publikované později v odborném časopise Americké vědecké zahradnické společnosti tato zjištění potvrdily. Zde je tedy patnáct rostlin, které si v testech vedly nejlépe:

Aloe (Aloe vera)
Světlomilná sukulentní léčivka, která se snadno pěstuje; ze vzduchu odstraňuje formaldehyd a benzen, které se mohou nacházet v chemických čisticích prostředcích a barvách.

Zelenec (Chlorophytum comosum)
Odolná rostlina, kterou budou mít problém zlikvidovat i ti nejméně pečliví pěstitelé. Zelenec se svými bohatými trsy úzkých zelených listů a drobnými bílými kvítky patří k nejužitečnějším bojovníkům proti benzenu, formaldehydu, oxidu dusnému a xylenu, což je rozpouštědlo používané v kožedělném průmyslu a v továrnách na výrobu gumy a barev. Dalším bonusem je, že tato rostlinka nijak neohrozí vaše zvířecí společníky.

Gerbera (Gerbera jamesonii)
Tato krásná kvetoucí rostlina zbaví vzduch ve vašem bytě trichlorethylenu, který vám možná ulpí na textiliích čištěných za sucha. Filtruje i benzen přítomný v náplních do tiskáren. Dejte si ji do ložnice nebo do prádelny - pokud jí dokážete zajistit dost světla.

Tchýnin jazyk (Sansevieria trifasciata Laurentii)
Tchýnin jazyk patří k rostlinám, které při testech nejlépe čistily vzduch od formaldehydu, který se běžně používá v čisticích prostředcích, v toaletním papíru, ubrouscích a přípravcích osobní hygieny. Sansevierii můžete pěstovat v koupelně - vysoká vlhkost a skromnější světelné podmínky se jí budou líbit a navíc bude filtrovat škodlivé látky ve vzduchu.

Potosovec/šplhavník zlatý (Scindapsus aures)
Další rostlina, která se dokáže dobře vyrovnat s formaldehydem, je popínavý scindapsus. Dobře vám poroste ve (vyhřívané) garáži. Výfukové plyny jsou formaldehydu plné a šplhavník zůstává zelený, i když roste ve tmě.

Chryzantéma (Chrysantheium morifolium)
Barevné chryzantémy toho umějí mnohem víc než jen zkrášlovat obýváky a kanceláře. Květy filtrují benzen, látku, jež se nachází v lepidlech, barvách, plastech a pracích prostředcích. Tato rostlina zbožňuje slunce, a když budete chtít, aby se poupata pořádně otevřela, budete pro ni muset najít místo poblíž otevřeného okna, kam svítí přímé sluneční světlo.

Dračinec s červenými okraji listů (Dracaena marginata)
Dračinec je nenáročná rostlina, která vám v příznivých podmínkách může dorůst až ke stropu. Vzduch dokáže zbavovat xylenu, trichlorethylenu a formaldehydu, což jsou látky, které se vám mohou v bytě uvolňovat z laků nebo se tam mohou dostávat zvnějšku, z výfukových plynů.

Fíkovník malolistý (Ficus benjamina)
Fíkovník působí proti formaldehydu, trichlorethylenu a benzenu, jež se mohou uvolňovat z kobercových krytin a nábytku.

Azalka (Rhododendron simsii)
Tento krásný kvetoucí keř účinně filtruje formaldehyd. Protože se mu nejlépe daří v nižších teplotách kolem 15-18°C, je dobrou volbou pro chladnější chodby apod., za předpokladu, že je tam dostatek světla.

Břečťan popínavý (Hedera helix)
Vedle formaldehydu umí břečťan ze vzduchu odstraňovat i polétavé fekální částice.

Dračinec deremeský (Dracaena deremensis 'Warneckii')
Bojuje proti škodlivým látkám obsaženým v barvách a lacích. V bytě roste ochotně, i když nemá k dispozici přímé sluneční světlo. Jeho shluky pruhovaných listů na tenkém kmínku vypadají efektně, zejména když doroste do své potenciálně největší výšky 12 m.

Aglaonema Crispum "Deborah"
Rostlina nenáročná na péči; dokáže zbavovat vzduch řady znečišťujících látek, a čím déle trvá jejich přítomnost ve vzduchu, tím snáze je odstraňuje. Květy a červené bobulky se na ní objevují i při nedostatku světla.

Palma horská, typ "bambusová palma" (Chamaedorea sefritzii)
Někdy se jí také kvůli tenkému kmínku říká i rákosová palma. Daří se jí ve stinných prostorách, kde často kvete drobnými kvítky a rodí malé bobule. Na seznamu rostlin schopných filtrovat jak benzen, tak trichlorethylen obsadila první místo. Umí ale ze vzduchu dostávat i formaldehyd, jenž se často nachází v nábytku.

Filodendron popínavý (Philodendron oxycardium)
Pro domácnosti s dětmi a domácími zvířaty není dobrou volbou, protože je jedovatý. Zato když dojde na odstraňování těkavých organických sloučenin ze vzduchu, je velmi efektivní. Obzvlášť dobře bojuje proti formaldehydu, který se často uvolňuje z dřevotřísky.

Lopatkovec (Spathiphyllum)
K tomu, aby lopatkovec prospíval a kvetl, stačí jen stín a zalévání jednou za týden. V seznamu rostlin, které podle studie NASA umějí ze vzduchu dostat všechny tři nejběžnější těkavé organické látky (formaldehyd, benzen a trichloroethylen), figuroval na prvním místě. Umí si poradit i s toluenem a xylenem.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Éru DarkeChan Éru DarkeChan | Web | 26. května 2018 v 10:52 | Reagovat

Pěkné a zajímavé

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."