Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

V tělech pstruhů jsou antidepresiva z čističek

28. května 2018 v 11:10 | Adri |  GMO a další jedy
Vyčištěné komunální odpadní vody jsou zdrojem biologicky účinných látek - i těch, které ovlivňují nervovou soustavu organismů. Na jejich vliv na pstruha obecného se zaměřil tým vědců z Laboratoře environmentální chemie a biochemie vodňanské Fakulty rybářství a ochrany vod. Jedenáct analyzovaných psychoaktivních látek včetně antidepresiv se nalezlo minimálně v jedné tkáni ryb.


"Vodní organismy, které žijí v tocích, do nichž ústí čističky odpadních vod, jsou psychoaktivním látkám vystaveny celý život. Koncentrace těchto látek v jejich těle může ovlivňovat jejich metabolismus i chování," vysvětlila Kateřina Grabicová z Laboratoře environmentální chemie a biochemie Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Ryby mohou projevovat menší bázlivost a neukrýt se včas před predátorem.

Nejvyšší koncentrace byly v játrech a ledvinách.

Možné změny v populacích ryb
Cílem studie bylo přispět k objasnění otázky, zda mohou látky vypouštěné z čističek v delším časovém horizontu přecházet do ryb. Experiment byl založen na postupu, který spočíval v použití ryb žijících přímo ve sledovaném toku. Jako modelový tok vědci vybrali úsek Živného potoka na Prachaticku.

Část jedinců pstruha obecného žijících v kontrolní lokalitě nad městem Prachatice byla odlovena, označena a okamžitě přesazena do lokality ovlivněné výtokem z čističek.

"Domníváme se, že ovlivnění chování může v kombinaci s dalšími vlivy způsobovat významné změny v populacích volně žijících ryb i obecně ve vodních ekosystémech. Ryby mohou například projevovat menší bázlivost a neukrýt se včas před predátorem," doplnila Grabicová.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cherry Berry Cherry Berry | Web | 23. června 2018 v 17:50 | Reagovat

Zajímavý článek, takové zajímavosti ráda čtu 😊.  Je to hrozný, že je takhle znečištěné prostředí 😕.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."