Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Šťavel kyselý - Oxalis acetosella

23. července 2018 v 11:55 | Adri
Popis: Je to vytrvalá 3 až 15 cm vysoká bylina. Má tenký oddenek, který se vodorovně a daleko plazí. Listy jsou řapíkaté, na rubu často nachově zbarvené, lístky obsrdčité, ve stínu či naopak při silném světle nebo i při doteku složené a dolů sehnuté.

Vyskytuje se: stinné vlhké lesy, často tvoří souvislé porosty.

Jedlé části jsou: Listy i květy, mají nakyslou příchuť.

Doba sběru: Po celý rok, lze sbírat i pod sněhem.

Obsahové látky: bílkoviny, sacharidy, kyselina šťavelová, slizy, enzymy, minerální látky
Účinky rostliny:
pálení žáhy
nemoci jater
žloutenka
zánět ledvin
kožní vyrážka
škrkavky
rakovina žaludku v počátku - doplňková léčba
vnější rakovinné vředy a nádory
Parkinosonova nemoci
žaludeční vředyŠťavel se nesuší, používá se pouze v čerstvém stavu. Odstraňuje pálení žáhy a slabší poruchy jater a trávení. Při těchto těžkostech se čaj pije studený, dva šálky denně. Při žloutence, zánětu ledvin, kožních vyrážkách a škrkavkách se pijí dva šálky teplého čaje.

Šťavel kyselý - Foto: Květoslav Hísek
Lidové léčitelství doporučuje čerstvou šťávu šťavelu při začínající rakovině žaludku, při vnitřních i zevních rakovinových vředech a nádorech. Čerstvá šťáva se získá pomocí domácí odstředivky. Užívá se každou hodinu po třech až pěti kapkách, zředěná. Zevní rakovinové útvary se šťávou přímo natírají.

Při Parkinsonově nemoci se každou hodinu užívá tři až pět kapek šťávy v čaji z řebříčku obecného a zevně se šťávou masírují záda.

Zředění a dávkování se musí svědomitě dodržovat při rakovině, nemocech žaludku, vředech, nádorech a také Parkinsonově chorobě.

Ve větším množství je šťavel kyselý mírně jedovatý, neboť kyselina šťavelová ohrožuje ledviny.

Způsoby užívání šťavelu:
Čaj ze šťavelu kyselého: Jedna polévková lžíce listů se zaleje 1/2 litru vřelé vody

V současnosti se především užívá převážně zevně ve formě kašovitých obkladů na různé kožní defekty nebo ve formě kloktadla při aftech v ústech.


Pozor! Vzhledem k přítomnosti kyseliny šťavelové, která odvápňuje organismus, ho nepožíváme ve větším množství. Příznakem otravy bývá nevolnost, zvracení, křeče a depresivní nálada. U otráveného je třeba vyvolat zvracení (není-li spontánní) a podat mu aktivní uhlí, v těžších případech je nutné přivolat lékařskou pomoc.

Recepty:
Bramborový salát s jablky: 0,5 kg brambor, 0,5 kg jablek, 2 cibule, šálek šťavele, 1 bílý jogurt (sojový, mandlový či kešu pro vegany) sůl, pepř. Uvařené a oloupané brambory a jablka nakrájíme na kostičky, cibuli na proužky a přidáme nadrobno nasekaný šťavel. Osolíme, opepříme, nakonec vmícháme jogurt.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."