Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Violka vonná - Viola odorata

18. srpna 2018 v 13:31 | Adri
Popis: Jedná se přitom o vytrvalou bylinu z čeledi violkovitých, která je vysoká cca 10 až 20 cm. Listy má v přízemní růžici, jsou vejčité až okrouhlé, na bázi srdčité a na vrcholu zaokrouhlené. Fialka kvete především na jaře. Jak napovídá sám název, květy jsou vesměs tmavě fialové, přičemž disponují intenzivní vůní. Plodem je tobolka.

Vyskytuje se: Na okrajích listnatých a smíšených lesů, u potoků, v zahradách, parcích a sadech.
Jedlé části jsou: Listy i květy můžeme použít do salátů, polévek, květy hlavně k dekoraci. Listy obsahují hodně slizu a jsou proto vhodné k zahušťování polévek.

Doba sběru: zjara před a na začátku květu. Musí se rychle umýt a osušit. Pokud se rozhodneme sušit rostlinu pod umělým teplem, musíme si dát pozor na to, aby teplota nepřesahovala 40°C. Nať se sbírá v době, kdy rostlina kvete a suší se stejným způsobem jako oddenek.

Obsahové látky: slizy, saponiny, silice, kyselina salicylová, flavonoidy, vitaminy, minerální látkyZajímavost: Violka vonná byla dlouho užívána v elixírech lásky, antičtí Řekové si květinu vybrali jako symbol plodnosti. Před rozšířením lakmusového papírku byl k indikaci pH používán nálev z fialek v kyselém prostředí červený, v zásaditém zelený.

Pozor! Fialek existuje asi 400 druhů, v Evropě jich roste asi 30. Jsou jedlé všechny, ale nejlépe sbíráme pouze vonné druhy.

Léčivé účinky
Zlepšuje vylučování hlenů, odkašlávání.
Má močopudné účinky.
Působí proti revmatismu.
Pomáhá ve formě obkladu na špatně se hojící rány.
Má diuretický účinek.
Pomáhá při léčbě hemoroidů.
Působí proti vypadávání vlasů.
Detoxikace krve a podpora imunitního systému.


Aplikace této byliny je nejčastější v nálevu. Nálev se připraví tak, že na jeden šálek připadá jedna čajová lžička violky. Doporučuje se dávkování 2x denně. Méně využívaná je jako diuretikum.

Svou léčitelskou úlohu našla tato bylinka i v zevním užití. Používá se do koupelí, kvůli špatně hojícím se ranám a s přesličkou při hemoroidech. V neposlední řadě se violka vonná využívá i jako přídavek do parfémů. Doporučuje se potírat hlavu odvarem z violky při vypadávání vlasů.


Domácí recepty
Dochucovadlo: Na dochucovadlo do salátové zálivky potřebujeme jako ingredience jen květy violky a vinný ocet. Květy fialky smícháme společně s vinným octem a necháme odležet. Po dvou, třech týdnech můžeme dochucovadlo používat.


Violka vonná
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."