Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Vrbka úzkolistá - Epilobium angustifolium

29. srpna 2018 v 11:13 | Adri
Popis
Vrbka úzkolistá je vytrvalá léčivá bylina. Jejím plodem je tobolka, která má v obrysu čárkovitý tvar a v době zralosti puká čtyřmi chlopněmi po celé délce, chlopně pak brzy opadávají. Plody jsou sestaveny asi po padesáti do přímých, hroznovitých plodenství, obsahují asi 350 semen. Chlopně mají jedni střední žilku, v mládí jsou krátce chlupaté, červené, v době zralosti lysé, slámově žluté nebo světle hnědé, na vrcholu se zbytkem blizny. Tobolky jsou velké asi 8 cm dlouhé a 0,2 cm široké.

Květy jsou velké, světle červené, uspořádané do hroznovitého květenství.

Vyskytuje se zejména v lesích a na stanovištích blízkých lesu, světlinách, pasekách u lesních cest, v příkopech, na rumištích.

Rozšíření: Vrbka se vyskytuje v Evropě i Asii.

Jedlé části: Listy, vrcholky prýtů - upravují se jako chřest, nebo se mohou přidávat do polévek a salátů, oddenky, dají se jíst syrové nebo vařené.

Období květu: červen až září

Doba sběru: Zjara listy a vrcholky před květem, oddenky na jaře a na podzim.

Sběr:
Listy se sbírají před rozkvětem. Je možné je zdrhnout ze stonku, ovšem pouze v takovém množství, aby to neohrozilo další růst rostliny. Lze i lodyhy uřezat, usušit, a teprve pak listy zdrhnout. Sběr se provádí během dne. Sušená droga vydrží i 3 roky.

Obsahové látky: třísloviny, slizy, pektiny a cukry, vitamin C.


Léčivé účinky
Odstraňuje pocit psychického napětí, tísně a úzkosti, psychogenně podmíněné bolesti hlavy, nespavost a podobně. Má protizánětlivý účinek a chrání sliznice, zejména sliznice zažívacího traktu. Užívá se při zažívacích problémech, průjmech a zánětech v močovém ústrojí. Zevně se používá jako kloktadlo při zánětech ústní sliznice a k obkladům na špatně se hojící rány a vředy.

Nově se také zjistilo, že vrbka úzkolistá má výrazný blahodárný účinek při léčbě prostatických potíží, podobně jako vrbovka malokvětá (Epilobium parviflorum), která je v této indikaci daleko známější a často používaná. Sbírají se především listy, ze kterých se připravuje většinou nálev.
Výsledek obrázku pro Vrbka úzkolistá
Vrbka se také může přidávat do čajových směsí. Přestože u nás vrbka roste hojně, v lidovém léčitelství se prakticky nepoužívá. Přitom nejsou známé žádné vedlejší účinky a toxicita byliny je prakticky zanedbatelná.

Pěstování a použití v kuchyni
Rostlina se množí generativně semeny, která zrají od konce července do podzimu a hned vysemeňují. Klíčí pohotově po dozrání, po roce jejich klíčivost výrazně klesá. Rostlina se rozmnožuje také vegetativně bohatými oddenkovými výběžky.
Semena jsou dobře přizpůsobena k rozšiřování větrem a vodou.

Nálev
10 g drogy se vaří 10 až 15 minut ve čtvrt litru vody a nechá se 45 minut odstát.


Způsob použití:
Z listů se připravuje nálev i odvar. Pije se v obvyklém množství 1/2 až 3/4 litru během dne. Většinou se přidává do směsí. Vrbka se někde pije místo čaje, chutná spíše jako zelený čaj. Pro tyto účely se však fermentuje. Na kloktadlo a obklady se používá vždy odvar. Je možné jej připravit i z kořene. Kloktáme několikrát denně.


Použití v kuchyni:
Vrbka se hojně užívá (nejen) v trampské kuchyni. Mladé výhonky a horní měkké části lodyhy mají lehce nasládlou chuť a používají se jako chřest. Krátce se povaří a mohou se jíst samotné nebo s rýží. Z mladých listů se dělá salát, případně je lze připravovat jako zelí. Ze sušených kořenů se dříve v dobách nouze mlela mouka.

Možnost záměny:
Vrbku si můžeme pomýlit s kyprejem vrbicí, který je však mohutnější a většinou roste na vlhkých místech, podél vodních toků. Další záměna hrozí s různými vrbovkami, které však mají vstřícné listy a drobnější, jinak uspořádané květy

Zajímavosti:
Čaj z této byliny je znám u východních Slovanů jako Ivanův čaj, působí proti nespavosti, migréně a má celkový uklidňující účinek na nervovou soustavu.

Pozor! Při nadměrném pití Ivanova čaje (sušených listů), může dojít k podráždění zažívacího traktu.

Chmýr z nažek se dříve používal k předení. Už v 18. století proběhly pokusy, jak nahradit bavlnu chmýrem z vrbky. Někde se dosud používá jako náplň do polštářů.

Tato bylina je v některých regionech dosti známá, protože první zkušenosti přivezli naši ruští legionáři z bojů o transsibiřskou magistrálu. Setkávali se totiž s její fermentovanou podobou, nabízenou pod místním názvem "kurillský čaj". Uvádí se, že tento čaj je chuťově nejlepší náhražkou pravého čaje.

Výsledek obrázku pro Vrbka úzkolistá
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mojelevandule.blog.cz mojelevandule.blog.cz | 29. srpna 2018 v 11:53 | Reagovat

pěkné stránky i tento článek :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."