Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Sex po vegansku?

27. září 2018 v 11:42 | Adri |  Veganství
Dopřejte si rozkoš bez krutosti
Tělesné potěšení si díky různým erotickým a antikoncepčním pomůckám můžeme dopřát bez obav a komplikací.
Naše rozkoš přitom nemusí být vykoupena utrpením jiných živých tvorů (tedy s výjimkou nás samotných,
potrpíme-li si na nějaké ty tvrdší praktiky). Na trhu je dnes naštěstí již dostatek prezervativů, lubrikačních gelů
i dalších nezbytností, jejichž výrobci se bez živočišných složek či testování na zvířatech hravě obejdou. Pojďme se
na ně podívat blíže.

Nejspíš pro vás nebude překvapením, že v běžně dostupných kosmetických přípravcích a drogerii najdete suroviny
živočišného původu nebo látky testované na zvířatech. Díky zvyšující se poptávce však dnes již není takový problém
sehnat kosmetiku čistě veganskou a netestovanou. Stále na nás ale číhají různé zapeklitosti, v nichž bychom nějaký
ten háček rozhodně nehledali. A když už jej odhalíme, marně si lámeme hlavu s výběrem vhodných alternativ. Řeč je
například o kondomech a dalších pomůckách, bez nichž se při erotických hrátkách nemůžeme nebo nechceme obejít.
Naštěstí ani nemusíme.


Co je na kondomech neveganského? Ze zvířecích střev se sice nevyrábějí již dávno, stále jsou však při jejich výrobě běžně
využívány živočišné složky. Nejčastěji se jedná o kasein (bílkovinu obsaženou v kravském mléce), který se používá při zpracování přírodního latexu a zajišťuje jeho charakteristickou hladkost. Nezbývá tedy než hledat prezervativy bez této přísady. Veganské kondomy jsou zpravidla lubrikované 100% silikonovým olejem, bez parabenů a glycerinu. Seženete je ve specializovaných prodejnách ekologické či přírodní kosmetiky, v dobře zásobených zdravých výživách nebo je zakoupíte v některém z internetových e-shopů.

U nás jsou k dostání například prezervativy značky RFSU nebo Ultra thin z fair trade přírodního latexu (k dostání na gaea.cz). Častěji však narazíte na kondomy Glyde, které se pyšní certifikátem od The Vegan Society a trefným sloganem "Jediné zvíře v posteli budeš ty". Kasein je při jejich výrobě nahrazen extraktem z bodláků, jenž je čistě rostlinného původu. A pokud si z vás okolí dělá legraci kvůli množství spořádané zeleniny, své pověsti milovníka pestrobarevných zeleninových talířů dostojíte také tentokrát - barvy, kterými jsou kondomy Glyde kolorovány, jsou vyrobeny z přírodních zeleninových nebo květových extraktů se základem z červeného zelí nebo karotenového extraktu z mrkve. Jsou navíc bez palmového oleje a fair trade. Plusovým bodem je i krabička z recyklovaného kartonu.

V případě nedostatku času a návalu nenadálé touhy není třeba čekat, až u dveří zazvoní pošťák s balíčkem z e-shopu. Sáhnout můžete také po některých druzích kondomů značky Preventivo dostupných v síti drogerií Rossmann. Poznáte je podle všeříkajícího označení Vegan přímo na krabičce.

Hladký díky kaseinu
Pokud si erotické chvilky rádi zpříjemňujete lubrikantem, před jeho koupí důkladně prostudujte, z čeho je vyroben. Lubrikační gely s čistě přírodním složením mají kromě etické výroby benefity i pro nás samotné - v případě přímého kontaktu kůže se syntetickými látkami, jako jsou barviva, aromata, silikon či různé konzervanty, totiž není moc o co stát. V intimních partiích je pokožka obzvlášť citlivá a jemné tkáně se snadno poraní. Nehledě na riziko všemožných alergických reakcí.

Je proto více než žádoucí, aby látky, s nimiž tyto části těla přijdou do styku, byly pro organismus co nejpřirozenější. Přírodní lubrikanty navíc můžete bez obav i sníst, což při jistém druhu sexuálních hrátek může přijít vhod.

Kdo maže, ten jede
Místo lubrikantu použijte například kokosový či jiný olej vhodný na zevní použití. Jeho exotická vůně může být příjemným zpestřením a třeba i podnítit hříšné představy o milování na pláži. Ale pozor! Oleje nedoporučujeme používat spolu
s kondomy - ty pro zachování své funkčnosti vyžadují lubrikanty na silikonové bázi.

Passé jsou také přípravky s afrodiziakálními účinky, které využívají látky živočišného původu - nejčastěji různé výtažky z hmyzu nebo mořských měkkýšů. Ty nejznámější, tzv. španělské mušky, jsou však dnes již vyráběny zpravidla na rostlinné bázi.

Zbystřit byste měli i při výběru vibrátorů a dalších erotických pomůcek. Jedná se ale spíše o problematiku ochrany životního prostředí než zvířat samotných. S klidnějším svědomím můžete zvolit produkty vyrobené z přírodních materiálů nebo třeba s různými alternativními způsoby nabíjení.

Nelze opomenout ani další samostatnou a neméně zásadní kapitolou vegansko-ekologického dilematu, kterou je použití hormonální antikoncepce. Ta má dalekosáhlé dopady na celé ekosystémy, před nimiž prozatím mnozí stále ještě zavírají oči.


zdroj: časopis Vegazín
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."