Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Pomůcky a různé produkty

Svíčky - proč jsou běžné škodlivé a jaké používat

Čtvrtek v 10:01 | Adri
Svíčky k Vánocům a zimnímu období - na dlouhé temné večery - prostě patří. Plápolající plamínek, tlumené světlo a teplo, které navozují, mají kouzelnou schopnost vytvářet hřejivou, útulnou a sváteční atmosféru.

Výběr svíček je i na českém trhu nepřeberný, ovšem pokud chcete svíčku kvalitní, ekologickou či bez negativního vlivu na zdraví, zapomeňte na levné zboží a především na masově vyráběné čajové svíčky a pozorně sledujte etikety. Možná máte nejraději právě ty krásně barevné a navoněné. Věděli jste však, že si právě těmito oblíbenými svíčkami poškozujete zdraví, ať už své nebo svých blízkých? Nejdůležitějšími faktory pro zdravou svíčku jsou kvalitní vosk, kvalitní knot, absence barviv a v případě vonných svíček organické esenciální oleje.

Většina svíček, které jsou běžně k dostání, jsou totiž z PARAFÍNU, který vzniká jako vedlejší produkt při výrobě nafty a motorového oleje (jedná se tedy o ropný produkt). Při hoření parafínových svíček nejenže vznikají černé saze, ale spalováním parafínu, syntetických barev a vůní vznikají KARCINOGENNÍ LÁTKY (acetaldehyd, formadehyd, toluen, benzen či akrolein), které jsou nejkoncentrovanější v nevětraných místnostech a které tak vdechujeme. Některé běžné levné svíčky používají navíc KNOT, které mohou být napuštěny zpomalovačem hoření a obsahovat TOXICKÉ OLOVO. Dle studie uskutečněné v roce 2012 a zkoumající vliv sazí vznikajících při hoření parafínu na člověka, zůstává více než polovina vdechnutých částic v těle, kde se podílejí na rozvoji astmatu, kardiovaskulárních potíží či rakoviny.

I GELOVÉ svíčky se vyrábějí z určitého druhu ropného oleje. Jsou oblíbené především pro snadnost, s jakou se dají vytvářet doma a jejich výhodou je, že déle hoří.

Jednou z alternativ by mohly být svíčky z PALMOVÉHO VOSKU - jsou tvrdší, mají typický zrnitý nebo krystalický povrch, vyšší teplotou tání, vydrží déle a svíčka drží pevný tvar i v horkých klimatických podmínkách, jsou prakticky nedýmající a mají dvoustupňové spalování. Často se používají k léčení, čištění či aktivaci čaker apod. Jsou však neekologické a nepřátelské vůči přírodě i zvířatům, protože kvůli palmovému oleji se kácejí deštné pralesy v Indonésii a vymírá mnoho živočišných druhů. Takže toto také není vhodná volba. Podívejme se dále, jaké alternativy existují.

Určitě všichni znáte svíčky z VČELÍHO VOSKU, které krásně medově vodní, hoří déle a pomaleji, mají dvoustupňové spalování a nevylučují žádné toxiny. Svíčky z včelího vosku se buď odlévají do forem (mají lepší užitné vlastnosti, lépe a déle hoří), nebo rolují z voskových plátů, tzv. mezistěn. Při svém hoření dokonce čistí vzduch, příjemně vodní a jsou tak ideální do zakouřeného prostředí. Přinášejí i jistou úlevu astmatikům a alergikům. Včelí vosk při hoření emituje negativní ionty (pro nás vhodné), které zachytávají ionty kladně nabité (pro nás nevhodné) a zvyšuje množství negativně nabitých iontů v ovzduší. Svíčky z včelího vosku jsou tedy zdravotně nezávadné, ale... jsou z živočišného zdroje, tudíž nejsou veganské a pro včely produkce medu a vosku pro lidi není od přírody přirozené a je nešetrné. Včela vylučuje vosk do břicha a používá ho k výrobě pláství, jedno včelstvo však vyprodukuje v průměru asi jen 300-500g vosku za rok, proto je tato surovina relativně drahá, bez ohledu na fakt, že včelstev a včelařů stále ubývá. Možná víte o tom, jak jsou včely v přírodě klíčovým článkem potravního řetězce, kde by bez nich nemohly být opylovány rostliny a nebyla by tak žádná úroda, což by mělo pro člověka katastrofální následky. Snad jste i slyšeli o tom, že ve světě musí včelstva čelit velkým problémům. Takže tato alternativa také není ideální.

Dále existují svíčky ze SÓJOVÉHO či ŘEPKOVÉHO VOSKU - při hoření nevznikají škodlivé látky ani CO2 a jedná se o zcela obnovitelný přírodní zdroj. Cenově jsou o něco drazší než parafínové svíčky, ale zase svíčky z rostlinných vosků hoří čistěji ("čoudí" až o 90 % méně) a pomaleji (má až o polovinu delší dobu hoření), uvolňují více vůně (díky nízké teplotě tání - z tohoto důvodu je také třeba je držet mimo dosah slunce většinou se vkládají do skleněných nádob) a sojový vosk snadno odstraníte (např. z textilu nebo nábytku) horkou mýdlovou vodou, takže malá investice se vyplatí. Sojový vosk se však vyrábí ze sojového oleje a proto je vhodné se při nákupu takové svíčky také ujistit o původu oné sóji, jestli při jejím pěstování nebyly použity geneticky modifikované rostliny, pesticidy či herbicidy a je-li tedy vosk opravdu zcela přírodního původu. Pozor, vzhledem k tomu, že sojový vosk je lehčí, přidávají někteří výrobci do svíček také parafín nebo kyselinu stearovou (živočišného původu) a velmi často také syntetizované barvy a vůně pochází z koncentrátů (ty jsou založeny na vonných silicích a přidaných látkách). Je proto nezbytné zkontrolovat složení. Bezpečná je např. značka Circle of Life Farms, bohužel jsm zatím nenašla, že by se jejich sójové svíčky prodávaly někde v ČR, tak asi leda objednat z USA. U nás seženete čajové svíčky ze sójového vosku bez vůně od firmy Aromka k dostání např. na eshopu Econea -pozor, ne všechny svíčky od firmy Aromka jsou bez vůně nebo jen s éterickými oleji (ty vonné obsahují syntetické vůně).

Nejvhodnější svíčky jsou takové, které se vyrábějí z ROSTLINNÝCH OLEJŮ (kokosového, olivového, řepkového, slunečnicového apod.). používají se do nich pouze přírodní barviva a jako vonnou směs éterické oleje. Takové svíčky jsou přirozeně mnohem dražší (především kvůli přírodním vůním, které jsou často drahé), ale zase děláme něco pro své zdraví, což je investice, která se určitě vyplatí.

Pokud svíčka nebude hořet, tak jak si přejete, nezapomeňte, že čadící svíce si například říká o zkrácení knotu, který by neměl být delší než 5 milimetrů. Pokud svíce kape, zkontrolujte, zda nestojí našikmo nebo zda není vystavena průvanu či vlivu klimatizace, která strhává plamen ke straně.

Svíčku si jinak můžete také vyrobit doma. Tady je jedno jednoduché video na výrobu z olivového oleje a z pomeranče (pozor, extra panenský za studena lisovaný olivový olej je vhodný do salátů a studené kuchyně, naopak při zahřívání na vysoké teploty zvolte olej, který není lisovaný za studena a nepřepaluje se tak při vyšších teplotách, aby nevznikaly nechtěné toxické látky).
https://www.youtube.com/watch?v=-YJgdOFYtj8


A nebo ještě zde jeden návod na domácí olejovou svíčku s dekoracemi.

https://zdravagurmanka.flox.cz/zdrava-kosmetika-a-drogerie/svicky-proc-jsou-bezne-svicky-zdravi-skodlive-a-jake-pouzivat

Domácí prostředek proti ušnímu mazu a infekcím ucha

24. srpna 2018 v 11:43 | Adri
Je známým faktem, že tyčinky na čištění uší, tzv. uchošťoury, pro naše citlivé zevní zvukovody nejsou vůbec vhodné. Do ucha bychom si určitě ničím šťourat neměli. Mnohem vhodnější je řešit nánosy ušního mazu pomocí ušních kapek, klidně i těch vyrobených doma.


Jak vyrobit lékárničku z přírodních ingrediencí

30. dubna 2018 v 11:56 | Adri
Blíží se doba dovolených a na každou cestu se vyplatí mít pár drobností z lékárničky, které nám mohou prokázat velkou službu. Jestliže nechcete sahat po běžných chemicky vyrobených lécích, můžete se nechat inspirovat přírodou a jejími uzdravujícími účinky na naše tělo.

13 typů zeleniny, které si můžete pěstovat doma stále dokola

5. února 2018 v 11:07 | Adri
Současná doba je velmi nakloněna návratu k přirozenosti, obnovitelnosti, soběstačnosti, přírodnosti, zkoušení a integraci nových návyků. Jedním z nich se také může stát pěstování zeleniny a to i v případě, že nemáte k dispozici vlastní kousek země. Nejde jen o to pěstovat si vlastních pár kousků, ale obnovovat pěstování nového ze starého a tím šetřit na více úrovních. Dnes vám představím několik jednoduchých tipů na tzv. re-pěstování, které jsou inspirací ke zkoušení a poznávání vlastních možností, radosti a sebedůvěry.

Rady pro ty, kdo jsou celý den na nohou

28. ledna 2018 v 11:02 | Adri
Žena obvykle udělá za jeden den 20 000 kroků. Pokud chodí na vysokých podpatcích, ničí si nohy. Krása nohou a krása vůbec musí být fyziologická. Chůze na vysokých podpatcích omezuje působení svalové pumpy a tím snižuje krevní oběh v nohou. Návrat žilní krve k srdci se zpomaluje, dochází ke stázi krve. Tím vznikají křečové žíly a nohy se unavují.

Čtení z ruky (3. část)

15. srpna 2017 v 9:50 | Adri
Ve třetím díle článku o čtení z ruky neboli chiromantii se dozvíme, jak věštbu ovlivňují tvar rukou, prsty a nehty, protože i ty nesou různorodé informace. Tvar rukou napovídá o charakteru člověka, jeho citovosti nebo naopak rozumovosti. Nehty nesou informace o zdravotním stavu člověka.

Čtení z ruky (2. část)

12. srpna 2017 v 9:38 | Adri
V prvním díle Čtení z ruky pro začátečníky jste se dozvěděli vše o hlavních čárách na dlani. Tentokrát se zaměříme na vedlejší čáry, které mnoho napoví o lásce, přátelství, vztazích k okolí i sobě samému a také o našem zdraví.

Vedlejší čáry na dlani ukazují na životní úspěchy a štěstí

Čtení z ruky neboli chiromantie je velmi složitá věda, která se zabývá každou maličkostí a změnou na dlani. Zatímco hlavní čáry se vyskytují na každé dlani (kromě čáry osudu, o které jsme již psala v předešlém článku a která je někdy označována také za vedlejší čáru), u vedlejších čar je jejich výskyt ovlivněn dalšími životními zvraty a rozhodnutími.

Čtení z ruky (1. část)

9. srpna 2017 v 9:28 | Adri
Rozhodla jsem se tuto sérii zařadit do rubriky Pomůcky a různé produkty, jelikož čtení z ruky může sloužit jako taková pomůcka. Sledovat znamení, které jsou všude kolem nás, patřilo odpradávna k umění lidských civilizací. Každé místo a předvším ty na lidském těle, mají svá specifika. Podívejme se tedy na jedno z nejrozšířenějších a nejznámějších, které máme pořád na očích a slouží nám denodenně: na ruce - přesněji dlaně.

Chiromantie neboli čtení z ruky je jedna z metod věštění budoucnosti, ale také nám prozrazuje informace o charakteru, o minulých skutcích a potenciálu každého jedince. Čáry na dlani jsou u každého zcela jiné a specifické a jejich uspořádání, a také stavba dlaně, nám mohou jak mnoho napovědět, tak i před mnoha věcmi varovat. Čtení z ruky je velmi staré učení, kterým se zabývali již staří Egypťané, a jak už to u všech druhů věštby bývá, setkává se i s otevřenou kritikou.

Sklenice proti komárům

28. června 2017 v 11:12 | Adri
Léto je pro většinu lidí nejoblíbenějším ročním obdobím. S ním však do našich domovů a zahrad zároveň přichází i nepříjemný hmyz, jako jsou komáři, brouci, mravenci, mouchy, vosy a podobně.

Horší než ataky jsou kousnutí hmyzem, které mohou být zdrojem infekce, onemocnění či kožních vyrážek. Některé kousnutí si dokonce vyžadují rychlé odborné ošetření, zvlášť pokud je na ně člověk alergický.

Feng Shui - koupelna

10. března 2017 v 8:13 | Adri
Všimli jste si někdy, že když v životě někdy dochází k určitým změnám, obvykle je doprovázejí problémy s autem, kuchyňským zařízením nebo s koupelnou? Koupelna je velice důležitá místnost ve vašem domě, protože je to místo, kde dochází k různým přeměnám.

Prvořadým posláním koupelny je vnější i vnitřní očista vašeho těla a živá energie by jí měla procházet rychle, bez zastavení a bez možnosti stát se stabilním.
 
 

Reklama

"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."