Máte jakýkoliv dotaz, kritiku, pochvalu? SMĚŘUJTE NA: all-is-magic@seznam.cz Podmínky dotazů ZDE. - Pokud svůj dotaz položíte do komentářů, může se stát, že jej přehlédnu!!
Chcete přiložit ruku k dílu? - zde

Veganství

Problematika banánů

1. června 2016 v 11:44 | Adri
Ačkoliv jsem tento článek zařadila do rubriky veganství, není určený jenom pro vegany - tedy ty, kterým záleží na fauně a floře a zdraví a něco pro to dělají - ale i pro "normální" lidi, kteří tu a tam něco pro dobro planety udělají. A ano, veganská filosofie se nezakládá pouze na tom, že se nejí živočišné potraviny, je v tom spousta jiných věcí (jak nakládat s odpadky, oblečení, kosmetika, domácí mazlíčci).

Jde o to, že hodně veganů - zejména raw veganů - konzumuje ve značné míře banány. Taky se jím ale nacpávají všezřavci, je to světově nejkonzumovanější ovoce, u nás v ČR leží na žebříčku hned za jablkem.
Ale je to správně? Plno lidí se teď podiví: vždyť banány jsou zdravé!

Vegan pes?

5. ledna 2016 v 11:22 | Adri
Jak jsem tak procházela různé veganské weby, nemohlo mi ujít toto kontroverzní téma. Pes a vegan? Vždyť je masožravec, ne? Vyvinul se z vlků a ti přece žádnou mrkev nechroupou. Mají ostré zuby, rychle běhají, drápy... Jenomže pak jsem si před sebou představila čivavu a jorkšýra a najednou se mi obraz schopného lovce rozplynul. Jasně, takový německý ovčák je úplně něco jiného... Moment, tak jak to teda je? Žeby byli psi opravdu tak domestikací "zdegenrovaní", že přešli na všežravce nedejbože na býložravce? Vyvinuly se jim snad tři další žaludky?

Veganské Vánoce

24. prosince 2015 v 11:33 | Adri
Rozhodla jsem se na 24. 12. připravit něco odlehčujícího, krátkého, abyste neochuzovali své blízké tím, že budete číst dlouhé články, zatímco oni po vás budou smutnit.
Byla jsem přibližně před měsícem na Veggie vánocích v Ostravě a chtěla bych se pochlubit s fotkami, abyste věděli, že i vegani slaví Vánoce a nejsou to žádné sebemrskačské sušky.
Hlavně mě neutlučte za to, že jste čekali nějaký hluboký článek pojednávající o zkaženosti a komercializaci Vánoc. Já si je užívám, protože to je doba, kdy jsem s blízkými, něco malého jim dám, udělám jim dobré jídlo a vydechnu. Ráda bych tohle dělala celý rok, někdy se mi to i daří, ale když mám prázdniny, když nemusím v té škole trčet skoro celý den, mám přece na to více času.

Vegan na cestách - v Hong Kongu

28. září 2015 v 11:55 | Adri
Hodně lidí se mě ptá, jak to zvládám s veganstvím na cestách daleko od domova, kde neznám žádné obchody. V Hong Kongu to byla teprve výzva. Ale nebojte, i na druhé stráně zeměkoule se dá stravovat vegansky a chutně.

Ovoce a zeleninu seženete skoro všude v každém větším supermarketu nebo na tržnici. V supermarketu určitě najdete taky sušené ovoce, oříšky, luštěniny a obiloviny, někdy taky zeleninové chipsy, džusíky. Když se vám poštěstí, najdete i pomazánky, sušenky, rostlinná mléka a sýry, náhražky masa a podobné vychytávky.
Z exotického ovoce jsem tam ochutnala durian a musím konstatovat, že mi nechutná a divně smrdí... Spravil to výborný ananas :) I jablka tam mají výborná a banány rovněž. Broskve, dragon fruit, mango, melouny a fíky prvotřídní. Zkrátka ovoce mají v úžasném stavu a cena je rovněž příznivá. Avokáda vypadaly taky dobře, ale ty jsem z místních poměrů neochutnala.

"Mami, tati, budu vegan"

8. září 2015 v 11:33 | Adri
Co by se stalo, kdybyste tohle oznámili v rodině? Ustřelili by vám hlavu? Nacpali by vám do pusy syrové maso, aby se vám rozsvítilo v hlavě? Dostali byste nekonečnou přednášku o tom, jak je maso/mléko/vejce/med nezbytné a že bez něj umřete? Budou vás podezírat z toho, že jste v sektě? Nebo z poruchy příjmu potravy?
Stát se veganem to rozhodně není snadné, když jste ještě pod taktovkou rodičů. Už ale malý krok znamená úspěch.

Milujeme celer!

4. září 2015 v 11:22 | Adri
Upřímně si nedokážu představit veganskou kuchyni bez tohoto levného zázraku. Je dobrý na syrovo, na vařeno, jako šťáva ve smoothie, v salátech, polévkách, pomazánkách, grilovaný, celerové špagety nasladko nebo naslano, celerové chipsy... Seženete ho všude a jdou s ním dělat opravdové zázraky. My si však nebudeme povídat o receptech, protože těch je plný internet (a já pro vás mezitím nějaké recepty připravím - aneb doplním, protože jsem vytvořila množství vitariánských receptů ve spolupráci s Rawzinkou, ale prozatím jsem se nepochlubila ani s jedním :D), ale o zdravotních benefitech celeru.

Samozřejmě celer můžete konzumovat i pokud vegany nejste, jen jsem chtěla upoznornit na to, že vegani a vitariáni bývají velice nápadití a i z této kořenové zeleniny dokážou vytvořit zázraky.

Sesbírala jsem celkem deset důvodů, proč by se měl vyskytnout ve vašem jídelníčku. A pokud vám celer nechutná, nezapomeňte, že existuje milion způsobů jak ho připravit a dochutit tak, abyste si jej zamilovali :)

Mimochodem, velkou výhodou této zeleniny je, že na rozdíl od ostatních druhů zeleniny velice dobře snáší vysoké teploty, proto se tolik neničí prospěšné látky. Nebojte se tedy jej uvařit, pokud vám syrový není po chuti (což je ovšem obrovská chyba!)

Přibírám, nabírám

28. července 2015 v 11:11 | Adri
Jak jste si někteří mohli všimnout (a někteří mě na to i upozornili :D) ve fotkách z Paříže (TADY), neuškodilo by mi nějaké to kilečko navíc. Jak se to jen mohlo stát? Kde jsem ve stravování udělala chybu? Jedla jsem pořád stejně jako na začátku, možná i trochu víc a přitom šla váha dolů... A pak mi to došlo - začala jsem se víc hýbat, víc sportovat a tělu to prostě nestačilo. Takže mi parádně trčí klíční kosti a mám mezi stehny mezeru (v létě je to fajn, ale v zimě jste fakt rádi, že vás nějaký ten tuk zahřeje), což u mě samozřejmě není cílem. Chtěla jsem prostě vyrýsovanější postavu.

Mimochodem problémy s váhou jsem měla už i před přechodem na veganství 47 kg. Pak se mi to spravilo na 53 a když jsem se vážila na začátku července, poulila jsem oči na 46kg - takže moje ztráta váhy není spojená s veganstvím.

Vánoce bez živočišných produktů - přidáte se?

16. prosince 2014 v 11:11 | Adri
Jelikož jsem veganem již třičtvrtě roku a tento styl žití mi naprosto vyhovuje, bude moje štědrovečerní večeře bez živočišných výborků - žádné maso, mléko a vajíčko. A co si mám teda jako dát? Čočkovou polévku a zeleninu? To nezní moc lákavě... Avšak na stravě bez krutosti přežívám nějaký ten pátek, znám kopu jídel, co si dát na slavnostní tabuli... A nemůžu se rozhnout :D

Rostlinná mléka

12. prosince 2014 v 11:11 | Adri
Součástí veganské ale také vitariánské stravy jsou rostlinná mléka. Často dělám ovesné a rýžové, občas si dám lískové, makové a chia. Už jsem taky zkoušela všechny vypsané varianty přidat do koktejlu (jednou jsem dokonce přidala melounové), takže nevím, jak chutnají samostatně. Mléka spíše používám do koktejlů, bábovek, zmrzlin, prostě na přípravu složitějšího jídla. Ale vím, že mnoho lidí si je sladí, přidá kakako a pije jako horkou čokoládu :) Já na takové nápoje dostávám chutě ale až po dlouhém lyžování, a to si většinou rostlinnou čokoládu nemůžu dopřát :D

Vzorový jídelníček vegana v pohybu

9. listopadu 2014 v 11:11 | Adri
Byla jsem požádána, ať zhotovím vzorový jídelníček... nejsem moc vhodný zdroj, jelikož mám přes školu trochu rozházená jídla (ale jím pravidelně a zdravě). Příprava jídla dá někdy zabrat časově, ale chuť to poté vykompenzuje :) - Jak tomu je i u jídla pro "všežravce". Taky vám bude chutnat více domácí poctivě dělaná svíčková, než tam někde ze sáčku za 50 kč z Tesca.
 
 

Reklama

"Přijmout absolutní zodpovědnost za svůj život, tedy za vše, co se k mém životě objeví, znamená uznat, že vše kolem mne je mým vlastním výtvorem."

"Neexistuje osud, který člověka ovládne, ať udělá cokoliv. Osud je moc, která člověka ovládne, když neudělá nic."